mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Leica D-lux 3 İzlenimler Örnek Fotolar

Epeydir yazmak istediğim bir incelemem vardı ancak şimdi zaman ayırabiliyorum bu yazıya. İlgilenenler için Leica D-LUX 3 için bu konu başlığı altında izlenimlerimi ve fotoğraflarımı paylaşacağım. Ayrıca sizin sorularınızı ve merak ettiklerinizi kısa vadede kullanmış olsam da en iyi şekilde cevaplamaya çalışacağım. Belki de beraber araştırıp bulacağız

Herşey Ankarada'ki Burukay Teknik Servisi'nde Murat Abiyi ziyaret etmemle başladı. Bana denemem için Leica D-LUX3 ü verdi ben de adı ile bile insanı titreten Leica'nın bu ileri kompakt makinasını incelemeye karar verdim.

İLK İZLENİM ve HİS :

Sanıyorum bir kompakt makina alırken en önemli kriter bu olmalı. İlk izlenim ve his çünkü mevcut teknoloji ile makinalar birbirinden teknik olarak çok fazla fark etmemekte ve tüketiciyi daha çok görünümü ile şıklığı ile malzemesi ile feth ediyor.

İlk izlenim olarak diyebilirim ki insanın kalbi atmaya başlıyor,çünkü en başında bu bir LEICA görünüşü şık metalik görüntüsü klasikleşmiş Leica logosu ilk bakışta göze çarpanlardan...

Ele alınca yapım kalitesi hemen hissedeiliyor,zaten Leica'nın her daim önem verdiği bir şey olmuştur sağlam gövde. Ben DSLR kullanmaya alıştığım için eski kompakt günlerime dönmenin telaşesi içinde elime ufak kalan bu makinayı nasıl tutabileceğimi düşünüyorum ve nihayet en ideal şekili buluyorum. Plastik gövdelere sahip olan makinalara göre daha ağır ama rahatsız edici bir ağırlık da yok (220 gr imiş).

Hemen makinanın etrafına bakıyorum çok şık bir ipi var ve onu fotoğraf çekerken tutmakta fayda var ani bir düşme ihtimaline karşı. İlk bakışta bakıyorum yahu bunda flaş yok mu diyorum meğersem pop-up flaş dişye tabir edilen basınca çıkan bir flaşa sahip. Varlığını neredeyse görmemek flaşş kullanmayacağınız zamanlarda bence iyi birşey. Ufak bir Open tuşunu iterek açabiliyorsunuz.

Hemen mod kadranına bakıyorum ve mutlu oluyorum çünkü amatör fotoğrafçıların olmazsa olmazı P,A,S,M modları var. Hiç bilmeyenler için P diyaframın ve enstantene hızının otomatik ayarlandığı; A diyaframı, S ise enstanteneyi sizin ayarlayabildiğiniz moda tekabül ediyor. M ise bildiğiniz gibi herşey size kalıyor çekerken.

Kadranın üzerinde video modu sahne modları( hazır çekim modları) ve fotoğraf geri izleme var.

Deklanşör On-Off düğmesi ve Mod kadranı arasında dar bir yerde kalıyor olsa da basma hissi olarak güzel. Sert deklanşör sevenler için değil de yumuşak bir şekilde basmak için daha çok...

Makina kapalıyken lens de kapalı, makinayı açıp zoom yaptıkça da uzuyor. Çok şık bir kapağı da var. İlk bakışta çok fazla tuş çarpıyor göze. Lensin tutana göre solunda AF,MF,MAKRO VE MAKRO AF modları var. AF makro modu iyi ışıkta çalışan çok başarılı iyi düşünülmüş bir sistem bence. manuel netleme yapılamadığında kurtarıcı gibi. Lensin orta üstünde çözünürlük oranınızı seçebiliyorsunuz : 4:3 , 3:2 ve 16:9

LCD si fena değil. Parlak ışık altı hariç sorunsuzca kullanılabilir. Yanında yine birçok tuş var : pozlama ve ışık ölçümü kilitlemesi ( AE,AF lock) 4 yönlü bir joystick(kısayol tuşu,menüye girmeden ayar değiştirmek için) yine 4 yönlü flash, pozlama telafisi, geri sayım modu gibi . Bu 4 tuşun ortasında da işlemleri onayladığınız Set tuşu var,onaylamak için kullanılan.

Lense yani işin en can alıcı yerine gelelim 28-112 gibi 4x optik zoom a sahip bir lensi var D-lux 3 ün. Leica bilindiği gibi birçok çevrenin kabulu ile en iyi optik firması. Kompakt bir makineye en kaliteli optiklerini koymasalar bile marka adlarını kötüye çıkarmayacak ve muhtemelen diğer makinaların lenslerinden daha iyi kaliteye sahip lens koymuşlar. Leica D Lux 3 ün en iddialı olduğu konu ise zaten renkler ve kontrast...Fotoğraflarla birbir bakacağız yeri geldikçe...

Makina ilk bakışta böyle...

GÖZE ÇARPAN ÖZELLİKLER:

*10megapiksel
*1/1.65 " sensör büyüklüğü
*28mm den 112 mm ye uzanana fokal uzunluk( 35mm lik filme göre)
*1/2000 den 60 sn ye kadar enstantene süreleri
*Tek tuşla açılıp kapanan imaj sabitleyici sistem.(Makinayı sabitlediğinizde kaparsınız)
*Iso 100 den 3200 e ( Boost ile) ( Iso100-200-400 önerilir)
*5cm den makro (Bence yeterli)
*Ardarda 5 kare saniyede 2 kere çekebilmek
*RAW çekim (Jpeg fine ve standard ın yanında sıkıştırılmamaış bu formatın olması büyük avantaj)
*Lithium-İon şarj edilebilir pil (Çok hafif ve ufak bence kalem pilden daha iyi)
* 1280x720 @ 15 fps, 848x480, 640x480, 320x240 @ 30/10 fps sesli video

Sanıyorum ben biraz geriden takip ediyorum D-Lux 4 bile çıkmış ama D-Lux 3 ten alacağımız iyi izlenimler diğer modellerin kaltesinin teminatı olacaktır. Bence bu fotoğraf makinesi bütçesi müsait ve yeni başlayanlar ve de şık-kaliteli bir makine arayanlar için biçilmiş kaftan...

Neyse ben susayım artık, fotoğraflar ve siz konuşun

Not: Başlık altında paylaştığım tüm fotoğraflar bana aittir...

#mavi_izci' tarafından 30.08.2009 01:38:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 01:32 - İp: 88.***.**0.1
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

#mavi_izci' tarafından 30.08.2009 02:06:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 02:04 - İp: 88.***.**0.1
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ve tam boy hali:

Tarih: 30 Ağustos 2009, 15:50 - İp: 88.***.**8.88
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Orjinal hali, tam boy:

Tarih: 31 Ağustos 2009, 03:08 - İp: 85.***.**9.126
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

#burkay' tarafından 08.05.2010 14:07:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ağustos 2009, 10:16 - İp: 88.***.**1.25
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim. Biraz daha zaman geçsin makinadaki lensin kapasitelerini tüm hatlarıyla göstereceğim.

Tarih: 31 Ağustos 2009, 10:26 - İp: 85.***.**9.126
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Orjinal boyut:

Tarih: 1 Eylül 2009, 00:14 - İp: 88.***.**8.73
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Civcivler, Ulus'tan:

Orjinal:

Tarih: 2 Eylül 2009, 00:00 - İp: 88.***.**1.133