gokgurel
gokgurel (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Canon 20 D Tele Zoom Objektif Öneri

yeni aldıgım canon 20 d objektif arıyorum tele zom 70.300 gibihangi markayıtercih etmeliyim önerilerinizi bekliyorum

Tarih: 31 Temmuz 2005, 12:49 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

para soz konusu degilse 70-300mm f/5/6 DO IS; ekonomik olsun dersen sigma 70-300 II APO Macro Super.. ama ben sana 70-200 f/4 L'i oneririm; yaninda bir de 1.4x converter alacak olursan telede 280mm yapar.. inan cok hizli ve keskin bir lens.. zaten bunu tum dunya da dogruluyor..

Tarih: 31 Temmuz 2005, 16:04 - İp: yok
enriko
enriko (üye)
İstanbul / Firma

sana tavsiyem babataş fotoğrafçılık hayyamda araya git zaten birdahada çıkmazsın emin olaradığın ne varsa var orda erkayalar ikinci el bayii sıfırda var ve bir çok ünlü fotoğrafçıda ordan yardım görür beni dinle hayyam çarşısında babataş fotoğrafçılık git gör pişman olmucağına sana söz verirrim

Tarih: 1 Ağustos 2005, 12:16 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam gokgurel..
mesaj servisim su an calismadigi icin sana buradan cevap vereyim.. canon'un 70-300 DO IS objektifinin fiyati yaklasik 800 pound gibi birsey.. yani neredeyse bir 20D fiyati.. ama cok kompact ve IS ozelligi var.. cok kaliteli bir optigi varmis..
ama diger yandan sigma'nin 70-300 APO objektifi 200 pound gibi bir fiyattan satiliyor.. kalite olarak da iyiymis..
bende 350D var.. ve canon'un 70-200 f/4 L lensinden kullaniyorum.. gerek focus hizi olsun gerek yapisi gerekse keskinligi, kalitesi olsun kimseyi uzmeyecek bir lens.. ayrica 700 gram agirliginda oldugundan; tripod'a gerek kalmadan da kullanabiliyor, gezip dolasabiliyorsun sehirde objektifin takiliyken makinene.. ama diger 70-200 f/2.8 olanlar 1.3 kilo agirligindalar.. yani bayagi agirlar.. fiyat olarak da cok yuksekler.. ama optik kaliteleri arasinda hicbir farklari yok.. fiyat farki f/2.8'e karsin f/4 olmasindan kaynaklaniyor.. yani 1 stop.. tabii bir de f/2.8 IS olani var ama onun fiyati zaten cok ama cok yuksek..
70-200 olan ve yuksek kalitesiyle goz kamastiran bir baska lens ise sigma'ninki.. f/2.8 ve fiyat olarak da canon'un 70-200 f/4 L'inden biraz daha yuksek..(600 pound'a karsilik 500 pound..)
simdi soyle seceneklerin var..
70-300 f/4.5-5.6 DO IS ile yuksek kaliteyi yakalayabileceksin.. ama lensin yavas olacak.. (f degerlerinden dolayi.. f/2.8 ile ayni kulvarda degil..) sigma 70-300'lerin kalitesi zaten yukarida bahsettigim lenslerin kalitesi kadar kesinlikle degil.. eger iyi bir optik almaya karar verdiysen -ki iyi bir optik alamazsan 20D'nin gercek performansini da goremezsin- benim sana tavsiyem; canon'un 70-200 f/4 L lensinden alip (ayrica cok hos bir lens, beyaz rengiyle beraber..) yanina da 1.4x extender alman.. boylelikle 70-200 araliginda 70-300'lerden daha hizli bir lensin olacak ve kaliteli ( kaliteli derken 70-300 DO IS icin konusmuyorum) olur.. ayrica 1.4x extender'i de eklediginde 112-280mm focal degerlerine kavusur lensin.. tabii f degeri de 5.6'ya geriler.. ama digerleri de zaten tele de 5.6 oldugundan bir kayip sozkonusu degil..
.. diger yandan sigmanin 70-200 f/2.8 lensinden alacak olursan; yine cok kaliteli bir optige sahip olmus olacaksin.. ayrica 2.0x extender ile de kullanabileceksin.. yani focal degeri 140-400mm gibi.. 70-300'lerin erisemeyecegi bir degerde yani 400mm'de de kullanabileceksin..
...
ben 70-200 secerken canon'u sectim; cunku sigmaya gore cok daha hafif.. rahatlikla makinene takip gezdirebilirsin lensi.. ayrica 1.4x extender ile de 112-280mm yapiyor.. yani harika..
..
ayirdigin butce ne kadar bu araliklardaki bir lens icin?

