hasen_ns
hasen_ns (üye)
İstanbul / Firma

Canon Ef 28-135mm’den Daha İyisi ?a

canon EF 28-135MM kullanıyorum. Makinem canon eos 5d
Lensi, fotoğraftan o kadar anlamıyorken aldım. Şu anda daha güzel bi lens almak istiyorum ama bu konuda hiç bir bilgim yok. Daha çok Portre ve kapalı alanlarda çekim yapmayı seviyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim

Tarih: 1 Kasım 2007, 17:41 - İp: 85.***.**9.148
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

5d gibi bir makineniz ve 28-135 lensiniz varsa.. poortre için almanızı önereceğim lens, zoom değil prime olabilir.. örneğin, benim avatar fotoğrafındaki 85mm 1.2L

fiyat uçuk gelirse, 85mm 1.8 var.. üye bilginizde firma yazıyor.. stüdyo vs.. ortamlarda kullanacağınızı tahmin ederek bunları yazdım..

Tarih: 1 Kasım 2007, 17:59 - İp: 85.***.**1.105
hasen_ns
hasen_ns (üye)
İstanbul / Firma

cevap için teşekkürler. lensleri inceledim 85 1.2L gerçekten çok uçuk bi rakamda. Bu lensin bu denli neler yaptığını gerçekten çok merak ediyorum ve değerse almaktan kaçınmayacağımıda belirtmek istiyorum. daha sonra söylediğiniz lensde fiyatı çok makul ama işte çekim bakımında ne denli iyi olur.
değerli cevap için teşekkürler

Tarih: 1 Kasım 2007, 23:15 - İp: 88.***.**4.189
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=24510

sayfasında Özcan ağabeyimiz, 85mm 1.8 hakkındaki izlenimlerini yazmış..

eğer pertre yanısıra doğada çalışma durumunda olacaksanız, 70-200 2.8L yi önerebilirdim..

esasında, 70-200 2.8L çok iyi bir portre lensi olarak anlatılabilir.. ben, şahsi görüşlerimi yazıyorum.. portre ve moda fotoğrafı üzerinde çalışma yapılacaksa, bence prime lensle çalışmak daha iyi..

elinizdeki lense ilave olarak alabileceğiniz lensleri yazmaya çalıştım tabi.. bunun haricinde, 24-105 4.0L IS lensi belki öneren olabilir.. fakat, elinizdeki lensi hiç gözden çıkarmadan ilave lens alacağınızı düşünerek yazdım.. ve şahsi görüşlerim, prime (tek açılı) lenslerden yana..

#mete007' tarafından 02.11.2007 10:02:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2007, 10:01 - İp: 85.***.**8.24
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi aralığı daha çok kullandığınızı bilmiyorum.
Portre için genellikle 85, 105 veya 135 mm aralığı kullanılır. Canon'un efsane lenslerinden 135 f2 L lenside göz önüne alabilirsiniz. spot 1000 dolar civarında olmalı. Her kuruşunu hak eder.
İç mekan demeseydiniz 70-200 f4 L IS almanızı önerirdim.
F2.8 olanı daha açık diyafram, iç mekanda daha iyi olabilir.
Ben F4 kullanıyorum, ama iç mekanda değil, iç mekanda geniş açı kullanırım.
Bir konuya dikkat çekeyim. hem 135 hemde 70-200 lensler çok keskin, hatta portre için fazla keskin. Dikkat etmezseniz bütün cilt kusurlarını ortaya çıkarır.
Daha önce konuşmuştuk bu lens hakkında
http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=18616

Tarih: 2 Kasım 2007, 14:39 - İp: 85.***.**0.153
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

arkadaş elinde çok değerli bir objektif var attan inip eşeğe mi binilir. o objektif çok güzel.

Tarih: 2 Kasım 2007, 18:10 - İp: 88.***.**8.226
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

28-135 bende var, vasat bir objektiftir.
Burada sözü edilen 70-200 veya 85 veya 135 f2 nin yanında esamesi okunmaz.
ne atı ne eşeği ?
neye dayanarak böyle kıyaslama yapıyorsunuz ?

