ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Panasonic Lumix Hayalkırıklığı

Bazen internet sitelerinde çok övülen makineleri gidip gerçekten görüp elinize aldığınızda tam bir hayal kırıklığına uğruyorsunuz.Benim lumix deneyimim de böyleydi. Bana bu makine oytuncak gibi geldi gövdesi ve görünüşü gerçekten beni dumura uyğrattı. Ayrıca LCD ekranın çok küçük olması ve vizörün minicik olup makinenin sol üst köşesine iliştirilmesi gerçekten çok kötü.

Satıcının dediğine göre yüksek zoom oranında image stebilizer çok fazla işe yaramıyormuş ve Canondaki kadar etkili değilmiş.

#ohara' tarafından 23.02.2005 12:21:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Şubat 2005, 14:29 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

halilden ses seda yok.
standard donanımına ek olarak alttaki ilavelerle birlikte 650 $ istenen bir G5 buldum. ne dersiniz?

WC-DC58N genis açı lens (WIDE CONVERTER) (0.7x) 199 $ G3, G5, G6 Uyumlu + TC-DC58N telefoto lens (TELE CONVERTER) (1.75x) 149 $ G3, G5, G6 Uyumlu + Makro lens CLOSE-UP LENS) 250D 58mm) 130 $ G1,G2,G3,G5,G6 Uyumlu + 2 adet LA-DC58B lens adaptörü 2X24 $ 48 $ + Quantaray 58 mm polarize filtre 24 $ + Quantaray 58 mm UV filtre 12 $ + Lenmar 1300 mAh Li-ion yedek batarya 40 $ + Batarya şarj cihazı 25 $ + Lowenpro marka çanta (EX-160) 25 $

Tarih: 6 Mart 2005, 14:49 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

evet arkadaşlar akıl fikir veren yokmu...
bu arada şu an özellikle bu makinelerle ilgileniyorum.
- Canon G5
-Sony F717
-Nikon 5700
-aslında listemde s1 isde vardı ama bugün yakın bir arkadaşımdan ödünç aldığım bir s1'i tüm gün deneme imkanı buldum....
--ve ne yazıkki çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. denediğim tüm çekim modlarında eski makinem A80den aldığım sonuçlar açık ara önde!
-bu arada İmage stabilizer özellikle zoomlu çekimlerde iyi çalışıyor. zoom çok hızlı makine çok ergonomik ama sürekli olarak bellek problemi yaşattı düşük ışıkda foto çekmek kabus gibi-ve ne yazıkki resim kalitesi A70den daha iyi değil...lutfen s1 is kullanan arkadaşlarım alınmasın ama bu makine ciddi bir fotoğraf makinesi değil...daha ziyade bir tatilcinin ihtiyaçları düşünerek yapılmış.(bol ışık altında resim-kuyvvetli video ve zoom) birde nedense 2. el sitelerinde en çok karşıma çıkan makine bu

---F717 çok iyi bir makine yine yakın bir arkadaşımda var ve kullanma imkanı buldum. ama markete girdiğinden bu yana neredeyse 3 yıl geçti yani yaşlı bir model fakat çok net ve güçlü fotoğraflar çekiyor. diğer iki sorunu ele cebe sığmaz tasarımı ve memorystick kullanması
---G5 de compact sınıfta tüm beklentilerimi karşılıyor. güçlü bir makine vesonuçları iyi
---nikon hakkında ise hiçbir fikrim yok görmedim kullanmadım...
---FZ20 ise hala listemde ama bu makine hakkında çok çelişkili yorumlar okuyorum.
---aslında şöyle kelepir bir c8080 bulsakda alsak tadından yenmez diyorum.

---uzun lafın kısası video ile işim olmaz (minidv kameram var) zoomda bir yere kadar bence iyi bir makine iyi fotoğrafı çeken makinedir. bu konuda F717 listemin birincisi...
sizlerdende yardım bekliyorum lutfen birbirimize yol gösterelim. doğruyu hep birlikte bulalım.

Tarih: 6 Mart 2005, 20:00 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

sevgili hemşerim muratsen, madem hemşeriyiz konuyu biraz daha açayım,

s1 in a80 den daha iyi fotoğraf çekememesine şaşırmamalısın bu gayet normal, bu yüzdende sana keşke makineni satmasaydın demiştim neyse olan o9lmuş biz önümüze bakalım... ( s1 bence artık üretilmesine gerek kalmamış ve fiyatınıda hak etmeyen bir makinedir, a70 le hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğu için görüntüde farklılıklar olmaz usm, is 10x hariç tabi )

fz20 senin beklentilerini karşılayamıyacak bir makinedir görüntüleri a80 inle karşılaştırırsan yine hayal kırıklığına uğrarsın benden söylemesi.

