gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Fnac Dfm Testlerine Bakın

Yeniyim ne alayım gibi sorular yağmur gibi yağıyor. Birçoğumuz da aslında bütün makineleri kullanmamış olduğu halde "izlenim" ve "tahmin" ağırlıklı önerilerde bulunuyor.

Bunların tümü de hem doğru, hem yanlış. Bence rakamlar konuşur. Fiyata, işinize gelen boyutlara ve geride kalan özelliklerin size koymayacak oluşuna göre karar verirsiniz.

Ben Fransız ekürisi olduğum için Fnac'ı adres veriyorsam da tek kaynak değil tabii.

Aşadaki pdf'de mevcut makinaların önemli bölümü için rakamsal sonuçları görebilirsiniz. Özellikle cemaatin iyi bildiği birçok modelin aslında bazı özelliklerde geri kaldığını kabak gibi burada da görüyoruz. Fransızca bilmeyenlere legend da gönderebiliriz. Yazıları boşverin, hepsini yağlıyor, test sonuçları ise hassas ve tarafsız.

Misal Panasonic-DMZ'ler ve Canon PS-S2'deki gürültü. Kodak Z740 ve DX7590'ın düşük resim kalitesi vs vs gayet açık.

Bir bakın. Seçerken işinize yarar.

http://www.fnac.net/telecharg/dossiers_techniques_2005/numerique_ete2005.pdf

Tarih: 30 Haziran 2005, 12:49 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gurcan madem fransizca biliyorsun, o halde 350D icin yazilanlari aktarirsan cok ama cok sevinirim..
ayrica D70 ve 20D icinde.. gordugum kadariyla F828 en iyi makine gibi duruyor, yaniliyor muyum?
hadi butun sembollerin ne anlama geldiklerini de yazip sevaba gec..
tesekkurler ayrica..

Tarih: 30 Haziran 2005, 13:32 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Resolution GA: Geniş açıda çözünürlük
Distortion geometrique: Fıçılaşma veya tersi
Vignetage: Köşelerde kararma
Aberration chromatique: Katman kaymaları (gazetelerdeki renk kaymaları gibi) > çözünürlük ve kontrast kaybına gider

Respect des couleurs: Renklerin gerçeğine uygun oluşumu
Lumiere du jour: Gündüz ışığı
Lumiere artificielle: Yapay ışık

Sensibilite: Hassasiyet
Bruit de fond: Gürültü, gren, noise (yüksek iyi!)

Flash/puissance: güç
Uniformite GA veya tele: Geniş açı veya telede eşit dağılım

Rapidite: Hız
Allumage: Açılma ve hazır hale gelme
Declenchement > Photo: Baştıktan sonra fotoğrafa dönüşme süresi
Entre 2 photos: 2 fotoğrafın arası

Distance parcourue depuis le decl.: Karşıdan gelen objenin pozlamaya kadar katettiği mesafe (Fnac'ın bir standardı var ama ne bilmiyorum. Makineler arasında karşılaştırın).

En rafale depuis 50m: 50m boyunca çoklu çekim pozları (sık ve çok iyi)

Sensibilite autofocus: Netleme hassasiyeti
Faible lumiere: Zayıf ışık (kaç lüxte netleyebiliyor)
Faible contraste: Zayıf kontrast (Rakamlar tek başına anlamlı değil. Karşılaştırmak için...)

Legend bu. Modeller hakkında da ayrıca yazarım ama dediğim gibi yazdıkarı yorumlarda ilginç birşey yok. Çok beylik...

Tarih: 30 Haziran 2005, 17:27 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tesekkurler bu pdf file icin gurcan.. gercekten de ilgi cekici.. gordugum kadariyla (daha once de soyledim aslinda); en baba iki DSLR, nikon D2X ve canon 1Ds mark II.. tabii izin verelim de olsunlar.. birinin fiyati digerinin iki kati.. ama cozunurluk farklari var, sensor boyutlarinda farklar var falan filan.. neyse hayal makineler..

budget dslr'larda ise gordugum kadariyla 350D ve 20D, D70'den daha iyiler.. yanlis mi goruyorum?

compact sinifta sony ve canon iyiler gibi.. kodak ve hp bayagi kotu kalmislar.. en iyi compact olarak da sony f828'i goruyorum ben..

..

sana zahmet olmazsa 350D icin yazilanlari tercume edebilir misin?

benim anladigim kadariyla soyle mi demek istemis fnac?

"yeni CMOS sensor ve 8 milyon pixel ile garanti ediyorsunuz noise olusumunu. bunu Digic II islemcisine borclu.. ard arda 3 tane fotografi arka arkaya cekebilirsiniz, toplam 14 tane.. E-TTLII ile birlikte optimal exposure icin flash cok iyi adaptasyon gosteriyor.. harika sonuclar.."

gibiyse basini salla yeter..

Tarih: 30 Haziran 2005, 21:01 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

İstek üzerine 350D" beylik" yorumunun çevirisi:

Daha kompakt ve daha hafif yapıdaki 350D, 300D'ye göre birçok mükemmelleştirme getiriyor: elektronik gürültüyü indirgeyen 8 mp ikinci nesil CMOS kaptör. Ayrıca profesyonel dijital EOS'lardaki DIGIC II işlemcisi ile saniyede 3 kare hızda 14 kareye kadar sürekli çekim imkanı sunuyor. E-TTL II flaş ölçümü ise netleme mesafesini de dikkate alarak çerçevelenen görüntüye en uygun flaş pozlamasını gerçekleştiriyor. Sonuçlar mükemmel.

Nasıl: Süper beylik değil mi?

Tarih: 1 Temmuz 2005, 11:11 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kendi makinem oldugu icin konusmuyorum ama oyledir..

Tarih: 1 Temmuz 2005, 11:48 - İp: yok
  • 1