bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Close Up Filtreler

Merhabalar,

Close up filtrelerin çalışma mantığı nedir? Bir tür büyüteç gibi mi çalışıyorlar yoksa kullandığınız lensin daha yakın mesafeden odaklama yapabilmesini mi sağlıyorlar..

Sigma 70-300mm Apo Macro II lensime bir set alsam herhalde gözle görülür bir fark yaratır değil mi? Lensin kendinden macro özelliği olması sorun yaratır mı acaba?

Bir soru sinsilesi oldu. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

Tarih: 22 Mart 2006, 08:38 - İp: yok
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

kullanmadım almayı düşünüyorum ama gelişmiş bir büyüteç camı daha iyi v.s işte yani yaklaşamadığım bir objeyi 35cm den çekmek için mesela sinek böcekler buna örnektir. sormuştum bunları nasıl çekiyorsunuz sinek kaçmıyormu 35cm den closeup filtre ile çekiliyormuş

Tarih: 22 Mart 2006, 08:56 - İp: 194.***.**9.29
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

söylediğin iki cümle de aynı sonuca varıyor. dış bükey mercekler odak noktasını yakına çekerler böylece daha yakından odaklama imkanı verirler büyüteç ve macro cnvertor aynı şeydir . macro convertörün avantajı makineniz için yüksek optik kaliyede doğru odak mesafesinde konforlu montaj vidaları ile gelmesi dir benim gibi rahat batan br tipseniz rahatlıkla büyüteçle denemeler yapabilirsniz

Tarih: 5 Kasım 2006, 20:14 - İp: 88.***.**4.180
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

zaten onlarda birer büyüteç ama odaklama netleme biraz zor oluyor diyo bazı arkadaşlar ben macro extansion tube kullanıyorum gerçekten zor.

Tarih: 7 Kasım 2006, 03:37 - İp: 85.***.**1.143
  • 1