gazi
gazi (üye)
İstanbul / Amatör

Sol Kollulara Göre Makina Yokmu?

Selamlar herkese bu siteyi bir süredir takip ediyorum ve yorumlardan çok faydalanıyorum
benim sorunum fotograf çekmeyi çok seviyorum makinalara olan merakım çok ama benim sag kolum yok
(gazi yim )bu güne kadarda sol elle kullanıla bilen bir makina görmedim .
Benim sony p150 adında makinam var performansından da memnunum ama bir şeyler ögrendikçe az
gelmeye başladı ve yeni bir makina almaya karar verdim ve birazda profosyonel tarafı
olsun istiyorum son günlerde yeni çıkan makinalar olan yorumları okuyorum SONY R1 çıkmış ve
FUJİ S 9000 çıkmış bu makinalardan hangisi daha verimli olur ..
Sag elim yok ama ben makinayı ters tutup çekim yapıyorum bu yukarda bahsettigim makinalar
biraz agırdır sanırım bunun için tripot kullanacagım .
bana hangi makinayı önerirsiniz..

teşekkür ederim..

Tarih: 13 Eylül 2005, 17:47 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar gazi..
foruma hosgeldin..
....
ne yazik ki sol'a gore ayarlanmis kamera bulabilmek cok zor.. yarim saatten beridir arastirmalar yapiyordum internette, ama herseyin sagdan kullanimina gore yapiliyor oldugunu gordum..
ama bazi alternatiflerin var.. mesela remote shutter release kullanmak gibi.. ama bu seferde cameran tripod'da sabitlenmis olmasi gerekecek..
su adreste shutter release cable var.. fiyat olarak da cok ucuz.. en azindan shutter dugmesine baglayarak, cablonun sol tarafa gelmesini saglayabilirsin..
fakat bu seferde sol tarafdan tutusun senin icin rahat olmasi gerekli.. genelde cameralarin sol taraflarinda fazla mesafe olmuyor.. ama bunun icin sen bir parca ilave edebilirsin cameraya.. soyle aciklayayim; sag tarafdaki makineyi tutmak icin yapilmis cikinti vardir ya, iste ona benzer bir parca yaptirirsin.. ve sol tarafa kolaylikla (ne bileyim, bir seloteyple bile olabilir) tutturabilirsin..
...
diger yandan eminim daha onceden, omuzdan idare edilebilir bir aparat gormustum.. agirligi kola degil de omuza veren bir parca.. aslinda camcorder'lar icin yapilmis bir cihazdi.. ama sen rahatlikla sony R1 gibi bir makineyle de kullanabilirsin.. sol elinle de remote shutter kullanirsin..
.........
aklima su an icin bunlar geliyor..
ama forumumuzda bircok firma sahipleri var; umarim sana yardimci olacaklardir..
..gorusmek uzere.

Tarih: 19 Eylül 2005, 13:39 - İp: yok
gazi
gazi (üye)
İstanbul / Amatör

Dadanagast yorumun için teşekkür ederim .sizin başka konulara yazmış oldugunuz yorumlarıda okuyorum çok faydalanıyorum.
Ben deklanşöre basma sorunum yok tripodla çekim olunca zaten hiç sorun yok .sorun sadece ellle bagamsız çekince .
Elle çekincede makinayı ters tutup çekiyorum sonra photoshopda düzeltiyorum.Yeni almak istedigim makinalarda biraz agır olacagından onda sorun yaşayabilirmiyim bilemiyorum zaten o zaman mecburen tripod kullanacagız .Fotograf çekmeyi çok seviyorum bu zahmette zaten herşeye deger ne yapalım kaderimiz buymus deyip oturmaktansa bol bol çekim yapmak en iyisi
bana SONY R1 i FUJİ S 9500 i mi önerirsiniz hangisi ile daha güzel çekimler yapabilirim ama zoom da olsun istiyorum Sonyde 5 zoom var sanırım sony e objektif alırsam ne kadar zoom yapabilirim. cevabınızı bekliyorum..şimdiden teşekkürler

