yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

**---fuji F30 İncelemesi ---**

Topiğin İsmi değiştirildi.

Canon a620 yi fazla kullanamadığım ve şu an elimde olmadığı için fuji f30 ile karşılaştırmalı fotograflarını koyamayacağım .

Bu sebepten dolayı topiğin ismini fuji f30 incelemesi olarak değiştiriyorum.

#yilmaz47' tarafından 08.01.2007 17:48:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2006, 12:09 - İp: 88.***.**3.112
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

aslında ikisinide aldım ama

bir tanesini kardeşime aldım..
sıkıldıkça öbürünü kullanırım..

Tarih: 8 Aralık 2006, 22:02 - İp: 88.***.**7.39
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Madem ikisini de aldınız, bu konuda güzel bir karşılaştırma yazısı bekliyoruz sizden.

Tarih: 8 Aralık 2006, 23:47 - İp: 85.***.**4.246
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

a610 yerine a620 aldım elime geçti...

makrosu çok güzel ..
döner ekran son derece faydalı ve kullanıışlı..
a610 un daha kaliteli çektiğini gözlemledim..(bir kaç defa kullandım. )
ekranı küçük çok fazla yansıma yapıyor görünür açısı çok az ..
bu yüzden yandan bakıldığında ekran siyah gözüküyor.
manuel çekim özelliği güzel ve çok gerekli olduğu zamanlar oluyor..
en kötüsü çok kaba geldi bana cepta taşınamıyor..
herkes üzerinizde foto mak. olduğunu farkediyor ..

henuz f30 elime geçmedi yarın gidip kargodan teslim alacağım o zaman fuji f30 ile ilgili deneyimlerimi yazacağım..

Tarih: 17 Aralık 2006, 16:01 - İp: 88.***.**5.168
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

f30 elime geçti .ilk izlenimlerim iyi ..
biraz kullanayım yorumlarımı yazarım...

ilk fotograflarım..
gece ve elde çekim yalnız hafıza kartı almadığım için 640*480 boyutunda

tam boyut olduğu için link veriyorum 3mpiksel ile çekildi..

http://img334.imageshack.us/img334/9335/dscf0008zu4.jpg

#yilmaz47' tarafından 18.12.2006 19:59:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2006, 19:14 - İp: 88.***.**2.6
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

f30 ile ilgili izlenimlerim.

makine şık ve küçük..
sağlam bir kasaya sahip.
ekranı geniş nokta sayısı fazla..
lcd ekranda pilden tasarruf için 3 ayrı fps de tazleneyior.
1. economik 2. 30 fps 3. 60 fps
60 fps canon ların ekran tazeleme hızı gibi duruyor.
(normal 1. ve 2. durumdaki yavaşlık fuji işlemcisinden mi yoksa ekran çözünürlüğü fazla olduğu için mi bilmiyorum).
fakat kendi pili ile 580 foto çekmesini buna da bağlamak gerekiyor herhalde.

manuel modlarda A ve S var. İkisi beraber ayarlanmıyor.
ilginç olan ise enstantane ayarlarken ışığa göre fazla abarttığınız zaman diyaframı kendisi ayarlıyor .(tamam diğerlerinde de var diyeceksiniz ama bunda deklanşore basmadan ayarlıyor . real photo teknolojisi dedikleri bu mu acaba? )
Bazı inceleme sitelerinde ardışık çekim 3 ile sınırlı deniliyor ama değil baştan 3, sondan 3 veya sınırsız diye üç seçeneği var.
scene modları yeterli (yazı text modu , düğün, ve flashsız-flashlı diye çekimlerini diğer makinelerin çoğunda görmedim.)
video modu 640*480 30 fps 320*240 30 fps başka alternatif sunmamışlar..
hafıza yetersizliği durumundan veya hareket düşüklüğü olan sahnelerde (birisinin can sıkıcı sohbetleri mesela ) daha düşük fps değerleri verilebilirdi.
objektif ixus lar kadar olmasa da hızlı açılıyor.
objektif çok sessiz ,zoom 5 adımlı ve hızlı...

