özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Adaptör İle Objektif Değişimi

Nikon CoolPix 8800 gibi üst model bir compact makina almak ya da orta halli bir SLR makina almak arasında çok ciddi bir kararsızlık yaşıyorum. Elbette gönlüm SLR almaktan yana ama bütçem elvermiyor. Daha doğrusu eğer SLR alırsam ben onun taksitlerini bitirip de sıra lensini, filtresini falan almaya gelene kadar, yani SLR'yi hakkını vererek kullanabileceğim zamana kadar makina demode olacak muhtemelen.. Hal böyle olsa da objektif/lens değişimi beni çok cezbeden bir husus. Merak ettiğim konu; SLR makinalardaki objektif değişimiyle bazı compact makinalarda bulunan "adaptör ile objektif değişimi" özelliği arasındaki farkın ne olduğu, resmin kalitesinde ya da başka konularda nasıl bir fark yaptığı? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok memnun olacağım.

Tarih: 13 Mart 2005, 00:48 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Birbirlerinden çok farklılar kısaca şöyle anlatayım kompakt makinelerdeki adaptörlerle ya lansin zoom kabiliyetini arttırıyorsunuz yada daha geniş bir açıya kavuşmasını sağlıyorsunuz amcak objektif kalitesi yada diyafram değerleri değişmiyor slr objektiflere gelince orada objektifin optik kalitesinden tutunda tüm özellikleri değişiyor ve pek çok seçenek oluyor önünüzde

#kobra' tarafından 13.03.2005 04:18:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2005, 04:16 - İp: yok
  • 1