shade66
shade66 (üye)
Yozgat / Amatör

Sony W 120 Almak Üzereyim Ne Dersiniz?

Merhaba arkadaşlar ben fotoğraf sanatına meraklı biriyim ve bir makina almak istiyorum araştırdım sony w 120 alayım dedim.ama bu işlerden de hiç anlamam çok param da yok maksimum 400 tl ayırabiliyorum ne dersiniz önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum

Tarih: 2 Mayıs 2009, 17:55 - İp: 212.***.**2.132
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

manuel kullanım imkanı olan bir makine alın..

Tarih: 2 Mayıs 2009, 18:24 - İp: 78.***.**3.205
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

evet.. eskiden w120 ben de tavsiye ediyordum ama.. artık etmiyorum.

w120, sadece otomatik kendi ayarlarıyla fotoğraf çekiyor.
sizin de ayar yapabileceğiniz bir makine alın.

Tarih: 2 Mayıs 2009, 18:52 - İp: 88.***.**3.252
shade66
shade66 (üye)
Yozgat / Amatör

panctom
nasıl yani önceden tavsiye ediyordunuz da şimdi tavsiye etmiyorsunuz?
peki aynı fiyat aralıgında tavsiye edebileceğiniz başka bir model tavsiye edermisiniz?
teşekkürler.

Tarih: 3 Mayıs 2009, 18:02 - İp: 212.***.**2.138
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon a serisi bir makine almanızı tavsiye ederim.

Tarih: 4 Mayıs 2009, 23:16 - İp: 78.***.**1.56
ersoyyilmaz
ersoyyilmaz (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba,

makul fiyatla satisa sunulan, yeni baslayanlara yönelik, kompakt kameralarda "manuel" ayar olanagi yok.

Yeni baslayan ve bu seviyede bir kamera almak secenegiyle karsi karsiya olan kisilere, manuel ayar yapabilecegin kamera alin, derken, o kisinin fotograf kursundan filan gecmis oldugunu düsünüyor olmak lazim. Durum genelde öyle degil.

Kaldi ki, manuel cekim yapabileceginiz makine alin derken, bunun anlami:

pilsiz de cekim yapabilen, diyafram ve enstanteneyi manuel olarak, muhtemelen kameraya entegre pozometre ölcümlerine göre yapmak gerekir. Ama klasik anlamda "manuel cekim" derken, bunu da dislamak gerekir.

Kendiniz ayar yapabilecegi makine alin,derken neyin kast edildigini aciklamak lazim.

Iyi kötü yillardir fotograf cekiyorum. Canon´da manzara, spor, portre gibi secenek de vardi, enstantene, diyafram otomatigi ve tam otomatik ile diyafram ve enstanteneyi kendimin belirledigi mod ile bas_cek modu da vardi. Ben de cogu zaman ön tanimli manzara modunu kullandim, cünkü "kare"ye konsantre olmak istiyordum.

Nikon D200´de böyle bir secenek yok. Auto modunda cekiyorum, -0,3 EV uyguluyorum..

Uzun lafin kisasi manuel kullanma olanagi olsun derken, yeni baslayan veya baslamak üzere olan arkadaslara, neyi kast ettigimizi de aciklamak gerektigini düsünüyorum.

Gelelim arkadasimizin sorusuna. W120 kullandim kisa bir süre, bir arkadasa almistim. Pratik. Kullanmasi kolay.

Gözden kacan cok daha önemli bir özelligi var ! Carl Zeiss objektif var bu makinede..

Sitede ayrintili bilgi var:
Sony Türkiye W120

Kompakt kameralarin hepsinde olan bir zaafi var. Renkler, cok dogal degil. Fazla zoom yapildiginda Jpg kirintilari görülüyor. Ama bu hepsinde var.

"Son kullanici" icin yüz tanima özelligi de var. Dilerse bas_cek_gerisine_karisma modu da var. A yani otomatik modunda kullanici olarak isik degerlerine müdahale sansi var ki.

Bütcenize uygunsa, buyurun

Esenlikler dilerim

#ersoyyilmaz' tarafından 05.05.2009 00:57:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 00:52 - İp: 88.***.**9.219
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

okadar uzun yazmadan once keske bi sorsaydınız,zamana yazık..
digital fotografcılık bolumunde,manuel cekimden kasıtın,enstantane, dıyafram, iso gibi ayarların manuel yapıldıgı makineler oldugunu herkes biliyor..
kompakt makinelerde manuel cekim imkanı vardır,misal canonun giriş seviyesi kompakt modelleri a serisidir..
a590 280 lira fiyatla bulunabilen,bu tip ayarların kişinin istegine gore yapılabildigi makinelerdir..
nikon d200u bile auto modda kullanıyorsanız lütfen bilginin dogrulugunu sınamadan, baskalarının belirttigi fikirleri curutmeye calısmayın..
bizde iyi kotu yıllardır fotograf cekiyoruz ve analog+dijital teknolojiyi uzun zamandır takip ediyoruz..
sony w120 size japon muhendislerin istedigi fotografı verir,ama enstantaneyı diyaframı siz ayarlar ısıgı isteginize gore sekillendirirseniz cektiginiz fotografta sizin olur..
hazır modlar,evet cok buyuk kolaylıktır ama omru boyunca hazır modları kullanarak fotograf ceken birisi, sadece deklansore basmıstır,
fotografın deklansore basmaktan ibaret olmadıgını gormek gerekiyor...

Tarih: 5 Mayıs 2009, 04:39 - İp: 78.***.**1.56
  • 1