efe09
efe09 (üye)
Aydın / Amatör

Close Up’la Macro Çekim

Arkadaşlar bende konica-minolta dimage z3 makina var. Makinam 1 cm macro çekim yapıyor. Ben arı, kelebek gibi canlıları ürkütmeden fotograf çekmek istiyorum. Bu yüzden tavsiye üzerine close up lens (+1, +2, +4 +10)aldım. Fakat bir türlü kullanmayı beceremedim. Yani bu lensleri taktığımda macro falan olmuyor. Yani ben yapamıyorum. Sanırım çekim tekniğinde hata yapıyorum. Autoda macro moduna alıyorum olmuyor. Manuel ayarda deniyorum olmuyor. Ustalar sizce nerede hata yapıyorum dersiniz? İlginize şimdien teşekkürler.

Tarih: 29 Haziran 2006, 10:32 - İp: 212.***.**8.206
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba, usta değilim ama bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım. bende hama +1+2+4 var ve hepsini üst üste takınca 20cm den netlemeye başlıyor. 1mt ye kadar denedim bir sorun olmadığını gördüm. ayrıca hama closeup un kutusunda 20cm - 100cm arasında mesafe bilgisi vardı. makinan da 1cm den değil de 1cmden itibaren çekim yapıyor.

fotoğraf galerime bakarsan close up la çektiğim fotoğraflarımı görebilirsin.

Tarih: 29 Haziran 2006, 14:29 - İp: 213.***.**2.146
efe09
efe09 (üye)
Aydın / Amatör

Yanıtınız için teşekkür ederim. Makinamda macro ve super macro olmak üzere iki türlü çekim modu var. super macroda çekmek istediğim nesneyi lense yapıştırsam da çekiyorum. Benim öğrenmek istediğim sözünü ettiğim lenslerle örneğin 2 metre mesafedeki bir kelebeği nasıl çekerim.

Tarih: 29 Haziran 2006, 15:55 - İp: 212.***.**8.206
  • 1