fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

17-40mm L İçin Filtre Tavsiyesi ?

Merhaba arkadaşlar
Canon 17-40mm L Objektif için bir UV bir de polarize filtre almak istiyorum. Açıkcası ürün henüz elimde değil, bu yüzden ne boyutta filtre almam gerektiğini bilimyorum.

Markalar arasındaki kalite farkı ne kadar olur bilmiyorum ama filtre konusunda ne tavsiye edersiniz?

Tarih: 14 Haziran 2007, 23:02 - İp: 88.***.**4.53
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

O lens için B&W 77mm slim c-pol filtre alın.

Tarih: 14 Haziran 2007, 23:05 - İp: 85.***.**2.29
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Teşekkü ederim; Tavsiyeniz üzerine biraz araştırdım.
B&W nin UV(65ytl) ve Polarize (140ytl) filtresi mevcut. Fiyatları görünce biraz şok oldum!
Benim almam gereken 77mm anladığım kadarıyla.

Böyle bir objektife bu yakışır diyorsunuz heralde. Haklı olabilirsiniz; ama biraz daha ucuz bir şeylere ihtiyacım var.

En azından UV nin genellikle kullanım amacı, UV ışınlarını süzmekten çok darbe ve toza karşı tampon görevi görmesi değil midir aslında? Yani kırılınca "oh be, bunun sayesinde lense bir şey olmadı" diyeceğimiz bir donanım. Polarize filtre öyle değil elbette

Bu arada, optik konusunda uzman olan B&W marka almam gerçekten fotoğraflarımda bariz bir fark yaratacaksa alırım.

Bahsettiğiniz model "slim" diye geçiyor. Bu özelliği tam anlayamadım.

Tarih: 14 Haziran 2007, 23:44 - İp: 88.***.**4.53
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Şu adrese bakabilir misin:
http://dukkanlar.gittigidiyor.com/CAMS_DIGITAL_SUPERSTORE/Filtreler/

Burda 2 filtre var; işimi görmez mi?

Tarih: 15 Haziran 2007, 01:10 - İp: 88.***.**4.53
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Önemli olan şey şu;
kaliteli bir mereceğin önüne ucuz bir cam koyarak görüntü kalitesinden kayıp vermek ne kadar doğru olur ?
Neden o merceğe o kadar para verdiniz ?
En iyi filtrenin bile L objektif kalitesinde olduğunu düşünmüyorum. Gerekmediği zamanlarda filtre kullanmam, ama kullanacaksanız iyi bir şey kullanın ki merceğe verdiğiniz paraya değsin.

Tarih: 15 Haziran 2007, 10:41 - İp: 85.***.**2.29
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Düşüncelerinize katılıyorum. Fakat L serisi bir objektife yakışacak kadar iyi bir UV filtre alma işini biraz erteleyip, ekonomik durumum yüzünden, şimdilik daha basit bir filtre almak istiyorum.
Aslında benim sormak istediğim hem buna yakışacak bir filtre hemde idareten kullanabileceğim bir filtre

Tarih: 15 Haziran 2007, 12:45 - İp: 88.***.**4.53
  • 1