ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

Sony Wx5 mi Fujifilm F100fd Mi?

Merhabalar
Foruma yeni üye oldum. Her zaman yanımda taşıyabileceğim küçük ama resim kalitesi güzel ve 300TL yi aşmayan bir makine bakıyorum. Temel bilgilerim var. Araştırmalarım sonucunda şu modeller dikkatimi çekti:
Sony wx5
Fujifilm f100fd
Fujifilm f200exr
Fujifilm f70exr
Fujifilm f50fd

Karşılaştırmalar için tıklayın.
Fuji kıyaslamaları için tıklayın.

Bulduğum fiyatlar ise şöyle:
Sony wx5: 300 TL
Fuji f100fd: 250 TL
Fuji f200exr:320 TL
Fuji f70exr: 330 TL
fuji f50fd: 295 TL

Sensör boyutu olarak sony'i elerdim ama cmos olması kafamı kurcalıyor. Onun dışında geniş açı, diafram, video ve teknolojik olarak sony fujilerin tamamından iyi.
F50fd fiyat olarak kafamı kurcalıyor.
Diğer üçü ise kıyaslamalara bakarsınız görürsünüz. Diafram, geniş açı olarak birbirlerine üstünler.

f100fd yi almak üzereyken satıcı vaz geçti. Sony'e sıcak bakıyorum. Ama cmos sensör piksel büyüklüğü ve yoğunluğu bakımından kendinden üstün olan bu yeni nesil ccd lere karşı ne kadar görüntü kalitesi ve iso performansı verebilir ki?

Sizce fiyatlarına rağmen f200exr yada f70exr sony'e tercih etmelimiyim. Yoksa yeni bir f100fd ilanı mı beklemeliyim. Yoksa beklemeyip ve diafram geniş açı düşünmeden direkt fiyatı için f50fd yi mi almalıyım ki içime sinmiyor.

#ismailkesin' tarafından 12.11.2011 17:44:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2011, 17:43 - İp: 88.***.**7.129
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Bunların arasında sıralama yapayım:

F200>F100=F50=F70>wx5

Kesinlikle F200 çünkü sensörü büyük ve o bir efsane.

Tarih: 13 Kasım 2011, 08:36 - İp: 94.***.**8.65
ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Ben f100fd ile f200exr arasında kağıt üzerinde bir fark göremedim. Tıpatıp aynı makineler hatta f100fd 30fps ile video konusunda bir tık önde. (F200exr nin 25fps) Fakat birinin fiyatı 320 lira iken biri 250 lira Arada 70 liralık bir fark yapacak ne gibi özellikler var?(çözünürlükleri aynı olan lcd ekran dışında)

Birde sony'e dikkat ettiniz mi bilmiyorum objektifi aralık,diafram ve geniş açı olarak fujininkilerden çok daha üstün sadece sensörü küçük ama o da cmos. Aslında sony nin lensini alıp f200exr nin önüne koyup 300 tl lik bir fiyat etiketi koysalar hiç bir tereddütüm kalmayacak. Gerçi fujinin böyle makineleri var ama 750 tl lik fiyat etiketleri ile bir kompakta verebileceğim parayı çok çok aşıyorlar.

Tarih: 13 Kasım 2011, 21:06 - İp: 78.***.**7.120
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bahsettiğiniz Sony Wx5 te güzel bir makineye benziyor ve sanırım siz bir kıyaslama yapmışsınız. Dediğiniz gibi sony diafram ve geniş açı olarak tabi boyut olarak ta daha avantajlı. Yalnız bu kompakt makinelerde cmos sensöre ben tereddütlü bakıyorum. Vakti zamanında bu sitenin üyesi bir arkadaşta Sony hx5 almıştı cmos sensörlü ve makinesini pek sevememişti. Gerçi kendisi dslr tecrube etmiş sonradan gene kompakt sınıfına geçmişti. Buraya tıklayarak kendisinin hx5 ile ilgili açtığı topiğe ulaşabilirsiniz.

f200exr ise kesinlikle büyük ccd sensörü ile wx5 ten daha iyi fotoğraf kalitesi vaat ettiği kesin. Tabi wx5 kadar geniş açı ve açık diafram avantajı yok ama bu boyutta bir makineye bu boyutta bir sensör için f200exr ın objektifi de iyi diyebilirim. Zaten daha üst modellere baktığınızda (f300exr)geniş açı ve diafram için sensör boyutunu 1/1,6 dan 1/2 ye indirmekle kalmamışlar gövde boyutları da büyümüş. Çünkü daha fazla açık diafram ve geniş açı veren objektifin boyutları çok daha büyük. Ayrıca daha yeni model olduğu için fiyatı da fazladır.

Ayrıca birde exr teknoljisi var işin içinde. fuji exr makinelerde (fd lerde yoktur bu özellikler yani f100fd de ve f50 de) exr modu altında 3 mod daha vardır: HR, DR ve SN.
HR(high resulotion):Yani yüksek çözünürlük; bu modda iyi ışık altında makine 12 mp sini kullanarak yüksek detaylı fotoğraf üretir. Bunun bir espirisi yok normal fotoğraf çekiyor işte.
DR (Wide dynamic range):Yani geniş dinamik alan. Bu modda makine kontrastın yüksek oluğu yerlerde yani gölge ve ışıklı alanın arasındaki farkın çok olduğu zaman bir gölgede kalan alan için birde ışıklı alan için 6 mp çözünürlük te iki fotoğtaf çekerek bunları birleştiriyor ve ortaya gölgede detayların görüldüğü ama ışığın patlamadığı bir fotoğraf çıkıyor. Bir bakıma evrimleşmemiş hdr.
High sensivity and low noise:Yani yüksek hassasiyet ve düşük noise. Bu moda makine yine 6 mp çözünürlükte tek bir fotoğraf çekiyor. Neden 6 mp çünkü komşu iki piksele düşen ışığı birleştirip tek bir piksel gibi kullanıyor ama piksel boyutu 2 katına çıkmış oluyor. Ortaya özellikle gece çekimlerinde çok az noise li detaylı fotoğraflar çıkıyor.

İlgili videoyu izlemek için tıklayın. Buna göre benim de reyim F200exr.

#badboy79tr' tarafından 21.11.2011 10:37:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2011, 10:22 - İp: 95.***.**3.187
ismailkesin
ismailkesin (üye)
Edirne / Meraklı

İlginiz için çok teşekkür ederim. Çok detaylı anlamışsınız. F200 siparişini verdim. Salıya kadar elimde olur.

Tarih: 26 Kasım 2011, 18:01 - İp: 78.***.**0.12
omer45
omer45 (üye)
Balıkesir / Amatör

wx5 görüntü kalitesi olarak orta sınıf bi kompakt diyebilir miyiz yani ?

Tarih: 13 Aralık 2011, 22:57 - İp: 195.***.**8.216
aykutkilic
aykutkilic (üye)
İstanbul / Amatör

bırakın şu SONY takıntısınıya

Tarih: 17 Aralık 2011, 02:33 - İp: 78.***.**2.245
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Makineniz hayırlı olsun, doğru seçim. O fiyata nereden buldunuz F200'ü?

Tarih: 18 Aralık 2011, 19:58 - İp: 94.***.**6.77
  • 1