Tarih: 1 Ağustos 2005, 20:05 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam gokgurel...
mesaj servisim calismadigi icin buradan yaziyorum.. mesajini yeni farkettim..

..
kus-bocek fotografciligi aslinda farkli olaylar.. bocekleri cekmek icin macro lensler kullanmak daha dogru bir secim olur, cunku boyutllari yuzunden.. 20D'nin sensorunun boyutunu dusun; 15.0 X 22.5 mm, yani 337.5 mm kare.. bir bocegin gercek buyuklugunun de 337.5 mm kare oldugunu soylersek; macro lens yardimiyla, bocegi tam 8 megapixel boyutunda, fotograf kagidini dolduracak sekilde kaplayacagini da soyleyebiliriz..
ne kadar mm'si yuksek bir macro objektif alirsan, daha da uzaklardan benzer bir goruntu alabilirsin.. ama tabii fiyat ve ergonomi de buyuyor mm buyudukce.. benim sana tavsiyem tamron'un 90mm macrosu veya sigmanin 105mm macro objektifi olacaktir..
ama bu macro objektifi ayni zamanda portre icin de kullanayim dersen o zaman canon'un yeni cikardigi 60mm macro objektifini tavsiye ederim.. cok iyi bir lens oldugunu okudum.. ben de insallah -nasip ederse- almayi dusunuyorum.. tabii 60mm oldugundan, bocekleri biraz daha yakindan fotograflamak zorunda kalacaksin..
..bir diger alternatif ise canon'un 70-200 f/4 L'inden alip ustune de close-up filtresi takman.. filtre fiyati cok dusuk oldugundan ekonomik de olmus olur.. ama bir macro lensin verecegi performansi, kaliteyi yakalayamazsin..
oncelikle bir close-up filtresi alip macro fotografcilik hakkinda kendini gelistirmeyi dene istersen..
...
1.4x converter olarak herhangi bir markanin converteri'ndan alabilirsin.. kenko'nun converter'lari cok daha ucuza satiliyor mesela..
ama canon'un kendi 1.4x converter'indan alacak olursan lensinin beyaz rengini de tutturmus olursun converter ile.. cunku canon'un converter'i da beyaz renkli.. (sanirim kenko'nun da vardi, ama tam emin degilim..)
ama canon'un converter'i en yuksek ucretlisi..
..
converter'i 20D ile kullanacagin lensin arasina takiyorsun.. (her lensle de kullanamazsin..) converter sayesinde 70-200 f/4 lensinin focal uzunlugu 112-280mm oluyor.. ama f degeri de 5.6'ya geriliyor..
70-200 f/4 modelinden alcak olursan 1.4x converter ile basarili sonuclar alabilirsin.. ama 2.0x converter ile otomatik focus islevini kullanamazsin makinende.. o yuzden, paran varsa sayet 70-200 f/2.8 modelinden alip 2.0x converter ile de , objektifinin focal degerini 140-400mm f/5.6 yapabilirsin.. (converter'in degeri olcusunde carpiyorsun kullandigin objektifin focal degerini.. gordugun gibi 2.0x converter taktiginda f degeri de iki ile carpilarak 5.6'ya geriledi..)
kus fotografciligi icin focal degerinin olabildigince yuksek olmasi isine yarayacaktir.. eger ki 70-200 f/2.8 lens alip ustune de 2.0x converter takarsan, rahat edersin..
bir diger lens de canon'un 100-400mm olan lensi.. bu lensle de converter'lari kullanabiliyorsun.. dolayisiyla 1.4x converter ile 140-560mm objektifin olur converter'i ekleyince.. veya sigmanin 80-400mm lensi.. uzerine de 1.4x converter ekleyebilirisn tabii..
..
eger para soz konusu degilse, ben senin yerinde olsaydim ilk planda 70-200 f/2.8 alirdim.. uzerine de 2.0x converter.. ama su da var ki 100-400mm lensi ve 70-200'u 2.0x converter ile kullanmak arasinda bazi farkliliklar var.. 400mm'de 100-400mm lensi cok daha keskin sonuclar veriyor.. yani converter takarak biraz da kaliteden odun vermis oluyorsun..
..

baska soracagin birsey var mi?

Tarih: 4 Ağustos 2005, 20:17 - İp: yok
  • 1