predd
predd (üye)
İstanbul / Meraklı

Dijital Kamera * Dij Fot Mak

ben dijital bir foto mak almak istiyorum ama bazı kişiler onun yerine dijital kamera almanın daha mantıklı olduğunu, çektiklerimi dondurarak bastırabileceğimi söylüyorlar. Bu ne kadar mantıklı mesela kalite olarak aynı olurlar mı ya da baskı aldığımda kalite farkları nasıl olur? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Tarih: 8 Haziran 2004, 15:12 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili arkadaşlar mckyra a katılıyorum ama yeni çıkan video kameralar 2.2 mp destekliyor ama bunlarla çektiğin fotolar makarna oluyor fotğraf makinası ile çektiklerin mmmmmm kaymaklı ekmek kadayıfı

Tarih: 8 Haziran 2004, 16:51 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

cidden ufacık güsel 2mplik makinalar var ancak ..
onları seyretme sorunu var fotoları pastırırsızn sırayla bakarsın..
ama görüntü bir sürü gereksi şey çekeceksin sonra otur seyret.
fotoda gereksizler. atla bakmak sorunda deilsin..
beni caydıran sorunu buydu kameraların.

Tarih: 8 Haziran 2004, 17:09 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

predd,

benim bir arkadaşımda video kamera alınca dig. fot. mak. sını satacaktı...
Video Kamera (DV 1.3MegaPixel Photo ) gelince dig.fot.mak (Kodak CX6330) una sımsıkı sarıldı...

Video cam. yeri ayrı , fot.mak. yeri ayrı...

Örnek....
http://www.netfotograf.com/galeri/categori.asp?cat_id=17
linkinde göreceğin fotografları 1-2 Milyara alacağım bir video kamerayla elde edemezsin... istersen dene gör...

Tarih: 8 Haziran 2004, 17:10 - İp: yok
atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

sevgili dostum fotoğraf çeken yani foto modu olan kameralar hem pahalı hemde fotoğraf kalitesi düşük hemde bir hatırlatma yapayım bir çin atasözü derki bütün yumurtaları ayni sepette taşıma

Tarih: 11 Haziran 2004, 15:50 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Sevgili predd,
O kadar para verip fotoğraf makinası almak yerine kamera almak fikri, fotoğrafçılıkla uzaktan yakından alakası olmayan insanların çok büyük bir yanılgısı. Aynı yanılgıyla akıl veren bir ton insana ben de rastladım. Bence televizyon ve buzdolabı ne kadar ayrı şeylerse fotoğraf makinası ve kamera da o kadar birbirinden farklı şeyler. Fotoğraf çekmenin sadece deklanşöre basmak olduğunu sananların tavsiyelerine kulak asma. Bence niyetin fotoğraf çekmekse, vereceğin paraya kamera ediyorsa bile fotoğraf makinası al.

Tarih: 12 Haziran 2004, 00:18 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

herkeste fotograf çekebilen video kameralara karşı bir önyargı var gibi... esasında söylenenlerin bir kısmında haklılık payı var. doğrusu 2.1 MP altındaki resimlere fotoğraf demek doğru değil. ama yeni çıkan video kameralarda foto özellikleri gelişme gösteriyor. örneğin sony bir modeli dikkatimi çekti :SONY DCR-PC330E
makinenin sadece resmini görebildim. 3.2 MP fotoğraf çekebiliyormuş ve dahili flaşı var. hepsiburada.com da gördüm. pek fazla detay yazmamışlar: http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=17218&productid=evsonydcrpc330
makineyi inceleyen var mı acaba veya örnek resimlerini gören ?

Tarih: 24 Haziran 2004, 13:10 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Dig.Kameraların yüksek pixel de fotografta çekenleri çok pahalı .. fiyatlarına bir bak...

Dig.Kameraların esas amacı film çekmek... sen çukur kazmaya çay kaşığı ile gidermisin...

Arkadaşlarım pratik olarak denedi....
Belki aynı megapixeli de bulursun ama ya diğer özellikler...?
(Fotograf yalnızca pixellerden oluşmaz...)

Tarih: 24 Haziran 2004, 14:16 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

SAYIN ABICE

kim bakmaz fiyatlara!!! ne garip soru... senin fiyatına bakmadığın bi makina var mı? bakmıyorum diyorsan, dolar milyoneri olmak lazım. dolar milyoneri olanların hiçbiri bırakın forumlara yazmayı böyle siteler var mı yok mu onu bile merak bile etmiyolar. bu forumlara bakanların hepsi fiyatlara bakar. bu forumda 2-3 milyarlık makinalar hakkında da konuşuluyor. onlara da fiyatlarına baktın mı diyor musun? ben sadece bir makine ismi verdim gören, bilen, duyan var mı diye sordum? sen o makineyi ne görmüşsün ne duymuşsun ne de bir fikrin var. görmemiş, duymamış ve bilgin yoksa ne diye cevap yazıyorsun. ayrıca tanıdıklarının denediği makinelerin hangi makineler olduğunu da yazmamışsın. canon un sony nin dandik resimler çeken eski modelleri olmasın onlar? bilgin varsa paylaş herkesle... afaki şeyler söyleme, bilgin varsa marka-model-özellik gibi detaylar yaz.

Tarih: 24 Haziran 2004, 18:35 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Kameralardaki bir özelligi unutmayin. Saniye de 25 resim cekerler.Buda basitce Enstantane hizi 1/25 dir. Makinalarinizi ayarlayin ve hareketli nesneleri cekin. Bu hizda ne kadar kaliteli cekerseniz Video Cam dan alacaginiz fortograf kaliteside ona yakin bir sey olur. Bu gün birisi icin Sony nin DCR-DVD201 modelini aldim biraz kurcaladim.DVD-R/RW 8 cm Cd ye cekim yapiyor. Foto da cekiyor. Video modu ile Foto modu ayri ayri.Digital Camerada olsai videodaki kaliteyi Fotografta bulamazsiniz. Hangi enstantane hizinda cekiyor bilmiyorum.Öyle bir ayarida yok zaten.Fotograf makinasiyla hic kiyaslamayin. Farkli aletler.

Tarih: 25 Haziran 2004, 18:49 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

sayın mckyra

galiba biraz yanlış anlaşılmaya müsait şeyler yazmışım. kastım asla "abice" ye hakaret etmek değildi. bu şekilde anlaşılmış isem sayın abice den özür diliyorum. benim asıl maksadım "bilginin değeri" ile ilgili idi. abice fotoğraf makineleri konusunda oldukça "bilgisi olan biri" olabilir ve ben buna saygı duyarım. vurgulamaya çalıştığım şey "paylaşılacak değerli bilgi" idi. şöyle bir anektot anlatayım: birgün sokrates e sormuşlar: nasıl oluyorda bu kadar bilgilisin? sokrates in cevabı: "bilmediğimi bildiğim için"... yani bu sözün tefsiri: "sadece, neleri biliyorum ve neleri bilmiyorum bunun farkındayım"... ben bu forumu sürekli takip ederim ve çok nadiren foruma yazarım. çünkü bu konularda bilgim çok kısıtlı hatta çok amatörce... forumu takip etme amacım, fotoğraf ve fotoğraf makineleri ve benzeri cihazlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak. başka bir amacım yok... abice yi kırmışsam, tekrardan özür diliyorum...

Tarih: 25 Haziran 2004, 22:44 - İp: yok
  • 1