shettam
shettam (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic Fz18 & Olympos Sp 570

Merhaba arkadaşlar. Bu iki makina arasında çok karıştım yardımcı olursanız çok sevinirim

Tarih: 9 Eylül 2008, 13:32 - İp: 85.***.**1.67
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

merhaba ben her ikisini de çok araştırdım ve defalarca denedim, fz 18 de karar kıldım . gerçi insanlara şunu al demek doğru değildir sizin de satıcılara ısrar edip enine boyuna denemeniz gerekir derim ama aldığım fz18den çok memnunum.. gerçi sp 570 daha büyük sensörlü ve ikili görüntü sabitleme sistemine sahip ama belki ben de sizin gibi amatör olduğumdan olsa gerek çok net çekim yapamadım. vizörünü ve menüsünü sevmedim. bu konuda sp 560 daha iyi.. fz 18den bir avantajlı tarafı olympusda harici flaş imkanınız var , fz 18 de yok. daha küçük sensörlü ama 8mp aradaki farkı anlamazsınız bile... kendi aldığımı 2 haftadır kullanıyorum ve daha geniş bilgi verebilirim belki işinize yarar...fz 18 leica lens kullanıyor ki profesyoneller ne der bilmem ama ben begendim. ikili lens sabitleme sistemi kullanıyor tıpkı 570 gibi ve net çekim yapıyor. 28-504 mm geniş açı bir objektif ve makroyu da teleobjektifle çekerseniz çok güzel resimler elde edebilirsiniz. çok kolay menülü.. çok hafif .. tek parmakla bile ayar yapabilirsiniz çok uygun bir yere konulmuş her yöne haeket edebilen bir tuşla kolayca ayar yapılıyor. sıcak renk ayarı doğal ışıkta ve renk ayarı off konumu oda içinde güzel renk veriyor. kendine ait bir kapağı ve parasoleyi kit olarak veriyorlar ama parasoleyini begenmedim. bir dezavantajı da bataryası 1 gunde bitiyor ama iyi tarafı batarya yedegini diger modellerdeki pil ve sarj kitine oranla ucuz temin ediyorsunuz . yetkili satıcı tekofaks ama şimdilik işim düşmedi. işlemcisi venüs engine III makine oldukça hızlı çalışıyor. enstantane ayarları manuel çekimde 60sn-1/2000 sn ve enstantane öncelikli iken 8 sn .. gece denedim iso 800 e kadar yüzüne bakılır ama ben çok fazla photoshop bilmiyorum tercihen iso200 ile f 2.8 ve 20-30 sn gibi süreler kullandım. raw çekiyor ve kendine ait bir yazılımı var. flaşı 6 m. flaş ayarlarında -1 ila -2 Ev kullandım genelde gayet hoş bir dolgu sağladı. insan çekecekseniz face dedection var. yani yüzü bir kez odakladınız mı konunuz yatay hareket de etse net çekiyor. aynı amaçla otomatik modunda bir izleme -panning- modu var. uçarken elbette çekemem ama bol bol kuş kertenkele resmi çektim. genelde otomatik odaklama kullandım ama manuel odaklamasında da zorlanmadım. bu kadar özelliği 3-4 günde öğrendim ki ben de ilk kez manuel bir makina kullanıyorum. bu nedenle öğretici kolay kullanılır ve güzel resim çeken bir makina diyebilirim. tabi fiyatı 1000 ytl. buna mutlaka bir yedek batarya sd kart alıcaksınız el mahkum.. 2gb sd kart 550 resim çekiyor. raw formatta 13mb jpeg iken 3-4 mb... koruyucu lens de lazım 46mm ebadlı bulmalısınız. mutlaka tripod almalısınız yani nerden baksanız makinaya bir de 200 ytl masraf koyun derim . bu parayı verebiliyorsanız düşünmeyin.

