fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 50 Mm F/1. 8 Iı

Merhaba,
uzun araştırmalarım neticesinde kısa bir süre önce canon eos 550d almıştım (18-55 lensle beraber). beni DSLR almaya yönelten keskinlik ve renk doygunluğu isteğini 18-55 objektifle çektiğim fotoğraflarda bulamadım ve yeni bir objektif almaya karar verdim. Araştırmalarım sonucunda (biraz da ucuz olması sebebiyle) canon 50mm f/18 II almaya karar verdim. Bununla çekilmiş fotoğraflara internetten baktığımda bu da beni çok tatmin etmedi. (Benim aradığım keskinlik, renk doygunluğu canon 400mm'nin çektiği fotoğraflarda var ama çok pahalı ve tele objektif istemiyorum).
Sizce Canon 50mm F/1.8 II yi alsam aradığım beklentileimi karşılayabilir miyim?
Ayrıca bu lensle, örneğin 5 kişilik insan grubunun (boydan) fotoğrafı veya yine örneğin bir küçükbaş hayvan sürüsü çekitiğimde arka planın bulanıklığını sağlaabilr miim. Portre çekiminde 18-55 ile de hafif zoom yaparak arka plan bulanıklığını sağlaabiliorum. Ama az önce verdiğim örneklerde zoom yapsamda istediğim pek olmuyor. Önerileriniz ve düşünceleriniz benim için çok önemlidir. Teşekkürler.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 16:18 - İp: 78.***.**5.162
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makinenizide lensinizde tanımadıgınız goruluyor yazdıklarınızdan.
degil 50mm begendim dediginiz 400mm yide alsanız cekeceginiz fotograflardan memnun olmayacaksınız.
bunun nedenide ne makine ne kullandıgınız lens, tamamen sizinle alakalı bir durum.

oncelikle sunu gozonune almak gerekiyorki: 50mm ucuz bir lens oldugu için her seviyeden fotografcının kullandıgı bir lenstir. 400mm gibi lenslerse ozellikle kus fotografcılıgıyla ilgilenen ve usta denilebilecek seviyede fotografcıların kullandıgı bir lens. baktıgınız ornek fotografları degerlendirirken bunu gozonune almanız gerek. orneklerin ceşitliligi burada onem kazanıyor..
50mm ile cekilmiş muhtesem fotograflar oldugunu biliyorum..
18-55 ilede cekilmiş muhtesem fotograflar gordum biliyorum.

oncelikle elinizdeki lensle sizi memnun edecek fotograflar cekmeden baska lens almanızı tavsiye etmem.
tavsiyem makine menusunden keskinlik doygunluk kontrast gibi degerleri isteginizi karsılayacak sekilde duzenleyın.
diyaframın fotografta keskinlige ve alan derinligine etkilerini okuyup,uygulayarak ogrenin.

arka planı flu yapıp yapamayacagınız yani "alan derinligi" mm cinsinden odak uzaklıgı ve diyafram degerleriyle alakalı bir durumdur.
18-55 lensle 50mm de 5.6 diyaframda cekim yaparsınız.
50mmf:1.8 de ise 1.8 diyaframla bile cekim yapabilirsiniz.
arka planın cok daha flu oldugunu gozlemleyebilirsiniz.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 18:43 - İp: 217.***.**5.65
fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim gaijin. Sora sora öğreneceğiz ama keşke fotoğrafçılıktan çok iyi anlayan (bu sitede baya var) bir tanıdğım olsaydı. İnternetten okuyarak öğrenmeyle fotoğrafçılıkta kaplumbağa hızıyla ilerlerdiğimi düşünüyorum.

Tarih: 26 Ağustos 2010, 09:26 - İp: 78.***.**5.162
impossible2
impossible2 (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

50mm kırmızı cizgi lens alırsan keskinlik neticesini fark edebilirsin lenslerde bu vardır kırmızı cizgi varsa bu lensin kaiteli vede iyi olduğunu gösterir 50 mm len evet iyi bir lentir bende de ondan var vede ben mobilya cekimi yapıyorum onunlan sizdeki len bence güzel bir lens ama ırmızı cizgi ise değilse ozaman istediğiniz sonucta biraz üzülürsünüz

Tarih: 31 Ağustos 2010, 13:08 - İp: 78.***.**4.123
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kırmızı cizgili diye bahsettiginiz 50mm, canonsa eger f:1.2 olan lenstir.
amerika fiyatı bile 1500 dolar.2250 lira falan eder.

50mm f:1.8 ise 200 liraya satılan bir lens.
ve surpriz, optik kalite olarak fiyat performans acısından amator kullanıcı için cok cok cok cok cok cok cok daha iyi bir lens.
keskin ve hayal kırıklıgına ugratması imkansız bir lens.
zaten f:1.4 f:1.2 lenslerdeki fark optikten cok govde kalitesi diyafram acıklıgı ve usm motorundan kaynaklanıyor.

aradaki 2000 liralık farkla yeni makine alırsınız

Tarih: 31 Ağustos 2010, 16:54 - İp: 217.***.**6.203
  • 1