aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

70-200 F/4 & 70-200 F/4 Is Farkı.. ?

Canon 70-200 f/4 L USM ile yine 70-200 f/4 L IS USm arasında spot fiyatlarını baz alırsak 1000 YTL gibi bir fiyat farkı var.IS olanının, olmayanından IS sistemi varlığı ile optik olarak da daha üstün olduğunu biliyorum ama görüntü kalitesi olarak gözle görülür bir fark var mı?ben en fazla 20x26 ebatlarında baskı alıyorum..IS olmayanının Af hızı, keskinliği nasıl?Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 10 Mart 2008, 17:02 - İp: 88.***.**9.69
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

70-200f4 L IS canonun yaptığı en iyi şeylerden birisi. inanılmaz bir optik . spot fiyatları arasında 1000 lira yok aslında, 600-700 lira olmalı.

70-200 f4 (ıs olmayan ) o da çok iyi lens. sahibini üzmez asla. ama IS olan 4 stop vr verir size ve her bir mm sinde prime lens gibi neredeyse.

Tarih: 10 Mart 2008, 17:49 - İp: 88.***.**0.166
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

IS'lı olanını kullanıyorum.Günlük kullanım,portre vs. dışında Kenko makro tüpü setini de taktığımda harika makro fotoğrafları çekiyorum.Hem de elde.Tripod,denklaşör kablosu kullanmadan.

Buffalo'nun dediği gibi her mm'sinde prime kalitesini veriyor.

Tarih: 10 Mart 2008, 18:22 - İp: 88.***.**0.59
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Her ikisinide kullandım.
IS olanın IS üstünlüğü var.
Bunun dışında, farkını anlayabilen varsa beri gelsin.
Fotografa, hangi boy olursa olsun, bakarak fark anlamak İMKANSIZ.

Her ikiside optik olarak çok iyi, yapı olarak çok sağlam. IS olanda ayrıca toz engelleme contası var.
IS ihitiyacı yoksa IS olmayan gözü kapalı alınır.

Tarih: 10 Mart 2008, 19:05 - İp: 195.***.**9.108
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ben genelde diyafram önceliği modunda çekim yapıyorum ve diyaframı lensin imkan verdiği sınırda sonuna kadar açıyorum.Dolayısıyla gündüz, açık diyafram ile yapılan çekimde perde hızı, titreşimi fotoğrafa yansıtmayacak kadar hızlı bir değer alıyor.Yani titreşim engelleme sistemlerine ihtiyacım hiç olmuyor.Asıl öğrenmek istediğim, fotoğraf kalitesi anlamında bir fark olup olmadığıydı ve özellikle Fatih Bey2in yazdıklarından anladığım kadarıyla hiçbir fark yokmuş.O halde IS'li olana kendi açımdan gerek yok diye düşünüyorum.Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için hepiniz teşekkür ederim.

#aeron' tarafından 10.03.2008 19:21:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2008, 19:06 - İp: 88.***.**9.69
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

f4 ve 200mm. açıkçası elde çekmek her zaman mümkün olmaz.
ama IS yok diye de objektifin kullanımının çok sınırlanacağını düşünmeyin .

pentax ve sony kullanıcıları örneğin, kit lenslerini çok sever, çok başarılı bulur. çünkü makinelerin gövdesinde titreim motoru vardır ve lensten max verim alırlar.
canon kullananlar ise kit lenslerini yerden yere vurular (gerçi kit lense de IS taktı canon artık ).
çünkü genelde elde çekerler ve gözle hissedilmese de genelde foto kalitesi düşer.

demek istediğim IS evet önemlidir, ama IS yok diye de bütçenizi çok zorlamanıza gerek yok ... alabiliyorsanız IS olanı alın, ama çok zorlanacaksanız IS olmayanı da alabilirsiniz.sonuçta Fatih Abinin dediği gibi farkı hissedemeyebilirsiniz.
IS olan size daha fazla özgürlük sağlar, ama IS olmayanla da çok iyi işler çıkarabilirsiniz elbette. baskı kalitesi farkını hissedeceğinizi sanmam.IS olmayan da mükemmel optik zaten.