Tarih: 19 Eylül 2005, 14:24 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar gazi..
tabii ki kader buymus deyip oturmaktansa fotograflamak en guzeli.. seni boyle dusundugunden oturu de tebrik ederim..
..
benim fikrime gore her zaman tripod'u yaninda tasiman zor olacaktir.. tabii ki en iyi sonuclar icin tripod da sart.. ama hergun tripod'un yaninda olmayacaktir..
sony R1, yeni bir makine.. agirlik olarak da 1 kilo.. fuji s9500 ise 645 grammis.. tabii pil ve kart haric bu rakamlar..
neyse..
benim makinem eos 350D.. 18-55 lensi ile birlikte 750 gram falan.. ve tek elle kullanmak hic de zor degil.. ama 1 kilo olsaydi zor olurdu.. bendeki bir lensle 1.2 kilo yapiyor makine ve iki elimi de kullanmak zorundayim..
..
her zaman tripodumu da beraberimde tasimak zorunda kalirim deyip gecme bence..
sony R1'da daha buyuk bir sensor kullanildigindan mutlaka ki fotograflarin kaliteleri DSLR'lar gibi olacaktir.. ama fuji s9500'de 11x optik zoom var ve yuksek iso'da cok basarili..
...
en yuksek kalite icin dslr sart.. ama bir fuji s9500 ile de harika sonuclar alabilirsin.. ve yeterince profesyonel bir makine.. sana her turlu olanagi sunabilecek bir makine..
herhangi bir ozelligi hakkinda fuji s9500 bana yetersiz gelir dedigin birsey var mi?
ayrica su anda piyasada.. ustelik harika bir tercih..

Tarih: 19 Eylül 2005, 21:17 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ayrica zoom olmasini da istediginden sony R1 zaten listende olmamali..
yuksek zoom'lu makinelere bakarsak da, su an icin en iyi makinelerden biri fuji s9500.. belki de dslr olmayan en iyisi..

Tarih: 19 Eylül 2005, 21:19 - İp: yok
gazi
gazi (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler Dadanagast;
Zaten bende artık S 9500 üzerine yogunlaştım ama kafama takılanlar var bunları bana cevaplarsanız aydınlanmış ve fotograf makinaları hakkında ki bilgi dagarcıgımı genişletmiş olacagım.
Sensör Ebadı =1/1.6 " ?
Sensör Tipi =Super CCD IV HR (IV HR titreşimle ilgilimi )
bunları bana cevaplarsan çok memnun olurum.
Simdiden teşekkürler.

Tarih: 20 Eylül 2005, 15:33 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar gazi..
aslinda ne sensor boyutuna ne de sensor tipi hakkinda bilgi edinmene ihtiyacin var, yaniliyor muyum?.. ama iste alirken, insan sonuna kadar ogrenmek istiyor..
gazi; 1/1.6" sensoru yaklasik olarak 2/3" sensor kadar.. 2/3" sensorlu makinelere ornek nikon 8800, canon pro1...
tabii dslr makinelerde sensor cok daha buyuk oluyor.. ayni sekilde sony R1'in sensoru de cok daha buyuk..
sana tavsiyem fazla desmeden bir an once gidip fuji s9500 alman.. ayrintiya girdikce zaman kaybedersin.. en kotusu de hicbir zaman en iyi makineyi bulamazsin.
..
sensor tipi hakkinda bilgim yok.. ama fujinin en son cikarttigi super ccd teknoloji sensoru olduguna eminim.. ama iste senin teknoloji tipini arastirmana da gerek yok..
cmos, ccd veya super ccd.. hepsinde kendilerine gore teknolojiler kullaniliyor.. ama biri digerinden iyidir demek yanlis olur.. bizim icin onemli olan hangi makinenin sonucunun iyi oldugu..ve fuji s9500 iyi bir makine.

Tarih: 21 Eylül 2005, 00:02 - İp: yok
gazi
gazi (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar Dadanagast..
Bencede çok haklısın insan derine indikce veya araştırdıkca maymun iştahlı oluyor,dedigin gibi artık durmak ve icrata geçmek gerek..
bir kaç İstanbul (Ayasofya)resmi yolluyorum..
iyi günler

Tarih: 21 Eylül 2005, 08:50 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar gazi..
fotografi gostermiyor mesaj servisi ne yazik ki..
eger e-mail olarak atarsan bakabilirim.. gorusmek uzere..

[email protected]

Tarih: 22 Eylül 2005, 22:30 - İp: yok
  • 1