hahahi
hahahi (üye)
İstanbul / Amatör

Coolpix 5700 Ve Finepix S 7000

merhaba arkadaslar,
nikon coolpix 5700 ya da fujifilm s 7000 almak istiyorum.fakat kararsızım.benim icin macro cekm cok önemli.sizce hangisini almalıyım? ya da sony f 717 mi almalıyım?bunun macro cekimleri nasıl acaba bileniniz var mi? tesekkürler.

Tarih: 16 Mart 2004, 23:46 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Makro çok önemli ise iki makineyi de incelemeden önce düşünmeden Nikon derim. Nikon'un en alt seviyeden sen üste kadar tüm modelleri inanılmaz makro kabiliyetine sahip olarak bilinirler.

Steve's'ten 5700 için söylenen:

The autofocus range is 19.7 inches to infinity in normal mode or an amazing 1.2 inches to infinity when in macro mode.

paragrafı da bu kanıyı destekler nitelikte.Yazıda yaklaşık 4cm lik makrosuyla hayret uyandırıcı olduğu söyleniyor.

Ancak....

Fuji'yi inceleyince oldukça şaşırdım, fotoğraf kalitesini bilemem, belki 6x lik zoom'u da 5700'ün 8x'inin gerisinde ama çok çok iyi bir makro moda sahip:

The working range of the auto focus is 1.6 ft - Infinity (Normal Wide) and 3.0 ft - Infinity (Normal Tele). The Macro range is 0.3 ft - 2.6 ft. and Super Macro range is 0.4 - 7.9 inches. (1 inch 2.54 cm'dir, hesaplayın işte )

Makro konusunda Nikon'u altedebilen yalnızca Fuji değil. Sony de 5x zoom'una rağmen 0.8 inch'lik makrosuyla Nikon'un bir adım önüne geçiyor:

The auto focus range is 19.7 inches to infinity, the dedicated macro mode has a range of 0.8 to 19.7 inches

Makrolar açısından durum böyle. Seçiminde başka faktörler de etkili olacaktır, zoom, çözünürlük, foksiyonelliği, resim kalitesi, fiyatı, kullanma masrafları (kullandığı kart tipi, pil tüketimi etc), vb. gibi; bunları da gözönüne alarak kendi ihtiyaç ve bütçen için en iyi olanı seçmelisin.

Tarih: 17 Mart 2004, 01:06 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Bana burasi cok yardimci oldu birde sen bak.Sanada faydasi olacaktir.
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscf717/page18.asp

Makro resimleri görebilecegin bir sayfada asagidaki. Ben alttaki sayfadaki Fotolari gördükten sonra kararim kesinlesti.Tavsiye ederim bir göz atin.
http://www.fatihkilic.com/Gallery/Macro/Macro_tr.html

Tarih: 19 Mart 2004, 00:00 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Linklerdeki fotoğraflar f717'nin ama ikinci linkte çoğu fotoğrafta ekstra zoom için lens kullanılmış gibi. Ayrıca gene bazı fotoğraflarda biraz Photoshop yapılmış Tabii bu demek değil ki, f717 kötü makine, ama ikinci link biraz klasman dışı bence kararını vermen için.

Tarih: 20 Mart 2004, 01:46 - İp: yok
cpx5700
cpx5700 (üye)
İstanbul / Amatör

Kesinlikle Nikon'dan vazgeçme derim. Yaklaşık 5 aydır araştırmaktayım. Nikon 5700'ün kalitesi Fuji ile kıyas bile kabul etmez. Sony'e gelince Carl Zeiss lens kullanmasına rağmen 5700'ün çektiği makro resimlerin yanına bile yaklaşamıyor.

Tarih: 22 Mart 2004, 22:25 - İp: yok
trilye
trilye (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle s7000'den uzak dur derim bir arkadaşta var.çok amatör bir makine.

Tarih: 3 Nisan 2004, 11:55 - İp: yok
burcom
burcom (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

bu yazılanlardan kafan daha çok karışmıştır herhalde
sana alternatif bir makine..
Pentax Optio 555, 2 cm makrosu var.

Tarih: 2 Temmuz 2004, 10:48 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Forum da bilinen bir yanlışı düzelteyim...

Fuji FinePix S5000 3 MegaPixel Gerçek çözünürlük
Fuji FinePix S7000 6 MegaPixel Gerçek çözünürlük

Interpolasyon (ucuz makinalarda kullanılan teknik) ile bu iki katına çıkmış gibi gösteriliyor....

Tarih: 2 Temmuz 2004, 11:27 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

üzerinde 6MP, 12Mp diye yazılanlara kanma,Gerçekte Fuji S5000 3MP, S7000 ise 6MP.

Alabiliyorsan Minolta A2 al derim. Ben kullandım çok iyi bir makina. İmage Stabilizer var ve düşük ışıklı ortamlarda harika sonuç veriyor (doğada makro çalışacaksan yeterli ışığı bulmak çok kolay değil .
Steve"in en iyiler sıralamasında 8Megepixel makinalar arasında 1. sırada bulunuyor.

Tarih: 4 Temmuz 2004, 07:34 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

16 Mart 2004 tarihinde açılan bir topictir... ben yanlış bilgiyi düzeltme amacıyla bilgi eklemiştim.... Makina tavsiye etmeyin... aylar geçmiş....

Tarih: 5 Temmuz 2004, 12:51 - İp: yok
nusret03
nusret03 (editör)
Afyonkarahisar / Firma

nikkor objektif fujininkine göre daha güzel.
ben nikon derim.

Tarih: 6 Temmuz 2004, 13:24 - İp: yok
  • 1