orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

S9500’ün Ir Çekim Özelliği Var Mı?

Öncelikle herkese merhaba. Yeni bir makine alma aşamasındayım. Uzun zamandır araştırma yapıyorum. DSLR ler bayağı masraflı ve yeni yeni fotoğraf bilgisini arttırmaya başlayan biri olarak bir DSLR almayı kendime bir hak olarak görmüyorum.Önceden s9500 almayı planlıyordum zaten. İki gün önce bu siteyi keşfettim ve s9500 ile ilgili hemen bütün forumları okudum. Başta "pazarbey" olmak üzere bu makineyi inceleyen ve edindiği bilgileri cömertçe paylaşanlara çok teşekkür ediyorum. Acaba bu makine ile IR fotğraflar çekmek mümkün mü? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:13 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

S9500 ün IR fonksiyonu yok. Bunun için Hoya veya Cokin gibi IR filtre üreten firmaların filtrelerinden faydalanabilirsin.

S9500 e göre Cokin ring adaptörü alırsan bir çok cokin filtreyi rahatlıkla kullanabilirsin.

http://www.cokin.com

www.zoomithalat.com

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:35 - İp: 85.***.**9.217
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

TEşekkürüne bende teşekkürle karşılık veriyorum.Bilmiyorum ama dijital makinaların sensörü kızıl ötesi ışığa duyarlı.O halde ır lambası olursa çekmesi lazım. Tabi bu makitken.Gerçeğini bilemem.
sony f 828 in bu özelliği var.Ayrı lambada takılabiliyormuş.

Tarih: 13 Ocak 2006, 22:23 - İp: 85.***.**7.221
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Pazarbey sonylerin nightshot denilen gece çekim özelliği IR etkisi yaratmakta. Ama tam bir IR ışık spektrumuna denk değil. Yinede sonuçları güzel. Bu özellik için bildiğim kadarıyla sensor üzerinde bulunan koruyucu filtreyi devre dışı bırakıp IR ışınların sensöre girmesini sağlamakta.Buda gündüz IR çekim yapmayı sakıncalı hale getirmekte.

Sensorüğ korumak için ve IR ışınlar güneş ile birlikte yoğunlaştığı için IR harici filtre kullanmak en mantıklı olanıdır.

Tarih: 14 Ocak 2006, 10:04 - İp: 81.***.**6.176
orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

Forum sayfalarında da adı geçen Fatih KILIÇ'ın sitesinde yer alan bir bilgi şöyle:
"Dijital infrared fotoğrafçılığı için gerekli olan malzemeler öncelikle IR ışığa duyarlı bir dijital fotoğraf makinesi ve IR filtreden ibaret. Pek çok dijital fotoğraf makinesi IR ışığa karşı duyarlıdır ve fotoğraf makinenizin IR ışığa duyarlı olup olmadığını anlamak için yapabileceğiniz basit bir test mevcut. Televizyonunuzun kumandasını uç taraftaki infrared led fotoğraf makineniz tarafından görülebilecek şekilde fotoğraf makinenize doğru tutun ve herhangi bir düğmesine basın,makineniz IR ışığa duyarlı ise fotoğraf makinenizin LCD’sinde beyaz bir ışık göreceksiniz ."
Yani anladığım kadarıyla, fotoğraf makinesi IR ışığa duyarlı değilse filitrenin bir yararı olmayacaktır.
s9500 sahipleri bu testi yapar ve sonucunu iletirlerse, kendimi bir yıllık bir taksit yükünün altına sokmak için daha fazla nedenim olacak sanırım.
İlgilenen ve cevap yazan herkese teşekkürler...

Tarih: 14 Ocak 2006, 12:37 - İp: 195.***.**9.118
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

arkadaşım bende fuji s5600 var ve dediğiniz gibi kumandadan çıkan infrared ışığı algılayabiliyor.. çok büyük bir ihtimal ile s9500'de de algılama vardır..çünkü aynı ccd sensörü kullanıyorlar..

Tarih: 14 Ocak 2006, 15:11 - İp: 85.***.**3.64
orhanax
orhanax (üye)
Manisa / Meraklı

Yardımcı olan herkese teşekkürler. şimdi sırada en ucuz satan yeri bulup almak var. Bir-iki mağazada inceledim makinayı ve hayran kaldım. Her ne kadar gözucuyla D70 ve eos350d leri süzsem de o kadarına şimdilik ulaşamayacağım için gözlerimi s9500'e çeviriyorum ve tekrar hayran oluyorum!

Araştırdığım kadarıyla en ucuz ideefixe de buldum. 1300ytl. (1GB xd card dahil.) Acaba İzmir'de daha ucuza satan yerler bilen var mı?

Tarih: 17 Ocak 2006, 01:42 - İp: 195.***.**9.119
  • 1