Xd kart kullanması çok kötü olmuş.. bulması zor pahalı ve kart okuyucu ile aktarmak isterseniz kart okuyucusu ucuza bulunamıyor.
pil çıkartılırken düşmelere karşı emniyetli..

menusu kullanışlı biraz zaman ayırıp öğrenmek lazım..
slide show gösterimi ilginç efektlerle süslü aynı karede farklı fotolar ile süslenebiliyor. foto üstüne 30 sn ses eklenebiliyor.
diğer makinelerde bulunan kırpma ,küçültme farklı kaydetme vs.. işlevler bunda da var.
foto çekim için lcd ekran farklı şekilde sunulabiliyor.
bunlar yazısız, ayrıntılı özellikli, ızgaralı ve farklı olarak önceki üç çekim in gösterimi var.
panorama çekim özelliği yok.

gelelim kalitesine ve meşhur iso performansına ..

o kadar deneyimli değilim ama iso 800 e kadar rahatlıkla kullanılabilir ..
düşük isolarda da netliği ve keskinliği bence mukemmel çünkü nikon p1 p2 ve canon a620 de tam pikselle yapılan çekimlerde bu kadar keskinliği göremedim.

yüksek iso kesinlikle işe yarıyor ve benim gibi flashlı çekimi sevmeyen ,manzara çekiminden hoşlananlar ,akşama doğru ufku çekmek isteyenler veya günün kızıllığında foto çekimini sevenler için ideal ..

makrosu 5 cm ve bence iyi değil a600 serisi gibi 1cm olsaydı çok iyi olurdu.
fakat bu makrodada iso nun yüksek olması kendini gösteriyor.
zira çekmeye çalıştığımız makrolar genelde dipte veya az ışıklı ortamlarda olduğundan zorlanırız bunda böyle bir sorun yok..
ev içi çekimler için ideal ..ev içi çekimlerinde ya flash kulalınılır yada tripod... o da aile efradına çok gülünç gelebelir zira siz makineyi ayarlayınca kadar nesnenin yerinden kaçacağına eminim...

şimdilik bu kadar yazı epey uzadı..
kullandıkça gördüğüm değişik özellikleri yazmaya devam edeceğim. tabii fotograf eklemeyede..

Tarih: 19 Aralık 2006, 16:48 - İp: 88.***.**5.237
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

dpreview.com canon a640 ile fuji f30'u karşılaştırmışlar.

aşağıdaki linklere tıklayın

iso 100

iso 400

iso 800

iso 80 açıklaması =
Although the F30 is doing a fantastic job here (and being contrastier and more heavily sharpened it looks a lot 'crisper'), close examination shows that the extra four million pixels or so gives you a lot more to play with, something that will matter if you intend to produce larger prints, and the cleaner A640 image lends itself better to post-processing. I spent some time with these two shots and whilst you can easily make the A640 shot look like the F30 result with contrast and sharpness adjustments, if you resize the F30 shot to 10MP the A640 wins hands down. Again I must stress that this is only of any relevance if you are going to be pushing these shots to very large print sizes.

iso 400 açıklaması =

The F30's far superior high ISO performance is down to a combination of factors; better sensor design, larger CCD (with considerably larger pixels) and very clever noise reduction processing. And looking at these images you can see how well it all works, with the A640 shot looking very noisy by comparison. If you can live with the noise the A640 shot has more detail (just about), but even reducing it to 6 megapixels to match the F30 and running something like Noise Ninja won't produce a result quite as good as the Fuji shot. Again - if you're not producing anything over a 6x4" print this is hardly likely to be an issue.

iso 800 açıklaması =
At ISO 800 the amount in of noise in the A640 shot has degraded the output significantly, though there is still detail in there and you could - at a push - use it for smaller print sizes,. By comparison the F30 result is still pretty usable.

--------------------------------------------------
ingilizcesi iyi olanlar çevirirlerse memnun olacağım..

-------------------------------------------------------

#yilmaz47' tarafından 19.12.2006 20:04:19 tarihinde düzenlendi.

