blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Sony Dsc-f717

Sevgili Arkadaslar bu bölümü elinde ayni makina olan arkadaslarla tanismak bilgi alisverisi yapmak tecrübeli arkadaslarin bu makina ile ilgili degerli bilgilerini paylasmak amaciyla kullanmak istiyorum.Bu Makinada karsilasilan sorunlar ve cözüm yollari cekim teknikleri ekipmanlar gibi sadece bu makinaya ait konularda kullanmak istiyorum.Lütfen bu bölümde baska konular kullanmamaya özen gösterelim. Tesekkür Ederim.

Tarih: 5 Mart 2004, 01:31 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

SONY DSC-F717 ile cekilmis test fotograflari
http://www.digicamfotos.de/4images/categories.php?cat_id=190

Tarih: 10 Nisan 2004, 03:23 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler gezgin. Çok yardımcı oldun.

Tarih: 10 Nisan 2004, 21:46 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

F717 liler dün makinanin setup ayarlarinda Conversion Lensi OFF dan ON a getirdim görüntü bulaniklasti ve bu durumda ZOOM calismiyor. Bende ilave lensler olmadigi icin deneyemedim. Conversion Lensle Tele Zoom ve Wide Zoom ayni seylermi bilmiyorum.Internette arasam bulurumda tembellik ettim burada soruyorum belki birkac vatandasimizda bilgi sahibi olur.Nedir bu Conversion Lens neden ZOOM calismiyor. Ilave Lensler takildiginda Conversion ON mu olacak ve ilave lensler  OFF durumunda net olarak gösteriyormu.Lenslerin kullanimi hakkinda biraz bilgi. Baska bir soruda SONY nin orginal lensleri disinda burada asagi yukari cifti 130 € ya satilan Japon lensler var Tele 2X Wide 0,5X almaya niyetlendim bir ara ama pek olumlu seyler duymadigim icin askiya aldim.Orginalleri teki 350 € civarinda. Tele 1,7X Wide 0,7 X. Türkiyede varmi varsa fiyatlari hakkinda bilgisi olan varmi.

Tarih: 19 Nisan 2004, 23:16 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Tele zoom, uzerindeki carpan degerine gore goruntuyu yakinlastiran (aciyi daraltan) lenslerdir. uzerinde x1.7 yaziyorsa ve kulladigimiz lens 290mm ise 290x1.7= 490mm'dir. yani lensimiz 490mm lens gorevi gormektedir. ama bilindigi gibi lensimizdeki her mercek, isik rezonans degerini yukselteceginden goruntu kalitesinin bozulmasina neden olmaktadir. iste uretici firma sony, bu kalite dusuklugunun minimum seviyede kalmasi icin "lutfen orjinal lenslerimizi kullanin" diyor aslinda haksiz da degiller. sonucta sony mercekler, sadece sony lens sistemine gore uretilmistir.

wide lens ise genis aci lenstir. yine uzerindeki carpan degerine gore goruntuyu uzaklastiran (gorus acisini genisleten) lenslerdir. mesela var olan lensimiz 28mm ise ve wide lensimiz uzerindeki deger x0.7 ise 28x0.7= 19mm'dir. yani 19mm lik bir lensimiz var artik.

ilave lensler takildiginda conversion lens ON konumunda olmali. yoksa var olan lens sistemi conversion lens yokmus gibi odaklanacagindan, dedigin gibi flu bir goruntu olusacaktir. conversion lens yokken ON konumuna alirsan, bu seferde harici bir mercek olmamasina ragmen varmis gibi odaklanacagindan yine flu bir goruntu olusacaktir.

sony makina icin harici lens alacaksan, mumkunse HIGH GRADE urunleri tercih etmeni oneririm. oldukca pahali olduklarini biliyorum ama sonucta bu is bir tutkudur

Tarih: 21 Nisan 2004, 02:01 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Sevgili gezgin cok tesekkürler güzel aciklayici bilgiler vermissin.Demekki o setup taki menüde olan Conversion lens anladigim kadariyla ilave lens anlamina geliyor. Ben sorumun bir kismina hala cevap alamadim bu konuda da aydinlatirsan sevinirim. Diyelimki 1,7x lik Tele Zomm takiyorum. Normalde lobjektif 717 de 35 mm KB ye göre 35-190 mm(5 X). Lensimizi taktik ve setup tan Conversion Lens ON yaptik ve Auto Mod da cekim yapmak istiyoruz üstelik 300 mm ZOOM yaparak. Söyledigim su idi. Con.Lens ON iken ZOOM yapilmiyor. OFF durumundada görüntü bulanik oluyor. Peki ben ON durumunda nasil ZOOM yapacam. ?? Sorum simdilik bu.

