nazmergn
nazmergn (üye)
Ankara / Meraklı

Panasonıc Fz 50 Ve Canon S3

SEVGİLİ ARKADAŞLAR,FORUMU SON HAFTALARDA SIKCA TAKİP EDİYORUM,BİR MAKİNE SATIN ALMAK İSTİYORUM...

SON NOKTADA YUKARIDAKİ BAŞLIKTAKİ İKİ MAKİNE ARASINDA KARARSIZ KALDIM..

TEKNİK ÖZELLİKLER KONUSUNDA,FZ 50 MODELİ COK İLERİDE
CANON S3 E GÖRE,FAKAT ARALARINDAKİ FİYAT FARKINDA
COK FAZLA Bİ UCURUM YOK..

PANASONICDEKİ KARAMSARLIKLARIM,GÜÇ KAYNAĞI BATARYA SİSTEMİ İLE ÇALIŞMASI,VE CANONUN MARKA OLARAK
DAHA ÖN PLANDA OLMASI GİBİ KÜÇÜK ETKİLER...
BUNUN DIŞINDA CANON S3 MODELİNDE ZOOM ELEKTRONİK MOTOR İLE OLUYOR,VE HASSAS ZOOM YAPILAMIYOR OLMASI,FZ 50 DE İSE MANUEL ZOOM OLMASI,CANON S3 ÜN LCD EKRAN KALİTESİNİN FZ 50 DEN DAHA AZ OLMASI,YİNE ÖTE YANDAN PANASONIC Li-Ion PİL KULLANMASI OLUMSUZ GİBİ GELİYOR BANA,ÇÜNKÜ BEN AMATÖRÜM VE LCD EKRANI COK KULLANACAĞIM,Li-Ion PİL YANİ BATARYA SİSTEMLİ MAKİNELERİN BATARYANIN DAYANIKLILIK SÜRESİ PİLE GÖRE NASIL OLACAK,SORUNLAR BUNLAR AKLIMDA..BİLEMİYORUM MARKA ,KALİTE GİBİ HERŞEYİ BELİRLERMİ?

FAKAT FORUMDA BAZI YERLERDE ALMAK İSTEDİĞİNİZ BİR MAKİNENİN ALDIKTAN SONRA KISA ZAMAN SONRA ARIZALAR CIKARDIĞINI OKUYUNCA İNSAN İSTER İSTEMEZ TEDİRGİN OLUYOR O MAKİNE HAKKINDA,

ÇÜNKÜ AYNI ZAMANDA SAĞAM VE DAYANIKLI BİR MAKİNE İSTER HERKES..
ARTIK İKİSİNDEN BİRİNE KARAR VERMEK ZORUNDAYIM....
BENİ BU İKİLEMDEN KURTARACAK..GENİŞ YORUMLARINIZI
BEKLİYORUM..

ÖZELLİKLE BU MARKA VE MODELLERİ KULLANMIŞ OLAN ARKADAŞLARIN TAVSİYELERİDE ÇOK ÖNEMLİ,,

İLGİLENENLERE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM..

#NAZMERGN' tarafından 08.10.2006 22:42:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ekim 2006, 03:47 - İp: 85.***.**6.127
krizalit17
krizalit17 (üye)
Çanakkale / Amatör

fz50 paşadır al derim başka birşey demem s3 le yanyana koymak bile komik panasonic foto makinalarına inanılmaz yatırımlar yapan bir marka tereddütün yersiz ben fz5 kullanıyorum tık demedi daha

Tarih: 14 Ekim 2006, 05:18 - İp: 88.***.**6.180
wedath
wedath (üye)
İstanbul / Amatör

Canon S3, Panasonic FZ7 nin rakibidir,onunla karşılaştırabilirisiniz. FZ30 yada FZ50 S3'ten kat kat üstün makinelerdir.
Genelde bizim ülkemizde insanlarımız yüksek fiyatı kalitenin göstergesi olarak algılıyorlar.Tabi bu bazı durumlarda geçerlidir fakat bu başlıktaki konuda değil.FZ50 ile S3 un fiyatlarını Türkiyede karşılaştırınca hemen hemen S3 biraz daha pahalı.Ama Türkiye dışında heryerde FZ50 S3 ten %25 daha pahalı.Durumun yalnızca Türkiyede böyle olması ise bizim aç gözlü distribütörlerimiz sayesindedir.Kısacası bu ikisi aynı sınıfın makineleri değiller.Gerek manuel kullanıma imkan tanıması gerek diğer özellikleri ile FZ50, S3 ten üstün, DSLR-like bir cihazdır.Bu S3 için geçerli değil malesef.

