malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Ef 70-200mm Karşılaştırma

Merhaba,
Telefoto zoom lens olarak; Canon EF 70-200mm f/4L IS USM ile Canon EF 70-200mm f/2.8L USM fiyat olarak birbirine yakın, ancak biri diğerine göre daha hızlı bir lens. Ancak f/4 lenste IS olması sebebiyle 3-4 stop avantaj elde edilebiliyor. Tripodun yanında elde çekim için de kullanmayı düşündüğüm bu lenslerden hangisini tavsiye edersiniz? Fiyat olarak yurtdışında birbirlerine yakın lensler; 100 USD. Diyafram açıklığından kaybedip IS'ten mi kazanmak, yoksa IS'i kaybedip diyafram açıklığından mı kazanmak sizce daha mantıklıdır? Aradaki yarım kiloluk farkı gözardı eden yorumlarınızı bekliyorum..

Tarih: 9 Mayıs 2010, 14:08 - İp: 58.***.**1.129
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam;

Sorunuza cevap verecek kadar olmadım henüz, fakat yazdığınızdan birşeyler kaparım diye ümit ediyorum.

70-200mm telefoto lenste, eğer elde de kullanmayı düşünüyorsanız en büyük sorun sarsıntı değil midir? bu sarsıntıyı yok etme imkanına karşılık olarak f/2,8 - f/4 farkı çok önemsiz kalmıyor mu?

Tarih: 12 Mayıs 2010, 16:04 - İp: 188.***.**7.99
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Estağfurullah, rica ederim. Normalde tripodla kullanmayı düşündüğüm bu lensi, tabiki bazı durumlarda elde kullanmam gerekecek. Bu tür durumlarda sarsıntı tabiki en önemli sorun. Ancak f/4'e göre hızlı bir lens olan f/2.8'i kullanırken daha hızlı enstantane ile kullanabilirim. Ancak f/4'te IS bulunması ve bu IS'in 3-4 stop kazandırmasıyla f/2.8'e yakın özelliklerde bir resim elde edebilirim diye tahmin ediyorum. Ancak daha hızlı bir lensin kazandırdıkları ise, daha düşük ışıklı ortamlarda kendini gösteriyor. Genelde okuduğum yorumlar, bu lensin gerçekten çok net ve keskin fotoğraflar verebildiği, ve f/2.8'in ise ağırlığından dolayı zor taşındığı.
Dolayısıyla beni f/2.8'e ikna edebilecek bilgiler almaz isem sanıyorum f/4'e kayacağım. f/2.8'in de IS'lisi var ama, o fiyata 5DMarkII almak daha mantıklı

Tarih: 12 Mayıs 2010, 16:26 - İp: 58.***.**1.129
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Sizi f/2,8'e ikna edecek bilgi almanız çok zor olacak bence bu konuyu takip edip sonuca bakmak gerekecek

Tarih: 12 Mayıs 2010, 19:07 - İp: 188.***.**7.4
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Haklısınız, ama lensi hemen almayacağım için halen araştırma ve öğrenme zamanım var..
Yabancı sitelerde f/2.8'i bir süre sonra f/4 ile değiştirdiklerini okuyorum. Hatta ikinci f/4'ünü alanları da okuyorum
Eğer bir süre bu iki lensi deneme fırsatım olursa, değerlendirip ona göre almak istiyorum..

Tarih: 13 Mayıs 2010, 05:48 - İp: 116.***.**8.203
  • 1