eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon & Nıkon Savasi Ve.... Lens

Selam dostlar,

Konu makinalar olunca "Canon mu-Nikon mu" kavgasi
"Benim markam senin markani döver" muhabbeti uzar ha uzar.

Ayni kisiler ise her firsatta (tabii ki hakli olarak) "önce lens" der.

lakin hemen hemen kimse bu iki markanin lenslerini kiyaslamaz. Yoksa birebir ayni fiyatta ve kalitede midirler?

Bence bu da tartisilmali. Ama bagci dövmek icin degil üzüm yemek icin.

Yani tamamen lensleri düsünerek bu ise baslayan kisi hangi markayi tercih etmelidir.

Hep diyoruz: "önemli olan lens."

Iyi ama hangisi?

Canon 100mm f:2.8 macro mu? yoksa Nikkor 105mm micro mu? Biri 600 digeri 900 euro civari.

Canon 70-200 mü yoksa nikon mu???

Ben en iyi lens setini (g.aci+günlük kullanim+macro+tele vs.) hangisinde en uyguna kurarim mesela???

Yani lenste hangi takim kazanir dostlar

vs...vs...vs

Tarih: 28 Aralık 2007, 04:13 - İp: 89.***.**0.165
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Sizin makinenizvar mı? Hangi makineyi alırsanız markanın lenslerini kullanırsız olur biter. İyi lensleri alırsanız hepsi benzer sonucları verecektir. Tabii bu biraz da çekenin marifetine kalıyor. Bence önce makinanızı alın. Böyle çok tersten girerseniz hiç kasmayın derim.

Tarih: 28 Aralık 2007, 11:55 - İp: 85.***.**6.62
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Canon da bir ton makro lens var nikon da secenek bu konuda daha az

mesel canin
70-200 F4
70-200 F4 IS
70-200 F2.8 IS tabi fiyat katlanarak gidiyor ama

bence Canon tabi iyi bir set kurmak icin body nin en az 3-4 kati para yatirmak gerekiyor

Tarih: 28 Aralık 2007, 20:18 - İp: 88.***.**7.150
eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba,

bazi arkadaslarin dogru anlamalarina karsin, bazilarinin tam anlamadigini düsünüyorum.
Söyle ki,
tabii ki bir fotografci ihtiyaclari oraninda lenslerini alir. Kimi makro,kimi tele, kimi genis aci kimi de bircogunu. Sorun bu degil.

1) Diyelim ki bir Nikon D200-105mm Micro lens ve bir de Canon EOS 30D-100mm macro ile cekilmis iki fotografi karsilastirirken genelde makina agirlikli degerlendirme yapilir. Bunun sebebi her iki lensin de iyi oldugu varsayilir. Ve savas D200- 30D savasina dönüsür.

Gercekten bu iki lens de ayni kalitede midir?

2) Genel anlamda hangi marka (birbirinin ayni özelliklerine sahip ayni amacli lenslerde) daha pahalidir.

3)Yakin özelliklerdeki (mm, diyafram,sabitleyici vs.) biri Canon biri Nikon(Nikkor) herhangi iki lensten hangisi daha keskindir.

Ben hep makinalar degil bunlar da karsilastirilsin demek istedim.

Bilmem abes mi oldu.
Selamlarla.

Tarih: 29 Aralık 2007, 11:56 - İp: 89.***.**1.234
  • 1