#yilmaz47' tarafından 19.12.2006 20:06:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Aralık 2006, 19:54 - İp: 88.***.**7.251
zduzgun
zduzgun (üye)
Kocaeli / Amatör

Buda canon a610
http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto=0B5B2A020B596979.jpg
http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto=764F19317646E5F7.jpg
F30 fotoğraflarını internette incelemiştim çok kaliteli resimler var. Bence iso yu işin içine katmassak a610 ve f30 fotoğraf kalitesinde yenişemezler.

Tarih: 19 Aralık 2006, 21:08 - İp: 85.***.**0.11
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

1-) Yılmaz47 son derece güzel ve detaylı bir inceleme.. Kutluyorum. Merak eden birçok arkadaşa yardımı olmuştur!

2-) sdüzgün arkadaşım "isoyu katmazsak" diye birşey olamaz. İso zaten fotoğrafın içindedir, bazen ise herşeyidir. Hatta en aranan şeylerden biridir artık.. F30 yüksek isodaki başarısıyla, nikon D50 ye kafa tutmuş bir model! Küçük kompaktlarda bir devrim yaptı f30.. Artık fotoğrafta başarı, isoda başarıyla eş hale geliyor. Flaş yakında tarih olacak!

#panctom' tarafından 30.03.2007 02:31:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Aralık 2006, 05:16 - İp: 88.***.**1.169
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

evet bencede iso çok önemli..
daha önceden pazarbey in f30 için dediği "ışığı çok tasarruflu kullanıyor" cümlesini şimdi daha iyi anlıyorum.
çektiğin foto o karanlık ta öyle aydınlık çıkıyor ki ortaya çıkardığı harikalara hayran oluyorsunuz.

yukardaki fotoyu ilk çektiğimde yanımdaki arkadaşıma gösterdiğimde "ama biz böyle göremiyoruz " diye hayran kalmıştı..

#yilmaz47' tarafından 20.12.2006 22:46:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Aralık 2006, 17:43 - İp: 88.***.**4.145
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

İso 80

F30 onu daha güzel gösteren kontrastı ve kesinliği ile iso 80’de müthiş bir iş çıkarmasına rağmen, yakından incelediğimizde a640’ın 4 milyon piksel fazlalığı daha fotoda daha fazla oynama şansı verdiği ve büyük baskıları sevenler için uygun oldugu + daha temiz olan 640’ın fotoğrafları kendisini daha iyi bir konuma sokuyor. Kontrast ve keskinlik ayarları ile 640’ın fotolarını f30 gibi yapmanın mümkünlüğünden bahsedilmiş. Çok geniş baskılarda f30’u tekrar boyutlandırıp 10mp yaptıgımızda 640ın kazandıgından bahsedilmiş

İso 400

F30’un üstün olan iso performansı daha iyi sensör dizaynına, geniş CCD’ye(özellikle geniş piksellerle) ve zekice yapılmıs noise azaltma işleminin birleşmesiyle oluşmuştur ve fotoğraflara baktıgınızda bunun nasıl güzel bir şekilde çalıştığını görüyorsunuz diyor. Kıyaslamada A640’ın fotoğraflarının çok gürültülü oldgunu söylüyor..Eğer a640’ın noisleri yaşayabilirseniz 640’ın fotoları daha detaylı..640’ı 6mp yaptıgımızda ve noise ninja gibi bir işlemden geçirdiğimizde bile fuji kadar güzel sonuçlar vermediğinden bahsetmiş. FAKAT buna rağmen 6x4" boyutlarından fazla boytlarda baskı almayacaksanız çok büyük bir problem değil diyor

İso 800

İso 800deki nois oranı foto kalitesini de önemli bir şekilde düşürdüğünü,fakat küçük baskılarda kullanılabilirliğinden ve buna rağmen detayların oldugundan bahsedilmiş ayrıca f30un sonuçlarının daha kullanıslı oldugu vurgulanmıs

ZATEN GENEL OLARAK BAKTIGIMIZDA, FOTOĞRAFLAR BU KADAR YAZIYI HİÇ ÇEVİRMEYE GEREK OLMADIGINI GÖSERİYOR)

Tarih: 21 Aralık 2006, 13:55 - İp: 88.***.**6.169