#ozge71' tarafından 09.09.2008 22:28:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Eylül 2008, 22:17 - İp: 88.***.**2.130
shettam
shettam (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim faydalı oldu. zaten benimde ilk baştan beri aylardır almak istediğim makina fz18 sp570 i daha yeni gördüm ve kafamı karıştırdı. Ben zaten yurtdışından almayı düşünüyorum şu hazır paketlerden. Ama tek derdi fz18 i bir türlü hiçbiyerde kanlı canlı göremedim kolay bulunmuyo. Ama yinede bu anlattıklarınızın baya yardımı dokundu çok teşekkür ederim

Tarih: 10 Eylül 2008, 00:32 - İp: 85.***.**1.67
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

bişey değil tam da yanıltıcı olmayayım diye ekleme yapıyordum, bataryası 1 gun dayandı derken gözünüzü korkutmayayım ben 30 agustosta alıp tatile gttim ve 6 gunde 1050 poz çektim gun basına 200e yakın...bu arada mağazadan alıcaksanız ankarada yalçınlar ankamall da sonuncuyu ben almıştım ama getirebilirler sanırım. antares ve 365 elektro world lerde birer tane var . gerçi standa koymuşlar ama bin türlü mazeret bulup bataryasını takmıyorlar fz 8 ile menü ekran vizor aynı onu gösteriyorlar ama fz 18 ekran ve vizor daha kaliteli.. istanbulda nerde var bilemiyorum. size yazarken başkalarının da okuyabileceğini düşünerek ekleme yapayım dedim.. alabilirseniz güle güle kullanın..

Tarih: 10 Eylül 2008, 00:41 - İp: 88.***.**5.21
jorki
jorki (üye)
İstanbul / Amatör

fz-28 düşündün mü?

Tarih: 10 Eylül 2008, 02:13 - İp: 88.***.**7.80
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

evet düşündüm ama bulamadım.. aslında fz 50 istedim ona da param yetmedi ...

Tarih: 10 Eylül 2008, 02:33 - İp: 88.***.**5.21
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

tabi jorki bunu aslında bana sormamıştı sanırım

Tarih: 10 Eylül 2008, 02:34 - İp: 88.***.**5.21
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

shettam size mesaj attım ama herhalde okumadınız.cevap yazarsanız sevinirim.

Tarih: 10 Eylül 2008, 08:47 - İp: 78.***.**8.115
jorki
jorki (üye)
İstanbul / Amatör

@ozge71
haha aslında evet arkadas tavsiye istediği için ona sormuştum ama farketmez tabii bende fz50 mi istesem aceba?

Tarih: 10 Eylül 2008, 14:52 - İp: 78.***.**4.245
shettam
shettam (üye)
İstanbul / Amatör

dadas bende size dönmüştüm özelden ama almadınız heralde. ben de düşünüyorum ama yurtdışından getiricem şu hazır objektifli paketlerden. yinede teşekkür ederim. sp 570 kullanan bi arkadaş yok mu hiç? Onunda fikirlerini duymak isterim

Tarih: 10 Eylül 2008, 23:35 - İp: 85.***.**0.241
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

hazır objektifli paket derken?birde 570uz bırakın ikna olmak için letsgodijital sitesinde test sonuölarına bakın nedenek istediğimi anlarsınız.alıp pişman olan çok kişi tanıdım.zaten onlarda ilk çıktığında aceleyle aldılar kağıt üzerindekilere aldanıp.ama şimdi 570uz un foyası ortaya çıktı.560uz ondan iyi.yok ben illada 20x zoom olsun diyorsan olympus 570 deki rezilliğini örtbas etmek için yeni bir model çıkardı haberin ola.565uz bu modelde rakam seni yanıltmasın 570 in gelişmiş versiyonu.birde kullananların yalancısıyım fz18 18x ile 570 in 20x arasında fark yok diyolar.en azından insan gözünün fark edemediği söyleniyo.

Tarih: 11 Eylül 2008, 08:58 - İp: 78.***.**6.12