ultimaforsan
ultimaforsan (üye)
İzmir / Amatör

Bilgi Talebi

Değerli üyeler...
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var...
NikonD60 SLR kullanıyorum..
Makineme ikinci el bir teleobjektif arayışındayım..
Bütçeme uygunluk açısından bir kaç tane ikinci el lens buldum...
Tamron 70-300 ve Sigma 70-300
Hangisini önerirsiniz?
Bir tane de Tamron 28-300 buldum...
Tamron 28-300'de otomatik netleme, makro gibi özellikler mevcut mu acaba?
Üçünün de fiyatları birbirine yakın..
Hangisini önerirsiniz?
Ya da elinde benim aradığım tarzda (apo özellikle, otomatik netleme yapan, makro özellikli ve Nikon bayonetli) bir teleobjektifi olan bir arkadaşımız varsa bana haber verebilir mi?
Çok teşekkürler

Tarih: 16 Nisan 2012, 12:55 - İp: 176.***.**0.1
deklansorist
deklansorist (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

ben sigma 70-300 apo kullandım sakın bulaşma derim.

Tarih: 16 Nisan 2012, 15:06 - İp: 95.***.**5.112
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sanırım elinizde 18-55 mm türü bir lens var. Bu model makina için bu lensin yanına bana göre en uygun lens 55-200 mm normal veya VR'li model olmalıdır.

Neden?

- 70-300 mm aralığındaki lenslerde (nikkor VR daha iyi performansa sahip) genelde 200-220 mm den sonraki keskinlik tartışılır. O halde 100 mm lik farka aldanıp daha soft fotoğrafları sineye çekmek gerekir mi?

- Varsın 200 mm de bitsin, bundan sonrasını bir miktar crop ile aşamaz mıyız?

- Bu lenslerin üzerindeki 1:2 oranındaki makro kabiliyeti bu hobiye yeni başlayanları cezbeder. Ancak bi süre sonra gerçek makro dünyayı keşfedince bu ibarenin sadece anı kurtarmak adına olduğunu anlarız.

- 55-200 mm nin bağlantı kısmı plastik diye kötüleriz, çünkü lensi bi yere çarparsak hemen o noktadan kırılabilir. Ama bir 70-300 mm nin (Nikon, Sigma, Tamron tümü de) metal bağlantı noktası ve daha sağlam duruşlu kasası bize güven verir; peki bu lensi aynı newton kuvvetiyle bi yere çarptığımızda makinamızın bağlantı noktasına ne kadar hasar verebileceğini hiç düşünür müyüz? O halde çarpmayacağız, o halde plastik olmasının zararı yok, tam tersine faydası bile var, öyle değil mi?

- 200-300 mm aralığında tripod olmadan çalışmak için ya ışık çok güçlü olacak, ya da çok sağlam sinir sistemine sahip olacaksınız, titreme kaçınılmaz. Yani belli bir enstantanenin altına düşmek zorunda kalırsanız tripod şart.

Yani sözün özü, 70-300 mm aralığı yanında 55-200 mm yi de bi düşünün derim. Bence fiyat/performans olarak bu aralıktaki en iyi lenslerden biridir.

Tarih: 16 Nisan 2012, 15:45 - İp: 46.***.**3.230
ultimaforsan
ultimaforsan (üye)
İzmir / Amatör

Yardım rica ettiğim konuda deneyimleri ve bilgileri ışığında fikir veren görüş belirten tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim....

Tarih: 16 Nisan 2012, 22:08 - İp: 78.***.**3.12
  • 1