aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Canon’daki Bu Farklılığın Nedeni Ne

Merhaba arkadaşlar.Objektiflerle ilgili dikkatimi çeken bir konu hakkında sizin de görüşlerinizi almak istiyorum.Dünyanın belli başlı objektif üreticilerini sıralayacak olursak:
Carl Zeiss
Cosina
Konica Minolta
Leica
Nikon
Pentax
Schneider Kreuznach
Sigma
Tamron
Tokina
Voigtlönder
işte saymış olduğum bu objektif markaların, zoom objektiflerinde odak uzaklığı sağdan sola doğru büyüme gösteriyor.Yada başka bir ifadeyle odak uzaklığını büyütmek için objektifin zoom halkasını sağ tarafa doğru çeviriyoruz.Bun akarşın Canon objektiflerde ise bu durum tam tersi ve zoom objektiflerde odak uzaklığı soldan sağa doğru artıyor.Yani odak uzaklığını büyütmek için zoom halkasını sola doğru çeviriyoruz.Biliyorum, önem arz eden bir konu değil aslında ama sadece merak ettiğim için soruyorum.Canon'larda bu farklılığın özel bir nedeni var mı; yoksa tamamen firmanın tercih meselesi mi?

#aeron' tarafından 08.11.2007 22:51:49 tarihinde düzenlendi.

#aeron' tarafından 08.11.2007 22:53:01 tarihinde düzenlendi.

#aeron' tarafından 08.11.2007 22:56:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2007, 22:50 - İp: 88.***.**7.170
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sanırım o şekilde daha ergonomik olduğunu düşünmüştürler.Ki bencede öyle zoom halkasını tuttuğunuz zaman saat yönünün tersine bilekten hareket vermek daha rahat.Saat yönüne doğru çevirme işlemi yaparken daha çok parmaklar kullanılıyor.Bu şekilde daha ergonomik gibi.

Bilmiyorum aslında sadece fikrim bu yönde.

Tarih: 10 Kasım 2007, 21:23 - İp: 88.***.**3.238
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ben de sizin gibi düşünüyordum yani farklılığın nedeninin daha ergonimk olduğunun düşünelerek yapıldığını ama değişik fikirleri olan var mı diye sormuştum.Bu arada Canon dışında Olympus Zuiko objektiflerde de aynen Canon'larda olduğu gibi sistem kullanılıyormuş.Bunu da yeni farkettim..

Tarih: 10 Kasım 2007, 23:42 - İp: 88.***.**7.170
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tamamen tercih meselesi.
Zoom tek tarafa dönen bir şey değilki ..
Sağa bilekten çevirseniz, sola nasıl olacak ?
Hiç fark etmeyecek. Anlamsız bir farklılık.
Canon'da tek anlamlı şey, bayonete lens takarken normal olan sağa çevirince kilitlenmesi (vidanın sıkma yönü gibi).
Neden Nikon ters tarafa yapar bu işi anlamadım.

Tarih: 11 Kasım 2007, 02:15 - İp: 85.***.**4.80
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Canon'da tek anlamlı şey, bayonete lens takarken normal olan sağa çevirince kilitlenmesi (vidanın sıkma yönü gibi).

Doğru söze ne denir,.. Haklısınız katılıyorum..

Tarih: 10 Aralık 2007, 23:57 - İp: 81.***.**8.218
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

benim canon ef lenslerinde farkettigim daha ilginc bir sey var. normal'de zoom yaparken objektif biraz uzar. ancak canon ef 24-70'de uzun hali genis aci, kisa hali ise zoom oluyor.

Tarih: 11 Aralık 2007, 01:35 - İp: 91.***.**3.93
  • 1