g5 ise gayet iyi bir makine olmasına rağmen a80 le aynı özellikleri taşımakta ( yüksek mp herzaman iyi anlam teşkil etmez hatta dez avantaj bile sayılabilir )

f717 ye gelelim a80 alternatif olarak rahatca kullanabileceğin bir makinedir bence f717 yi almalısın (bana kalırsa f717 f828 dende daha iyidir)

sonuçta tercihi sen yapacaksın tercihin g5 le f717 arasında olsun ( benim tercihim f717 ) not: f717 g5 den daha iyidir.

nikon 5700 üde tercih edebilirsin. biraz karışık anlattım galiba umarım anlamışsındır

Tarih: 6 Mart 2005, 21:22 - İp: yok
halil75
halil75 (üye)
İstanbul / Meraklı

hermakina güzel olabilir.fiyat önemlidir fiyat anlatamıyorum benim verdiğim paraya göre fz 20 iyi .beni bu makinanın zoomu hasta hediyo bide kasası canonda kullandım nikon 5200 de bunun gibi değil benim kannatim 1 sırada fz 20 sonra canon a 95, sonra dsc v1 sony. begendiğim makinalar cok prof olmayanlar için bu makinaları öneriim ben ben zoom özelliği istediğm için fz 20 yi seviyorum eminöünün tepesinden motordan patronun gelip gelmediğini görüyorum. daha ne isteyim 1 gb kart aldım 35 dakka video kayıt 30 fps binlerce resim kasası cok güzel oyuncak gibi değil eger fz 20 almasam diycem diğer optiği yüksek olan aletler cok kaba bana yetiyo istersen vereyim makinayı murat kardeş ........... cebimi yazmıstım oraya intokoya bak...artık fazla yorum yazmıyorum bilmeden sallayan dolu insan var biride ben olmayım okuyorum .herkesin dediğine bakam bu forumda muratsen ve juggler ve burkay beylere danışmanı önerrim saglıcaklaaaa

Tarih: 6 Mart 2005, 21:49 - İp: yok
halil75
halil75 (üye)
İstanbul / Meraklı

MURAT KARDEŞ DEDİĞİM ARKADAŞLARA SOR G5 Mİ ALAYIM FZ 20 Mİ DİYE ONLARA. SANA YARDIMCI OLUR. NE İÇİN KULLANACAGIN ÖNEMLİ BEN ZOOM ÖZELLİĞİNİ KULLANIYORUM ONDAN FZ 20 ALDIM .RESİM CEKİCEM DERSEN A95 AL.DERİM. ZOOM ÖNEMLİ DERSEN FZ 20 ALICAN BU PARAYA. G5 LE FZ20 FİYATLARI YAKIN KARAR SENİN ....

Tarih: 6 Mart 2005, 22:14 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

arkadaş daha önce a80 kullanmış oyuzdende alacağı makinede a80 den daha fazla kaliteli çıktılar bekleyecektir bu durumdada fz 20 yeterli değil (kaliteden kastım yüksek mp değil). eğer zoom istiyorsa o ayrı konu tabi. bunun için alınabilecek makineleri kendisi saymış zaten... f717 veya 5700 en iyi seçenek olacaktır.

Tarih: 6 Mart 2005, 23:12 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaşlar kararımı bu hafta içinde netleştireceğim.Photoshopda unsharp mask yaparak
-F717 için bulduğum en uygun fiyat 800 ytl
-G5 içinde yine aynı
-nikon 5700 ise 720 ytl
-FZ20 ise halil arkadaşmızın fiyatıyla 750 ytl
yani üç aşşağı beş yukarı cebmizden aynı para çıkacak...
ama bir kaç gün bekleyeceğim çünkü kaptan bir tanıdığımıza mail attım. eğer mümkünse onun vasıtasıyla Olympus C8080 getirtmeye çalışacağım. Wallmart fiyatı 650$
-bence bu makine yukarıdakilerin hepsinden üstün-hayırlısı diyelim bu arada bol bol review sitesi gezer pbase'de falan çekilmiş fotolara bakarım. hepinize çok teşekkür ediyorum.

Tarih: 6 Mart 2005, 23:36 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

buyrun burdan yakın...Canon powershot pro1 -son olarak bu makineyi incelemeye almış bulunmaktayım. siz ne dersiniz tembeleryk dostum?
DFM almak tam bir bataklığa saplanma durumu hani çırpındıkca balçık sizi çeker ya burada site site gezdikce yeni modellerle kafanız dahada karışıyor...

Tarih: 7 Mart 2005, 00:46 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

-Arkadaşlar Olympus C8080 aldım. 10 gün içinde elimde olacak - 650 $'a maloldu. iyi bir iş yaptığıma inanıyorum.

Tarih: 9 Mart 2005, 09:09 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

tüh ya kaçırmışım yazıyı yeni fak ettim. muratsen pro1 e kadar 300d var aynı fiyat...

neyse hayırlı olsun turnayı gözünden vurmuşun gibi bişe olmuş ne diyelim artık tekrar hayırlı olsun senin adına sevindim

Tarih: 9 Mart 2005, 20:17 - İp: yok