alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Ef 28-135 F/3. 5-5. 6 Is??

Herkese selamlar,
Fotograf merakim coktandir vardi fakat maddi durumlar yuzunden bi turlu SLR sahibi olamamistim. 2 ay kadar once Canon 350D makinami aldim. Kitin icinde gelen lens icin cok komik benzetmeler var cesitli konu basliklari altinda, o yuzden 18-55i bi kenara biraktim zaten. yok sayiyorum.

Yeni baslayan birisi olarak daha makinama cok hakim degilim. Ogrenmem zaman alacak bunu da bildigim icin 40D ayarinda bi makina secmekten kacindim. Hakkini veremiyecegimi biliyorum, bir baska deyisle 350D ile 40D arasindaki farki farkedecek kadar bilgi sahibi degilim simdilik. Ama ayni sey lens icin gecerli degil, bu forumdan takip ettigim kadariyla genel bi anlayis var. O da: makinalar gecici, lensler kalici oldugu.

Ilk basta 18-55imi de goz onunde bulundurarak 70-200 araliklarinda bi lens almayi dusundum. Sonradan yanina 17-85i de ekleyip guzel bi setim olur diye planlamistim. Ama Canon 28-135 IS, lens degistirmeden genis ve dar acilarda begenilen sonuclar verdigini okudum.

Dar aci ve genis aci icin ayri ayri lenslerimin olmasi fotograf kalitesini arttiracagi icin, 28-135 gibi ikisinin ortasinda bi lens almaktan biraz cekiniyorum.

Para konusu tabii ki onemli, 24-105 guzel bi lens ama onun yerine 28-135i fiyat yuzunden tercih ederim.
Cektigim fotograflarin cinsini sorarsaniz, daha cok manzara, portreler ilgimi cekiyo. imkanim olursa makro cekim yapmak da isterim. Gece fotograflari da gercekten simdiye kadar beni cok mutlu etti. Tripod kullanmaktan da herhangi bir sorunum yok.

Biraz uzunca oldu ama, umarim icinde bulundugum durumu ve ihtiyacimi duzgun bicimde anlatabilmisimdir. Yorum ve onerilerinizi ictenlikle bekliyorum.

Tesekkurler

Tarih: 11 Ocak 2008, 19:04 - İp: 195.***.**3.221
erkan07
erkan07 (üye)
İstanbul / Amatör

merhabalar
2007 yılının mayıs ayından beri 28-135mm canon lesini kullanıyorum, genel olarak oldukça memnunum, hafta sonları kendi başıma çıktığım fotoğraf gezileri için oldukça yeterli başka dar ya da geniş açıdaki lenslere hiç ihtiyaç duymadım. 135mm sayesinde çekeceğiniz kişinin veya hayvanın dikkateini çekmeden yeterince yaklaşabiliyorsunuz. Ancak arkadaş gurubunuzu çekerken yani iç mekan çekimlerinde 28mm'in genişliği yeterli olmuyor. Bence bir olumsuz tarafı da biraz hantal bir lens oluşu nedeniyle otomatik netlemesi çok hızlı değil. belirteyim yazın 24-105 mm canon lense terfi etmek istiyorum. öneri istersen 2 aydır slr kullanıyorsan bence bu lensle başla, verdiğin parayı sonuna kadar hakeder, daha sonra isteklerin ve ihitiyaçların ortaya çıkacaktır

Tarih: 11 Ocak 2008, 21:39 - İp: 88.***.**1.244
kralvedat
kralvedat (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

sevgili kardeşim yazdıklarına göre durumun için en uygun 28*135 mm yeterli olacaktır güle güle kullanmanı dilerim sağlıcakla kal.

Tarih: 12 Ocak 2008, 11:06 - İp: 85.***.**4.184
gcetinkaya
gcetinkaya (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba sevgili arkadaşım,
durumun benim durumuma çok uyuyor. kedinin ciğere baktığı gibi uzun zamandır lenslere bakıp duruyorum.

Bende çok araştırdım ve en sonunda iki lensi hedef olarak seçtim. Biri Canon 18-55 EF-IS (Yeni modeli.) ikincisi de Canon 60mm.macro bu 350 D'de 96 mm.ye tekabül ediyor.

Tabiki karar senin ve şimdiden hayırlı olsun...saygılarımla.

Tarih: 12 Ocak 2008, 23:12 - İp: 85.***.**8.222
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar, merhaba.
Amatör fotoğrafçılığım çok eskiye dayansa da Dijital SLR ile 3 yıldır ilgileniyorum.
Elime onlarca çeşit lens geçti. Etrafımda gördüklerimi de araştırdım.
Canon EOS serisinde klasikleşmiş, ff uyumlu, 5x optik zoom ile dijitalde Normal objektif ve orta tele görevini birlikte gören is ile amatörü destekleyen, tak- yürü lens olarak fiyat - performans oranı en güzel lenslerdendir.

Ben 20D, 30D, 5D, ve 40D ile kullanırken fokus hızının yavaş olduğunu hiç görmedim. Bazen 350D kullanıcıları bazı diyaframlar için netleme sıkıntısından bahsetmişse de 350D nin yapısıyla ilgilidir.

Gövde olarak daha güzel olsa da bu lensten 3 kattan pahalı bir 24-105 is nin 28-135 ten diyafram hariç farkını benim çektiğim fotoğraflarda anlamakta zorluk çekeceğim ölçüdedir diyebilirim.

Üst modele terfi düşünürken bile genç arkadaşlarımın 24-105 i görüp denemeden 28-135 ten vazgeçmemelerini tavsiye ediyorum.

Hoşçakalın.

Tarih: 13 Ocak 2008, 11:46 - İp: 81.***.**5.216
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim.
28-135mm simdi icime daha bi sinecek. Cekecegim fotograflari paylasmak icin sabirsizlaniyorum.

Iyi gunler

Tarih: 15 Ocak 2008, 10:41 - İp: 195.***.**3.221
  • 1