Batarya konusuna gelince FZ50 nin ilk bakıştabir dezavantajı olduğu düşünülebilir..Hatta bir çok kullanıcı bunu öenmli bir eksiklik olarak görebiliyor.Yalnız FZ50 bataryası ile yaklaşık 350- 400 kare çekebilirsiniz.Bence bu küçümsenecek bir rakam değil.İlk başlarda makinayı ilk elinize aldığınızda devamlı kurcalamaktan ve aşırı kullanmaktan batarya ömrü kısa süreli olabilir.Ama daha sonraki kullanımlarda sizi fazlasıyla tatmin edeceğine eminim.Ayrıca "olmaz bana yetmez" derseniz, yedek bir bataryada alabilirsiniz.Hatta geçenlerde forumda bir arkadaşımız FZ30 bataryasını 40 ytl gibi bir rakamla satıyordu. Bu da 4 adet sarj edilebilir kalem pil ve sarj aletinin fiyatına denk geliyordur herhalde.

Benim size önerim, FZ50 olacaktır.

Tarih: 14 Ekim 2006, 09:53 - İp: 85.***.**0.8
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Katılıyorum, FZ50 S3 ile kıyas kabul etmez.
FZ30 deseydiniz pil ömrü ile ilgili olarak kaygınız haklı olabilirdi. Ama FZ50 pil harcama konusunda FZ30'dan daha cimri bir makinaymış. ( FZ30:280 çekim, FZ50:360 çekim)

Tarih: 14 Ekim 2006, 23:31 - İp: 85.***.**0.58
turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Fz 50 ile Canon S3 kıyaslanamaz değinilenecek kadar değil. Fz 30 da slr like canon s3 de slr like sınıfında. İkise 12x optik zoom gücüne sahip. İkisinin de objektifi değiştilemiyor. Gövde ve objektif yapılarında biraz farklılar var. Panasonic objektif üzerindeki ringler sayesinde zoom ve netleme yapabiliyor. Slr ye benzetmişler. Canon dada düğme basarak yapabiliyosunuz. Her ne kadar farklı kategoride gözükselerde aynılar. Panaonc fz30 ile canon s3 gövde ve görünüş olarak tartışılamaz. Ama yaptıkları iş tartışılabilir. sevgiler

Tarih: 1 Kasım 2006, 17:34 - İp: 85.***.**9.57
turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Aa bu arada unutmadan iki makineyide kullandım. Panasonic ele daha iyi oturuyor ve kavraması farklı slr havası veriyor. İki makineyi de tavsiye ederim. Canon s3 ün ise mükemmel bir video kalitesi var. Hangisini istersen alabilirsin. Hiç birinden pişman olmazsın.

Tarih: 1 Kasım 2006, 17:37 - İp: 85.***.**9.57
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Nazmergn Arkadasim Yaklasik 9 ay S3 kullandiktan sonra 2 ay once (turkiyede satisi yoktu)yurt disinda gordugum FZ 50 yi aldim.Makinayi 10 dakika denemek karar vermeme yetti!
Evet S3 gercekten iyi makina ve bana mukemmel hizmet etti ama yeni gozdem kesinlikle FZ 50 Eger yuksek Iso da A3 boyutu basim yapmiyacaksan (BEN BIR AMATOR OLARAK IHTIYAC DUYMADIM)kesinlikle mukemmel!Ama 100 ISO da ve NR low ayarinda istersen poster basabilirsin.(Detaydada bircok DSLR
den daha iyi!*)Tek eksik yonu agrasif NR programi ve USB 2.0 portunun full speed olmasi(bu degerde bi makina icin high speed olmaliydi).

*Bu konuda bir denemem olmadi ancak makinanin dis cekimlerde Canon EOS 400D Rebel XTI ile ayni cozunurluk (10mp fine)ve 100 ISO da yapilan cekimlerde daha iyi detay verdigini assagidaki linkte gorebilirsiniz(ozellikle 3.crop taki tenis sahasi ve agaclardaki detay !)Bu resimde FZ 50 nin f11-1/125 cekimine dikkat edin !!!Eger bu ayarlarda bu kadar isik alabiliyorsa f2.8-1/60 ta ortaya ne cikardi dusunun ???http://www.cameralabs.com/reviews/PanasonicFZ50/page4.shtml

Tarih: 15 Kasım 2006, 18:51 - İp: 218.***.**8.52
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

fz 50 tavsiye ederim bende var mükemmel çekimler yapıyor.her ortamda kullanabilirsiniz.pil konusu önemli değil çabuk sarj oluyor .

Tarih: 19 Kasım 2006, 21:13 - İp: 195.***.**1.52
  • 1