Tarih: 21 Nisan 2004, 16:52 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

valla bende wide lens var ve lensi takıp, conversion ON moduna alınca zoom yapmıyor. tele lens denemedim ama büyük bir ihtimalle o da aynısı olacak. bu ay sonunda bir tele lens almayı düşünüyorum, denersem sana bilgi veririm. sevgiler...

Tarih: 21 Nisan 2004, 23:56 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

Makinaya tele konverter takarsan makina kendisini otomatik olarak 190 mm'ye getirir (seninki 35-190 diye söylüyorum). x1.7 olduğu için yaklaşık 320 mm'lik tele bir objektifin olmuş gibi olur. Fakat zoom özelliğini kullanamazsın. Geniş açı konvertörü de bunun tam tersidir. makine kendisini otomatik olarak 35 mm'ye getirir ve x0,7 olduğu için yaklaşık 24 mm bir geniş açı lens elde etmiş olursun. Ama bu sefer sana bir miktar zoom yapma şansı verir. Yani teleye yaklaşmana izin verir. Fakat blıkgözü konverter'da kendisini tam geniş açıya alır ve zoom yapmana yine izin vermez. O da yaklaşık x0,2 falandır.

Tarih: 22 Nisan 2004, 08:37 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Ben hala tam olarak anlamis degilim. Makina nerden biliyor wide lensmi tele lensmi oldugunu. Acaba diyorum tele lens takildigi zaman Conversion Lens i ON yapmadan mi kullanmamiz gerekiyor.190 mm yi 380 mm ye getirmenin baska türlü aciklamasini bulamiyorum.Makina otomatik ZOOM yapmiyor.Wide lensde ON yapmamiz normal görünüyor. Wide lens görüntüyü uzaga attigi icin hele MACRO modda lens varken netlik saglamak icin yapilmasi gerekiyor diye düsünüyorum. En iyisi galiba iki lenside alip denemek gerekiyor.150 € ya patlayacak gerci ne yapalim.F717 yi seven lensine katlanir.

F717 si olupta iki lenside kullanan varmi ?

Tarih: 1 Mayıs 2004, 17:02 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

Valla benim makinede hangi convserter'ı takarsan menuden onu seçiyorsun o da kendini ona göre ayarlayıp netliğini düzeltiyor. Tele, wide ve fisheye seçenekleri var menumde.

Tarih: 1 Mayıs 2004, 18:10 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Nihayet 2.0 X bir Tele Zoom alarak deneme imkanim oldu pekte memnun kaldigimi söyleyemem.Adigim orijinal degildi gerci o fiyata original olmasida beklenemezde. Neyse ilk defe bir ucak fuarinda denedim en büyük problem köselerde karanlik bvölgeler olusmasi. Gerci ben UV filtrenin üzerine taktim nede olsa 0,5 cm kadar bir mesafe var buda baya etki ediyordur sanirim.En kisa zamanda Filtresiz olarakta deneyecegim. Uzun ZOOM larin pratikte pek faydali oldugunu zannetmiyorum. Gerci safarilerde ve gözlemlerde cok faydali oldugunu biliyorum.Bu pratik sayilmaz özel durumlara sayabiliriz.Tele Zoom da Makinada ayarlarda Conversion ON yapmaya gerek olmadiginida anlamis oldum.1-2 güne kalmaz Wide Lens gelecek bakalim onunla neler yapabilecegiz ne tür bir olumsuzluklari var bekleyelim görelim.Bana kalirsa wide zoom Tele den biraz daha cok kullanisli gibi geliyor.717 nin zaten telesi 190 mm ama genis acisi 38 mm biraz düsük geliyor.Düsünsenize sahilde vizöre sigmadiginda geri git geri git millet yok denizde Bir makinada en azindan 24-28 mm arasi bir lens sarttir diye düsünüyorum.
mfg

Tarih: 18 Mayıs 2004, 15:53 - İp: yok