onurkose1453
onurkose1453 (üye)
Adana / Amatör

Canon 50mm F/1. 8 İle Neler Çekilebilir?

Herkeze merhaba, fotoğrafçılık konusunda amatörüm ve canon 650d almayı düşünüyorum. 18-55 kit lens ile gelirken bunun yanında herkezin önerdigi ve memnun kaldığı F1.8 değerine sahip 50mm canon lensini almayı düşünüyorum. Bu noktada sormak istedigim bazı sorular var. İlk olarak bu 50mm lens sabit mi herhangi bir zoom yapılamıyor sanırım? diğer bir soru ise bu lensi daha çok portre için oldukça güzel lens olduğundan bahsediliyor. Ben 18-55 lensin 18 değerinde geniş açı manzara fotoğrafı çekerken 50mm F/1.8 bu lens ile portre haricinde manzara veya ne tür fotoğraflar çekilebilir? umarım karmaşık ve saçma soru olmamıştır vesselam..

Tarih: 9 Ocak 2016, 14:41 - İp: 95.***.**9.213
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm sabit odaklı objektif bu işe gönül vermiş bir çok fotograf severin çantasından eksik etmediği bir üründür. 3,5-5,6 diyaframlı zum objektiflerle çekmekten zevk almadığınız fotografları bu objektifle çeker, keyif alırsınız. Örneğin portre çekimleri, yakın obje çekimleri vb. gibi. Ama bu ürünün esas marifeti devamlı kullandığınız 3,5-5,6 diyaframlı objektiflern zevk vermediği arka planı flu yapma özeliğini başarı ile yapmasıdır. Bu forumdaki yazılanlara geçmişe doğru bakacak olursanız bir çok amatör arka planınnasıl flu yapılacağını sorar.
Sabit odaklı objektiflerin hiç biri zum yapmaz.

Tarih: 10 Ocak 2016, 10:17 - İp: 212.***.**0.75
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

fotoğrafa gönül veren ve dslr si olan birinin sahip olması gereken ucuz ve başarılı bir lenstir. alın kullanın.. ama önce kaynak okuyun

Tarih: 11 Ocak 2016, 13:50 - İp: 85.***.**1.207
diplomat61
diplomat61 (üye)
Trabzon / Amatör

Peki makro çekilebilir mi bu lensle... bende aynı duurmdayım 650d ve kit 18-55 lensimiz var... makro çekim için amatorce tabıkı işime yarar mı? yaramazsa acaba ortalama 500-800 arası hem makro hemde geniş açılı lens hangısı olmalıdır sızce 650 d için...

Tarih: 3 Şubat 2016, 10:03 - İp: 212.***.**8.212
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sigma 50mm f2.8 EX DG Macro

Tarih: 3 Şubat 2016, 10:21 - İp: 85.***.**1.207
diplomat61
diplomat61 (üye)
Trabzon / Amatör

kesim bey onerınıze tesekurler... abahsettıgınız Sigma 50mm f2.8 EX DG Macro lensle hem makro hemde genıs acı manzara cekılebılr mı

Tarih: 4 Şubat 2016, 09:27 - İp: 212.***.**8.212
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Biraz sabredin ...

Lenslerin mm fokal uzunluklarının ne manaya geldigini / neyin geniş açı oldugunu bile daha bilmeden lutfen gidip bir lens daha almayın. Elinizdeki 18-55mm, neyin ne oldugunu cozene kadar aylarca işinizi görur. Goremeyecek olsa zaten 650D gibi bir DSLR ile satılmazdı ...

Tarih: 4 Şubat 2016, 17:11 - İp: 108.***.**5.85
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Uğur abiye sonuna kadar katılıyorum. Bakın arkadaşlar fotoğraf çekmek sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Tabi auto ya alıp çekmeyecekseniz. Ben kendimden örnek vereyim. Ben fotoğrafçılığa 2006 yılında üniversitede merak saldım ve henüz elimde hiç bir makine dahi yoktu. Üniversite fotoğrafçılık kulübünün verdiği kursa katıldım bu kursta fotoğraf terimler işlendi.Yani iso-enstantene-diyafram vs ve bunların birbiriyle ilişkisi. Ardından ben ne yaptım öğrendim diye hemen işe atılmadım. Çünkü yeteri kadar temel bilgi olmadan pratiğe geçince bişey yapamazsınız.İyi fotoğraf çekemeyince de makineden bile soğursunuz. Sonrasında Scott Kelby nin digital fotoğrafçılığa giriş adı altında 1-2-3 diye kitapları vardı şimdi 4. sü de var. Bunları aldım ve iyice okudum. Tabi bununla birlikte bu siteden de biçok yazı okudum. Gerek ''paperman'' adı altında Uğur abinin yazıları, ocaklılar adı altında bi abinin yazıları vs. Şunu da araya sıkıştırmak isterim ki Türk yazarların digital fotoğrafçılığa giriş adı altında bir kaç kitap aldım ama hiç biri bana Scott Kelby nin kitapları kadar tat vermedi. Sonrasında bütcemin el verdiği makine canon IXus 65 yani manuel çekime izin veren bi compakt makine. Bu makine ile çok harika fotoğraflar çektim. Ardından Nikon D90 sahibi oldum....... vs vs. Yani demek istediğim sürekli okuyup yeni şeyler öğrenmek sürekli araştırmak gerek.Çünkü gün geçtikce yeni şeyler öğreniyorsunuz. Örneğin yıldızları pozlamak, Ay ın çekimi, Pan tekniği, Focus Stacking... Saygılar.

#ozaygonlum' tarafından 05.02.2016 20:34:12 tarihinde düzenlendi.

#ozaygonlum' tarafından 05.02.2016 20:38:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2016, 20:30 - İp: 78.***.**4.246
zeropain
zeropain (üye)
Sakarya / Amatör

teknik olarak herşey çekilebilir. bunu sadece bir portre lensi diye kısıtlamamak lazım.

Tarih: 16 Şubat 2016, 22:58 - İp: 85.***.**2.217
  • 1