tabi bu arada yakında 700 dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacak tamron 70-200 f2.8 i de bekleyin bence.
70-200 ve 2.8 ve 700 dolar. açıkçası çok cazip gözüküyor. tamron un üst seviye lensleri optik açıdan genelde sorunsuz ve pek başarılı olur.(gerçi neredeyse 1 senedir bekleniyor ve halen ortalıkta yok bu lens)

Tarih: 10 Mart 2008, 19:30 - İp: 88.***.**0.166
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''buffalo'' hocam, sizin de bahsettiğiniz bu Tamron 70-200 f/2.8 için farklı konu başlıklarında da 700 dolar diye bahsedildiğini okumuştum daha önce.Bu 700 dolar, şuanki yurtdışı satış fiyatı mı , yoksa Türkiye'de 700 + KDV şeklinde mi satılır?
Bir de konuyla ilgili ama biraz farklı bir konuda sormak istediğim bi sorum var.Bu 70-200 tarzı lensler için genelde tripotsuz kullanılmaz denilir.Böyle denmesinin sebebi, mesela 200 mm'de flaşın bulunduğumuz yerden kadraja aldığımız bölgeye kadar etkisiz kalacağından ve çekimin karanlık çıkacağından mıdır sebep?

#aeron' tarafından 10.03.2008 22:41:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2008, 22:20 - İp: 88.***.**9.69
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Gerçi soru Hakan'a sorulmuş ama bana çok kızmaz herhalde.
Flaş ile ilgili değil, enstantane ile ilgili.
Şöyle bir örnek vereyim.
uzuluğu 5 cm olan bir kalemi bir ucundan ileriye doğru tutup hareket ettirmemek nisbeten kolaydır, ama uunlugu 40 cm olan bir kalemi titretmeden tutmak kolay değil. O yüzden çok kısa zaman aralığı seçmek lazım.
Genel olarak 1/odak uzaklığı filan derler, yani 200mm için minimum 1/200 enstantane.
Ama bence ince netlik için en az 1/600 lazım. Her zaman o kadar ışık bulmak mümkün olmayabilir veya benim gibi f8 diyafram kullanıyorsan, iş iyice zora gelir. O zaman IS ilaç gibi, veya tripod.

Tarih: 11 Mart 2008, 15:19 - İp: 195.***.**9.87
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih abi sonsuz teşekkürler..(Birgün bu işten para kazanmaya başlarsam, sizin gibi insanların emeğini hiç unutmuycam)
Peki yazdıklarınıza istinaden şunu sorcam..Ben eğer 70-200 alırsam, onu portre çekimlerinde kullanacağım için 70'ten itibaren en fazla 135 mm'ye kadar olan aralığı kullanacağım.yani öyle 200'lere kadar ihtiyacım olmayacak.Makineyi diyafram önceliği moduna alıp lensimizi de 100 mm'ye getirdiğimizi farzedelim.Diyafram değerini de f/4 olarak seçersek, perde hızı yine mi titreşimi yansıtacak kadar yavaş bir değer alır?(gündüz ışıklı bir ortamda düşünüyorum)

#aeron' tarafından 11.03.2008 16:21:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2008, 16:07 - İp: 88.***.**2.5
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Gündüz ışıklı ortamda bir sorun olmaz.
Bu lens portre için çok keskindir, haberin olsun. Yüzdeki pürüz mürüz.. ay yüzeyindeki krater gibi olur.
105-135 benim en sevdiğim portre aralığı. O aralıkta jilet gibi. Aslında her aralıkta öyle. Soft etki için lensin üstüne naylon kadın çorabı deneyebilirsin.

Tarih: 11 Mart 2008, 22:51 - İp: 88.***.**1.54
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih abi tekrar teşekkür ederim..Son mesajınızdan bi önceki mesajınızda bahsetmiş olduğunuz bir konuyla ilgili sorum olacaktı..(Çok soru sorduğum için kusuruma bakmayın..
Genel olarak 1/odak uzaklığı filan derler, yani 200mm için minimum 1/200 enstantane..cümlesinde bahsettiğiniz minimum enstantane derken, matematikteki sayısal değer olarak mı minimum, yoksa hız olarak mı minimum?

Tarih: 11 Mart 2008, 23:19 - İp: 88.***.**2.5