ykayku
ykayku (üye)
Muğla / Amatör

18-105mm Objektif Zoom Hakkında.

Meraba arkadaşlar. Nikon D90 yanında gelen 18-105 mm objektifin zoom aralığını araştırdım ve 105/18 = 5.83 gibi bir aralığa sahip olduğunu öğrendim. Ve ayrıca 6.3-31.5mm olan Samsung S 85 modelinde 5x optik zoom yapabiliyor. Bu iki Mercek arasında farkı bir türlü çözebilmiş değilim.
İki makinede 5x optik zoom yapabiliyorsa nedir peki bunu ayıran özellik? ) İyi çalışmalar.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 09:28 - İp: 46.***.**8.16
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Cevap aslında çok basit. Zoom dediğiniz nedir görüntüyü yaklaştırabilme kabiliyeti değil mi? O zaman hemen gidip bir Kodak z981 alın, 26x zoom var 300-500 TL ye yani 18-105 lensten daha ucuza bulursunuz. Bu kadar basit olabilir mi? Görüntüyü yaklaştırmaktan daha önemli olan en kısa mesafedekine yakın kalitede sonuçlar alabilmek. evet uzaktaki bir şeyin fotoğrafını sanki yanınızdaymış gibi çekeceksiniz ama o kadar da kaliteli olacak. Şöyle anlamak daha kolay, bir doğa fotoğrafçılığı sitesini açın, 400-500mm lens ile çekilmiş bir kuş fotoğrafına (imkan varsa) orijinal çözünürlüğünde bakın, bir de başka biryerlerden 20-25x zoomlu bir kompak ile son menzilinde çekilmiş bir fotoğrafa bakın, ne demek istediğimi daha doğrusu üreticilerin neye ulaşmak istediklerini anlayacaksınız.

Sadece görüntüyü yakına getirmek önemli değil, kaliteyi kaybetmeden getirmek çok daha önemli. Geçelim optik zoom'u bir de digital zoom var, benim cep telefonumda 5x var mesela, sadece görüntüyü sayısal olarak büyütüyor sizin bahsettiğiniz samsung gibi kaliteli çekebiliyor mu?

Tarih: 13 Mayıs 2011, 12:56 - İp: 62.***.**2.1
  • 1