cenkoray
cenkoray (üye)
İzmir / Amatör

Pansonic Fz38 Vs Canon G12

Arkadaşlar merhaba bu 2 makine arasında kaldım. Kafam karıştı. Bu makineleri kullanan veya bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler...

Tarih: 16 Aralık 2010, 12:49 - İp: 194.***.**0.2
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

-ikisi de çok iyi... ...G12 çok pahalı...

Tarih: 16 Aralık 2010, 13:53 - İp: 78.***.**3.158
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben olsam g12 alırdım,

ama ben 200 metre otedeki bişeyide cekmek istiyorum yanımdaymıs gibi derseniz fz38 almanı gerekiyor.

Tarih: 16 Aralık 2010, 14:32 - İp: 217.***.**1.174
the_bones
the_bones (üye)
İzmir / Meraklı

Amacınıza göre değişir eğer zoom yapmak istiyorsanız Lumix alabilirsiniz ama sensör boyutuyla biraz vasat kalıyor, benim tercihim g12 olur, eğer video 720p video özelliği sizin için önemli değilse g11'i tercih edebilirsiniz...

Tarih: 16 Aralık 2010, 20:39 - İp: 195.***.**7.135
teknooo
teknooo (üye)
Ankara / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 18 Aralık 2010, 12:47 - İp: 213.***.**0.100
cenkoray
cenkoray (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler, sanırım G12 alacağım. Peki canon sx30 ile farkı optik zoom mu yoksa sensorler farklımı?

Tarih: 18 Aralık 2010, 20:31 - İp: 213.***.**1.239
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

fz38 kullanıyorum.g12 ise inceleme fırsatım oldu.fz38den oldukça memnunum ancak kesinlikle g12 diyebilirim. sensörüyle işlemcisiyle profesonele yakın bir makina.tek sorun g12 küçük olduğu için ele oturmuyor.tripod ile kullanmanızı taavsiye ederim.fz38 ise ele çok güzel oturuyor.fotoğraf çekmekten zevk alıyorsunuz.büyük olduğu için sürekli yanınızda taşıma sorunu var.hemen el çantanıza girecek bir makina değil.

eğer yinede gözünüz yüksek optik zoomlu makinelerde bu yüzden sx30 soruyorsanız fz38 yerine 3 ay kadar önce piyasa sürülen üst modeli fz100 tavsiye ederim.yada sx30 da olabilir.zoom ve mp olayına kesinlikle takılmayın.cihazların işlemcisi, noise düzeltme etkisi, sensörü, lensi, ele oturması ondan çok daha önemli.

bir arkadaşta g12 yerine g11 düşünebilirsin demiş. hd video çakimi yapabilmesi işlemcinin geliştirildiğini gösteriri.çünkü hd kayıt için işlemcinin hızı artmış demektir.birde g12 canonun yeni geşiltirdiği HS sistemini kullanırken g11 IS sisteminde.

sürekli olarak yurtdışından makine temin ettiğim için hemen hepsini takip etmek zorundayım.iyi kötü cihazları teslim etmeden önce de kısa süreli de olsa incelem şansım oluyor.isterseniz sizede temin edebilirim.

tekrar başa dönecek olursak G12 daha üstün ve taşınabilir ancak ele kesinlikle oturmuyor.çekerken eliniz sağı solu kapatmasın diye rahat edemiyorsunuz. fz35 ise daha taşıması zor ancak tatmin edici ele oturan bir cihaz.hatta fz35 yerine de fz100 tavsiye ederim.ekran açısının değişken olması bile büyük fark.ben fz35te çok hissediyorum eksikliğini.zaten fz35in üretimi de bitti.stoklar satılıyor.yaza doğru fz35ler tükenir fz100 türkiye piyasasına yayılır.

Tarih: 21 Aralık 2010, 17:48 - İp: 194.***.**7.13
cenkoray
cenkoray (üye)
İzmir / Amatör

problem27 dslr makine düşüncen nedir? aslında dslr almak istiyordum fakat fiyatlar pahalı canon eos 550d veya 500d nikonda ise d5000 veya d90 düşünüyordum. o yüzden canon G12 alma fikri ortaya çıktı.

Tarih: 21 Aralık 2010, 19:06 - İp: 213.***.**0.211
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

eğer DSLR için ayıracak bütçeniz ve vaktiniz yoksa her ikiside işinizi görecektir. dediğim gib ben FZ38 kullanıyorum ve çok memnunum. Fz100 mega zoom sınıfında, G12 ise kompakt sınıfında zirve cihazlar.

DSLR için önce bütçe ayıracaksınız. sonra ciddi bir vakit ayıracaksınız sonra bu kadar vakit harcayınca elinizdekiler yetmeyecek ve tekrar bütçeye döneceğiz ve bu kısır döngü hep devam edecek. taa ki siz ya bütçe yada vakit ayıramayacak oluncaya kadar bütçe yetmezse genelde mainadan soğuma durumu oluyor.tabi makineyi alıp bir kenarda yaşlanması durumu da var ki vakit ayıramadığınız zaman orada kalıyor.

daha öncede belirttiğim gib eğer sürekli taşımak isterseniz G12 yoksa FZ100 derim. ama DSLR kararı vermiş ve tavsiye istiyorsanız orada sözü üstadlara bırakmak lazım kullanmadığım için yorum yapamam.

Tarih: 10 Ocak 2011, 14:59 - İp: 188.***.**5.174
  • 1