reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Katilleri ! Seytan Kameralar?

Arkadaslar Bridge yani KOPRU kameralar adindanda anlasilacagi gibi compact digital kameralarla DSLR (digital single-lens reflex camera )lar arasinda bagimsiz bir guruptur.Bridge kameralar ergonomi,boyut ,fonksiyonellik ve kullanim bakimindan DSLR kameralarla ayni ozellikleri tasimakla birlikte (onun icin SLR Like yani DSLR benzeri olarak adlandirilirlar)DSLR makinalardaki mekanik prensiple calismazlar(yani ayna ve reflex:yansitma ozellikleri yoktur)
kullandiklari sensorlerde DSLR makinalara oranla 4 kata kadar daha ufaktir.Kullandiklari ufak sensorler ve objectif kalitelerine bagli olarak ozellikle isigin yetersiz oldugu ve yuksek ISO (isiga duyarlilik,hassasiyet)gerektiren cekimlerde goruntu kalitesini kaybederler!(Fuji F30 ve 31fd bu konuda DSLR ye en yakin kaliteyi sunan compactlardir)Bununla beraber sabit objektifleri sayesinde DSLR makinalarin 3 hatta 4 ayri objektif tasiyarak sagliya bilecekleri genis aci-tele araligini (genelde 35-420mm veya 36-432mm )standart sunarlar Ornegin Panasonic fz50 Exstra optik zoom la 35mm-749mm ye olanak tanir ki ayni araligi DSLR makinada sagliyabilmek icin 4ayri objectif tasiman , uygun objektifi sokup takman,bu arada makinayi dis etkenler toz veya rutubetten koruman,yaninda 3 kilo fazladan agirlik olmasi birde ustune ustluk binlerce dolari gozden cikarman gerekir!Diger taraftan compact cameralar la kiyaslandiginda bridge kameralar kullaniciya full manuel modlariyla daha profesyonel cekimler yapma ve gercek fotografciliga bir adim daha yakin olma sansi tanirlar.Ama compact kameralar gibi cantada yada belde tasinamazlar (ultra compact lar icin gomlek cebi bile yeterli).Yani ileri amator veya ilk adim profesyonel kameralardir .Ornegin Panasonic Lumix DMC-FZ50, Fujifilm FinePix S9600, Kodak EasyShare P880, Sony DSC-R1, veya Sigma DP1 gibi. Nikon Canon ve Olimpus stratejik bir kararla 2005 yili itibariyle Bridge kamera uretimine son vermis ve yeni compact serilerinde RAW format cekim ozelligini kaldirmislardir cunku Bridge kamaralar yuzunden DSLR satislari %40 dusmustur.Inaniyorumki Bugun gelisen orneklerinde goruldugu gibi Bridge kameralar gelecekteki isimleri EVIL (Seytan) olarak degisecek ve (Electronic Viewfinder Interchangeable Lens cameras)olarak
DSLR kameralari tarihe gomuceklerdir.
YARARLANILAN KAYNAKLAR:dpreview 'wikipedia'digital's world.

Tarih: 16 Kasım 2006, 02:03 - İp: 218.***.**9.115
bladegs
bladegs (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben bunun arastirmasini cok yaptim seninle ayni fikirdeyim istersen benim yazdigim konumuda okuyabilirsin... tipki seninkine benziyor...

Tarih: 10 Aralık 2008, 22:21 - İp: 88.***.**5.194
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

aynanın kaldırılması optik vizorü kaldırır yerine Küçük bir Lcd koyarlar ki oda görüntüyü tam seçememize neden oluyor. fotoğrafı çekmek için hissetmek lazım diyenlerdeyim.

Daha önce Kodak Z710 kullanıyordum onda da küçük bir lcd vardı ve hiç memnun değildim.
şu an 450d kullanıyorum ve kit objektifi ile bile mükemmel fotoğraflar elde ediyorum.

Tarih: 17 Aralık 2008, 16:55 - İp: 78.***.**8.169