Tarih: 2 Kasım 2007, 22:56 - İp: 85.***.**0.153
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili Fatih abi ve Mete Bey; hazır konu açışmışken ahsedilen lenskerle ilgili bazı danışmak istediklerim var.Atmosfere açık mekanlarda porte çekimi için Canon'un 70-200 ailesinden birini alırken eğer ekonomik etkenleri yani lenslerin fiyatlarını devre dışı bırakacak olursak seçim yapmamızda f/2.8 ile f/4'ün seçimimiz etkisi ne oranda olmalı?Daha doğrusu primer lenslerin maksimum diyafram açıklıkları için f/1.2, f/1.8..gibi değerlerden bahsederken f/4 ile gerekli alan derinliğini sağlayabilir miyiz?İkinci sorum olarak 70-200 ailesine alternatif olarak düşünebileceğimiz Tokina'nın AF 50-135mm f/2.8 AT-X Pro model isminde bir lensi dikkatimi çekti.f/2.8 zoom lenslerin MTF değerlerinde f/2.8'de değerler genelde düşüş gösterirken bu bahsttiğim lenste bir düşme olmamış.Sizler bulens için ne düşünüyorsunuz?(Spot fiyatının 900 USD civarında olduğunu da belirteyim)

Tarih: 7 Kasım 2007, 01:41 - İp: 88.***.**9.91
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Söze ben portre fotografçısı değilim diyerek başlıyayım.
Ancak biraz bilgim var.
Portre fotograflarına sadece sima olarak bakarsanız (neredeyse vesikalık açıları) kadrajı doldurmak için sabit lensler sizi belli bir uzaklığa zorlar. Her odak uzaklığının (85, 105 veya 135) ayrı bir etkisi vardır. Tele arttıkça mesafe kompresyonu artrar. Kimi 85 sever kimi 105 kimi 135. kimi çok düşük alan derinliği ister, sedece gözler net olsun .. gerisi flu olsun ister, bu yüzden mümkün olduğunca açık diyafram arar. Kimi tüm yüzü ve saçları net ister, daha kapalı diyafram kullanır. Bu size bağlı.
Ben 70-200 f4 kullanıyorum, tek sebebi daha hafif olması. Daaha açık diyafram için daha büyük (ve ağır) camlar lazım. O lensi iç mekanda değil, açık havada kullandığım için ve genellikle 5.6-8-11 diyafram kullanmayı sevdiğim için bu lensin 2.8 diyaframlı olanının bana hiç bir faydası yok. Portre için bence rahatlıkla kullanılır.
Tokina lensi şahsen kullanmadım. Ama atx serisi tokinanın yaptığı en iyi seri, tokina atx kullananlar tanıyorum, imal kalitesi iyi diyorlar.

Tarih: 7 Kasım 2007, 03:24 - İp: 88.***.**3.94
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih abi sizin de bahsetiğiniz gibi alan derinliği seçimi, çekimi yapacak kişinin zevkine ve de çekim amacına kalmış bir durum.Burda alan derinliğini sorarken ne kadar alan derinliğini istediğmizi de belirtmek gerekiyor.Örneğin benim elde etmek istediğim alan derinliği ve çekim tarzı, kadraja moelin göğüs yada köprücük kemiklerinden itibaren yukarısını alacak şekilde bir kadraj ve alan derinliği olarak da yüzün, gözlerin, saçların tamamen net çıkmasını sağlayıp, sadece arka plan da kalan konuyla alakasız nesnelerin(diğer insanların, cansız nesnelerin..v.b.)flu çılmasını sağlamak.işte f/4 ile bunu sağlayabilir miyim?

Tarih: 7 Kasım 2007, 14:29 - İp: 88.***.**7.204
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aslında istediğini düşük diyafram vermez. Yüzde derinlemesine netlik için Daha yüksek diyafram değeri lazım. f5.6 - f8 gibi. yani f4 lens rahatlıkla işini görecek. Arka planı flu yapmak için modelin ve arka planın arasını iyice açman gerekir. Bence herhangi bir zoom lensi 135 mm f5.6 kullanıp bir test yap, (hangi lens olursa olsun farketmez, alan derinliği etkisi aynı olur, daha iyi lensle sadece keskinlik ve renk/kontrast değişir) sanırım dediğine yakın netice verecek. Bu tatminkar olursa 70-200 f4 senin için biçilmiş kaftan olur.

Tarih: 7 Kasım 2007, 23:54 - İp: 88.***.**4.4