allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

Cannon 24-70mm F/2. 8 İle 24-105mm F/4 L

Arkadaşlar hep konuşulur ama gerçek,pratik gerçek nedir ?
Hani daha kısa zoom aralığıyla 24-70mm daha kiletiledir,kıyaslanmaz,ya da kimileri 24-105 için L'si bile tartışılır derler.
Bu nedenle elimde 24-105mm varken gidip 24-70 2.8 aldım.
aynı objeleri 24-40-70mm 'de 3'er poz çektim.Aynı ışık koşullarında.Tavandan sektirmeli ve difüser kullandığım flaşlı çekimlerdi.

Hiçbir fark göremedim.Sonuçlar neredeyse aynıydı.

Bu durumda;
35mm ekstrası,
IS avantajı
hafif olması,
daha ekonomik olması nedeniyle 24-105 daha avantajlı değil midir ?
Optik kalite gözle görülür bir fark ortaya koyamadı açıkçası.Ya da benim gözümle.

Bu konuda google'da 2 gündür kıyaslamaları araştırıyorum ancak doyurucu hiçbirşey bulamadım.
Yorumlarınız olursa çok sevinirim.

Tarih: 30 Ocak 2010, 20:21 - İp: 78.***.**1.240
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aeron detaylı bilgi için teşekkürler.. sizin yanıtınızdan önce Canon 50mm f/1.4 aldım arkadaşım sigma almayı düşünüyor, o aldığı zaman onun lensiyle de çekimler yapıp karşılaştırmayı düşünüyorum. lens çapının kaliteye etkisi olmadığını eklemişsiniz, ama fiyat farkına etkisi elbette vardır diye düşünüyorum. Doğru bir yorum mudur sizce? Ayrıca yanılmıyorsam Sigma'nın bu lensinde Canon'a göre bir fazla eleman daha var. Bu da fiyata etki ediyordur sanırım. Canon'un fiyatı 550TL iken, Sigma'nın fiyatı 700TL dolayında..

Tarih: 16 Şubat 2010, 09:11 - İp: 124.***.**5.171
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

lens çapının kaliteye etkisi olmadığını eklemişsiniz, ama fiyat farkına etkisi elbette vardır diye düşünüyorum. Doğru bir yorum mudur sizce? Ayrıca yanılmıyorsam Sigma'nın bu lensinde Canon'a göre bir fazla eleman daha var. Bu da fiyata etki ediyordur sanırım. Canon'un fiyatı 550TL iken, Sigma'nın fiyatı 700TL dolayında.

Objektifin filtre çapının kalite ve fiyatıyla doğrusal hiçbir bağlantısı yoktur..bu sadece optik tasarımı ile yani optik mühendislierinin belirlemiş olduğu elemenet / grup sayısı ile alakalıdır..Aynı şekilde objektifin içindeki elemenet sayısının da kalite ve fiyatıyla doğrudan bir alakası yoktur..yani objektifin içerisindeki elemenetsayısı fazla diye daha pahalı olacak diye bişey yok..Dediğim gibi bu tamamen optik tasarımla alakalı..

Tarih: 17 Şubat 2010, 22:02 - İp: 94.***.**4.34
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Açıklama için teşekkürler Aeron. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmiş oldum... Sağolun..

Tarih: 18 Şubat 2010, 17:27 - İp: 58.***.**8.60
tyuj
tyuj (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

ben herşeye rağmen 24-70 diyorum kullanıyorum ve cok memnunum. tavsiyede ederim ama biraz ağır gercekten 1kğ kadar.

Tarih: 18 Şubat 2010, 23:32 - İp: 78.***.**9.81