denizim24
denizim24 (üye)
İstanbul / Amatör

Tz8 E Karşılık Fz28 Yardımınız Gerekli

panasonic tz8 2 yıllık garantili makinama karşılık 3yıllık (temizmiş)fz28 makinası takas teklifi var. ben makro olarak portre resimleri çekmek istiyorum. yani çektiğim kişi net arka plan flu olacak. fz28 bu isteiğimi karşılarmı ? ve takas etmeyi önerirmisiniz ?

Tarih: 12 Mayıs 2011, 18:34 - İp: 78.***.**3.175
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

F degerlerini kontrol et.TZ8 deki genis acidaki f degeri ne,zoom yaptigindaki f degeri ne?FZ8 deki (dur hadi bakayim sitesinden) evet baktim,TZ8deki 3.3-4.9 ve FZ8 2.8 -3.3 yani f degerleri daha dusuk ve daha iyi arka plan fluluk yaratimi acisindan....

Takas etmeyi onermem.Ne kadar f degerleri daha iyi su bu desekde, makinalarin sensorleri ayni ebatlarda olduklari icin ve cok kucuk olduklari icin flu arka plan bu tarz kompak makinalar ile pek saglanacak bir durum degil.Anca cok zoom ile nesneye yakin bir konumdan cekim yaparsaniz biseyler elde edersiniz.Iki makina kiyaslamasinda tabiki yuksek zoomda FZ28 dusuk f numarasi ile daha iyi olur.

Arka plan flulugu icin buyuk sensorlu makinalar,yani DSLR makinalar ve F numarasi dusuk olan lensler ile cekim yapilmasi gerekiyor.Bu iki ozellik ne kadar iyi ise,(yani sensor buyudukce ve f numarasi kuculdukce)makinadan arka plan flulugu almanda o kadar kuvvetli olacaktir...

Kompakta illaki fluluk diye diretmenin anlami yok ama illaki direteceksen var 2-3 model dusuk f numarali Nikon P300,Canon s90-95 falan gibi ama bunlarda zoom yaptikca kotulesen f degerleri ile yine iyi bir cozum degil.

En iyisini ariyorsan compakda Olympus XZ-1.Genis acida f 1.8,zoom yapincada f2.3 yanlis hatirlamiyorsan ki ilgilenirsen bakarsin sitesinden...

Tarih: 14 Mayıs 2011, 09:06 - İp: 61.***.**5.2
  • 1