haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

+10 Close-up

Merhaba arkadaslar +10 close up almak üzereyim. Ama bir arkadastan Büyütme orani büyüdükce fotografin kenarlarinda bozulma oldugunu duydum. Acaba +10 kullanan arkadaslar bu konuda yardimci olabilirlermi.

Bir de tabiki filtre konusunda marka cok önemli, sizce hangi marka almaliyim. Su anda almayi düsündügüm filtrenin markasi soligor ben daha evvel hic duymadim ama fotografci hama dan falan daha kaliteli oldugunu söyledi. Bende onun yalancisiyim yani .

Cevap yazacak arkadaslara simdikten tesekkür ederim.

Tarih: 24 Nisan 2006, 23:08 - İp: yok
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

bildiğim kadarıyla tüm close-up lenslerin kenarlarında normal lenslere göre çok daha belirgin bir bozulma oluyor. +10 çok yüksek bir derece. nasıl olabilir bilemiyorum.
yapılacak iki şey var.
gerçekten bu kadar + ya ihtiyacınız var mı iyice sorgulamak, zira düşük + larla daha az bozulmalı fotoğraflarınız olur, ikincisi internette bu ürünle ilgili yorumlar okumak ve daha önemlisi örnek fotoğrafları incelemek.

burak

Tarih: 25 Nisan 2006, 20:50 - İp: 84.***.**7.217
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba haymana81, öncelikle söyleyeyim , bildiğim kadarıyla Soligor iyi bir alman markası. Bence rahatlıkla alabilirsin. Ancak, ne çekeceğini bilmiyorum ama, tek bir +10 close up filtre yerine, 3'lü set (+1, +2, +4) alırsan daha kullanışlı ve esnek olur diye düşünüyorum. Bu üçünü ihtiyacına göre, tek tek kullanabildiğin gibi, üst üste eklenmiş şekilde de kullanabilirsin. +10'da çok fazla deformasyon yaşayabilirsin. Senin baktığın ve benim önerdiğim bu close uplar "filtre" olarak adlandırılıyor. Bir de close up "lens"ler var. Filtreler tek bir cam eleman bulundururken, lensler birden fazla cam (mercek) elemanı bulundururlar. Büyütmeleri filtrelere göre biraz daha az olabilirken, neticeleri filtrelere göre çok daha iyidir.

Tarih: 25 Nisan 2006, 21:57 - İp: 195.***.**3.49
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba droral Senin verdigin tavsiye dogrultugunda makinama ilk evvela adaptör aliyorum. Onunda markasi soligor. 72mm yi 52mm ye düsürüyor. Lensle filtre arasinda neredeyse hic bosluk yoktur. Birde senin tavsiye ettigin markalarda filtre biraz iceride kaldigindan sanirim genis acida biraz problem yasaniyordu.(örnek fotograflarin bazilarinda gördüm.) Benim alacagim adaptör aslinda soligorun özellikle panasonic icin ürettigi tele ve wide icin, ama tabiki filtreler icinde uygun. Birde söylemeden gecemeyecem 72mm filtre ile 52mm filtre fiyati arasinda bayaaa fark var.
Tekrar tesekkür ederim droral.

Tarih: 25 Nisan 2006, 22:09 - İp: 84.***.**8.58
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Aradıklarını bulmana sevindim Haymana81, kolay gelsin...

Tarih: 26 Nisan 2006, 22:43 - İp: 195.***.**3.49
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba Haymana,close-up alacak isen Hama,Soligor vs değil
B&W almalısın.Fiyat olarak ucuz değildir ancak hiçbir şekilde kenarlarda bozulma falan olmaz.

Tarih: 28 Nisan 2006, 15:02 - İp: 85.***.**2.210
  • 1