boskullanici
boskullanici (üye)
İzmir / Meraklı

Mega Ois

panasonic makinalarda gördüğüm görüntü sabitleme ne kadar işe yarayan bir şey, fiyat farkına değiyor mu diğer markalarda da benzer teknolojiler var sanırım kim bayrağı önde götürüyor kullannan arkadaşlar yardım bilgilendirirse sevinirim

Tarih: 13 Mayıs 2006, 01:45 - İp: 85.***.**8.28
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bu piyasada görüntü sabitleme konusunda 3 firma var.
1.Canon (S2/S3)
2.Panasonic (FZ5/7/20/30)
3.Konica-Minolta (A200)
Bu firmalar değişik isimler vererek görüntü sabitleyicilerini piyasaya sürüyorlar.Ve inan bu sistemler çok işe yarıyor.
Panasonic Mega Ois,Canon IS diye isimlendiriyor bu sistemleri.K-M ise AS(Anti Shake) adıyla piyasaya sürüyor.
Aradaki verilen fiyat farkına kesinlikle değer.Çekilen fotoğraflardaki en büyük sorunların başında zaten titreme geliyor.Eğer almayı düşündüğün bir model varsa buraya yaz ki ben yada arkadaşlar sana fikir verebilsinler.

Tarih: 13 Mayıs 2006, 13:19 - İp: 85.***.**1.248
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

osmanlı, Nikon'un VR diye adlandırdığı sistemi atlamış.

Aşağıdaki linkte bu konuda yaptığım bir test var, en azından bir fikir verir umarım.

http://forum.donanimhaber.com/m_5322159/mpage_1/key_//tm.htm#5322159

Tarih: 13 Mayıs 2006, 14:31 - İp: 85.***.**6.116
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de, nacizane, bir kucuk test yaptim, benim mutevazi Panasonic FZ-5 ile.

Testi soyle gerceklestirdim:

1. Makinayi manual moda alip su degerlere ayarladim :ISO=200 , aperatur= 8.0 , cekim hizi= 1/10 sn.

2. 2.5-3 m otedeki bir cep telefonuna tam zoom yaptim (FZ-5'in tam zoomu 432 mm'e tekabul ediyor)

3. Mega-OIS'i aktif hale getirdim

4. Hic pozisyonumu degistirmeden (nefesime dikkat ederek tabii ki) 10 poz cektim

5. Mega-OIS'i kapattim

6. Hic pozisyonumu degistirmeden (nefesime dikkat ederek tabii ki) 10 poz daha cektim cektim

Sonuc:

OIS'le cekitigim 10 pozun 6'si ornekteki gibi net, 2si hafif flu fakat telefonun tuslari okunabilir, 2'si kullanilmazdi

OIS'siz cektigim 10 pozun sadece 2'sinde rakamlar okunabiliyordu ve onlar bile OISle cekilmis okunabilir orneklerden daha kotuydu.

Gozonunde bulundurulmasi gereken sartlar:
El titremesi kisiden kisiye, durumdan duruma, zamandan zamana degisen birsey. Benim icin acikca faydali olan bu ozellik, bir "beyin cerrahi" icin gayet gereksiz bir icat olabilir.

Tarih: 14 Mayıs 2006, 03:25 - İp: 88.***.**4.197
  • 1