mancipatio
mancipatio (üye)
İstanbul / Amatör

35mm Lens İçin Ne Dersiniz

makinem d200. 6 aydır kullanıyorum. 18-55 lensim var. keskinliği ve renkleri açısından tam istediğimi yakalayamıyorum. lensler konusunda çok bilgili değilim. biraz bana yardım etmenizi istiycem. ben sokak fotoğrafları çekerim. insanların çevresiyle olan etkileşimi çekerim. çok yakınlarına girmem. portre çekmem. dediğim gibi daha çok insanı ve çevresini kadraja alırım. önceleri geniş açı bi lens düşünüyordum.fiyatları 1000 liradan başlıyor geniş açıların.ben üni öğrencisiyim.fazla bi bütçem yok. fakat şimdi bu 35 mm sabit odaklılar dikkatimi çekti. siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.kullananlarınız var mı? yani bu lens bana uyar mı. veya sizin önerebileceğiniz başka bir şey var mıdır?

Tarih: 27 Aralık 2011, 21:21 - İp: 88.***.**8.96
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Elinizdeki 18-55mm lens , alacağınız 35mm lensin fokal uzunluğunu da kapsıyor. Yani 18-55mm'in verdiği görüş açısını beğenmiyorsanız , 35mm lensin getireceği farklı bir şey yok . Renklere,keskinliğe de katkısı olmaz.

Alınmayın ama biraz can sıkıntısından lens arar gibisiniz . Sorunu başka yerlerde aramanız gerekiyor . Normalde 35 mm karşı olunacak bir lens değil ama sizin durumunuzda , yani neye yarayacağını bilmediğiniz durumda fuzuli.

Tarih: 27 Aralık 2011, 22:28 - İp: 96.***.**5.17
mancipatio
mancipatio (üye)
İstanbul / Amatör

yani 18-55in 35i ile 35mm nin 35i aynı açıyı mı verir?

siz farklı değil demişsiniz ama renk keskinlik konusunda 35mm nin daha başarılı olabileceğini sanıyorum. ukalalık yapmak istemem yanlış anlamayın bilgisizim bu konularda ama mantık olarak öyle duruyor.

can sıkıntısı konusunda haklısınız.

peki siz bana nasıl bir lens önerirsiniz.nasıl çekimler yaptığımı anlattım.

Tarih: 28 Aralık 2011, 00:38 - İp: 88.***.**8.96
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İlk soruya cevap - evet aynıdır .

Testlere girer bakarsanız arada keskinlik olarak bir fark olmadığını görürsünüz . Lens özellikleri , distorsiyon/kromatik kayma v.s. de birbirine yakındır.

35mm'in avantajı f1.8 diyaframında ama yazdıklarınızdan o özelliği arar bir haliniz olmadığı belli .

Dediğim gibi , 35mm f1.8 karşı olunacak bir lens değil - gözün gördüğü açıyı veren gayet kullanışlı bir lens . Ne istediğini bilen için de çok faydalı . Ama sizin için değil ; siz değişiklik arıyorsunuz .

İnsanların fotoğrafçılıkta kendi ihtiyaclarını belirleyebilecek seviyeye geldikten sonra lens almasından yanayım ; o sebeple tavsiyede bulunmak istemem . Ama illa bir lens alacaksanız , size sokak fotoğraflarında gerekli esnekliği/yakınlaştırmayı sağlayacak 18-105mm veya 18-135mm gibi bir lens tavsiye ederim .

35mm / 50mm gibi sabit fokal uzunluklara biraz ustalaşınca - açık diyaframlara ihtiyaç duydukça geçersiniz.

Tarih: 28 Aralık 2011, 06:50 - İp: 96.***.**5.17
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

mevcut 18 -55 lensinize polarize filtre takın ve deneyin

Tarih: 28 Aralık 2011, 18:06 - İp: 78.***.**6.82
mancipatio
mancipatio (üye)
İstanbul / Amatör

polarize filtrem var

Tarih: 28 Aralık 2011, 18:51 - İp: 85.***.**8.194
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

tamron 17-50/2.8 (VC'siz olanını) çok övüyorlar...
kullananlar oldukça memnun...

Tarih: 28 Aralık 2011, 21:28 - İp: 46.***.**6.58
  • 1