profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Canon Makinelerin Menşei Hakkında

Arkadaşlar merhaba, dün Canon EOS 20D siparişi verdim ama kafama takılan birşey oldu, Tr'de satılan canon eos serisi çin malı felanmı yoksa orjinal japonmu. Bazı çin mallarında başımın ağrımasından dolayı bir daha çin malı kullanmamaya tövbeliyim ama herhalde biraz geç kaldım bunu danışmak için.

Tarih: 26 Temmuz 2005, 01:22 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

sayın hocam;
muhakkak çin işi ile japon işinin farkı oluyor.Çünkü birini yapan kafa japon, birini yapan çinli.Lakin çin malıda olsa montaj neticede. Ufak tefek kusurlar oluyor.Saatler için konuşuyorum.Japanyada yapılan casio saatlerde içinde toz bulamazsınız.Fakat kore malı olanlarda illaki bulunur. Aradaki farkın bundan f

Tarih: 26 Temmuz 2005, 01:27 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili prof. ve pazarbey;

O küçümsediğiniz Çinliler dünyayı ele geçirdi haberiniz yok. Biraz atmasyon bir tahmin olacak ama gözlemlediğim kadarıyla dünyada üretilen toplam dfm'nin herhalde %4-5 kadarı Japonya'da üretiliyordur. Belki o kadar bile değildir. Artık pek çok sektörde olduğu gibi elektronik sektöründe de firmalar üretimlerini maliyetlerin çok daha düşük olduğu Çin,Kore,Filipinler, Taiwan, Vietnam gibi ülkelere kaydırmış durumda. Ben de makinemi alırken ne malı olduğuna bakmamıştım. Sonradan Japon malı olduğunu gördüm. Ama ne oldu? Aldıktan birkaç ay sonra durduk yerde Shutter'ı bozuldu. Çin malı olsa belki bozulmayacaktı. Neyse ki garanti süresi içindeydi.Yani artık Japonya'da üretilen malların kaliteli, diğer uzak doğu ülkelerinde üretilenlerin kalitesiz olduğu ön yargısını kırmak lazım. Dünyanın yeni üretim merkezi o bölge. Profesör sen bence tövbeni bir daha gözden geçir. Artık Çin malları her yanımızı öyle bir sarmış durumda ki, kullanmamaya tövbe edersen uzayda yaşamak zorunda kalabilirsin.

Tarih: 26 Temmuz 2005, 10:27 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili bitpire cok hakli... ornegin abd'de oyuncaktan, elektronige, giyimden ev aletlerine piyasadaki urunlerin buyuk kismi düsük isgücü maliyetleri sebebiyle cinde urettiriliyor. ama bu demek degil ki, kalitesi düsüyor. cunku buyuk firmalarin cok siki kalite kontrol mekanizmalari var ve markalarinin boyle kolayca harcanmasini asla istemezler. ama markasiz mallardan korkun...

Tarih: 26 Temmuz 2005, 14:46 - İp: yok
profesor
profesor (üye)

Cevaplar için teşekkür ederim,
Allahtan korktuğum başıma gelmedi ve gelen makine japon malı. Çin malı olsa elimden bişey gelmezdi ama sadece işçilik ucuz deniyor ama malzeme bile farklı oluyor. Şu anda kullandığım dizüstü IBM çin üretimi ve amerikan üretimi arasında dağlar ovalar kadar fark var ve cep telefonum sierra wirelless VOQ , oda çin malı ve makinenin kasası 5 para etmez, yere hiç düşmemesine rağmen makinenin kasası cebimde çatlamış. Benim çin mallarına yeminim bu sebepten.

Tarih: 26 Temmuz 2005, 17:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

profesor gule gule kullan 20D'ni..

Tarih: 26 Temmuz 2005, 20:24 - İp: yok
puma
puma (üye)
İçel / Amatör

makinen hayırlı olsun. dadanagast bu arada yeni resminde yakısıklıymıs ha

Tarih: 26 Temmuz 2005, 22:21 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Valla profesor güle güle kullan demekten başka bir şey yok!!!
Hee pardon var dadanagasta lafım,o anlar.Kendisi 20d hastasıda.

Tarih: 26 Temmuz 2005, 22:38 - İp: yok
profesor
profesor (üye)

Arkadaşlar çok teşekkür ederim, darısı ve daha iyisi sizlerin olsun.

Tarih: 27 Temmuz 2005, 11:56 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kayınpederim almanyada yıllarca çalışmış.Almanlar bir masa yaptığında karşısına geçer ve yaptıkları işten zevk alarak bakar der.Bizde hangi usta böyle yapar.Bende yerli bosch buzdolabı var.Aldığımdan beri tamir ettiriyorum.Alman bosch u alırsan rahat edersin dediler.Aynı isimli mal.Fakat birini yapan kafa türk, birini yapan kafaalman.Burada kafadan kastettiğim anlayış.Aynı fark japon malları ile diğerleri arasındada var.Kim ne derse desin.DEfalarca tecrübe ettim.LAkin buyurulduğu gibi yeni üretim üssü ÇİN .İşine gelerse al.Gelmezse alma diyorlar.Fakat kullanımını etkileyecek aşırı bir kalite farkı da bulunmaz gibime geliyor.

Tarih: 27 Temmuz 2005, 19:12 - İp: yok
sesua
sesua (üye)
İstanbul / Meraklı

Çin şu anda elektronik üretiminde cogunlugu sağlamıs bir ülke önemli olan ürünün nerde üretildiği değil ürünün arkasındaki firmadır önemli olan

Tarih: 28 Temmuz 2005, 01:13 - İp: yok