mckyra
mckyra (tecrübeli)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Başkasının Lafıyla..

Mercelebi rumuzlu üyemiz bana mesaj attı ve "Pentax Optio 30'umun diyafram ayarını yapamıyorum , senin makinada nasıl yapılıyor?" Diye sordu , ben de steves-digicams'den baktım ve

"The Optio 30 is basically an automatic camera (meaning it has no shutter speed or aperture priority exposure modes)"

yazısını okudum , yani otomatik bir makinaymış ve yeni makina alacaklara bir aydır tavsiye ettiğim bir modeldi , daha 1 saat önce Semioli'ye model tavsiye etmemesi gerektiğini yazdım , ve korktuğum şey benim başıma geldi , ufak bir hatanın sonucu bu oluştu , şimdi Mercelebi bana nasıl diyafram ayarını yapabileceğini soruyor , ben kahroluyorum , bu andan itibaren de şunu al bunu al demekten vazgeçeceğim , kullanmayan kimse bilemez bu aletlerin ne olduğunu , Abice sen de artık manuel deme buna olur mu , hatta emin olmadığın makinayı önerme , hem kendiniz hem de alacaklar için , ilk tavsiye-zede Mercelebi oldu , başkaları olmasın bari , ne kadar özür dilesek azdır bu makinayı önerenler olarak..

Tarih: 13 Temmuz 2004, 23:12 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Mckyra,

Aynı öneriyi bende yaptım.Ama ben üzgün değilim.Dün öğleden sonra (sanırım mercelebi ydi) kendini ankaradan mehmet diye tanıtan bir okuyucum bana bu makine ile ilgili görüşlerimi sordu. Konu Kodak mı pentax mı yol ayrımına geldiğinde ben kesinlikle pentax dedim zira kodak' içini dısını bilen biri olarak beş para etmediğini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.
Mercelebi'ye şunu sor:Diyafram ayarını neden yapma gereği duymuş?
Ben de size diyafram ayarları ile ilgili bir yazı hazırlamaya karar verdim.(Şu an EVF 'yi yazıyordum)

Tarih: 14 Temmuz 2004, 08:10 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

McKyra vicdan azabı duyma...
Mercelebiye ben makinayı al dedim... Burkay a da danışmış oda al demiş...üstte açıkladı...
Manuel netlik ki senin en çok önemsidiğin özelliklerden birisidir Pentax Optio 30 da var... Forumda yazdım 2cm den Sonsuza netlik ayarı yapabilme kapasitesi var.. Özelliklerinide Hem Aydınlar.com hemde Stevesdigicams.den alarak forumda yazdım... yani bütün bilgileri verdim... Oda bu özellikleri okumuştur... Benim KodakCX6330 ne manuel netlik var ne enstantene (pozlama) süresi ayarı var.. fotograflarımı galeride izliyorsun... Ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta... Full manuel ayarlı makina herhalde Canon A serisi...
Onunda fiyatı yüksek (ah düşsede fiyatı makul seviyelere bizde alabilsek).. Olay biraz da Bütçe meselesi... Canon A75i yazdım en ucuz MetroGrossMarkette 626Milyon TL... Pentax Optio 30 380 kusur milyon... arada bayağı fark var... Ha mercelebi makinası ile istediği fotografları çekemiyorsa satsın ikinci elde alsın Canon A serisi bir makina...

Tarih: 14 Temmuz 2004, 15:41 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

McKyra ya...
Forum Üyeleri Bakış açıları...

Burkay : Makina sağlam (evladiyelik) olsun..bozulursa Türkiyede tamir edilebilsin...

McKyra : Makina kullanıcıyı kısıtlamasın, her türlü olanağı sağlasın..

abice : Minumum bütçeyle Fotograf sanatına yeni üyelerin başlamasına olanak veren makina olsun...

.....
Yorumunu bekliyorum..

#abice' tarafından 15.07.2004 14:23:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2004, 09:14 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili abice,

Sana kardeşim diye hitap etmek istiyorum.
Benim adıma yaptığın ve beni özetlediğini düşündüğün fikrini okuyunca tüylerim ürperdi ve üzüldüm.
Gereği sana kalmış...

Tarih: 15 Temmuz 2004, 10:08 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Burkay Üstadım..Ustam..

Kötü bir şey demedimki...
Makina sağlam olsun... bozulunca Türkiyede tamir edilebilsin...
(Yurtdışında tamir olayının ne kadar zahmetli ve zor olduğunu , çıkan faturaların yüksekliğini defalarca yazdın) Bende senin bu görüşüne katılıyorum... Yurtdışından makina almayın diye defalarca yazdım.. forumda ararsan bulursun...
Semiolinin Afyonda 5 Yıldızlı Termal Hotelde düğününü bile ayarladım... Bursada Kebap (ustasından çünkü ustadan alınmayan şey zevk vermez) ısmarlama sözüm var sana... Genel bakış açını söylüyorum... Buda kötü bir şey değil... McKyra da makinanın olanakları full olsun diyor... ama 300 Küsür milyonluk makinada her türlü manuel ayar olmayabiliyor... adama ille 650 Milyonlu Makina mı al diyeceğiz... Pil,Şarj aleti, Bellek 200 Milyon üstüne ... oldu 850 Milyon...

Sevgi ve saygılarımla...

#abice' tarafından 15.07.2004 14:21:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2004, 10:26 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Rukno....
Forumda şu ana kadar gördüğüm en seviyeli yazı yukarıdaki yazındı... Bendede para olsa Digital SLR özellikli makina alırdım... inşallah Allah sanada nasip eder...

Kültür seviyesi yüksek biri olduğun belli... Eski yıllarda Cep Telefonundaki tartışmayı (geyiği) güzel saptamışsın...

Genellemeyi sevmem ama millet olarak okumayı sevmiyoruz... Bilgi kırıntıları ile tartışıyoruz... Çoğu forumdaki olayda bu...
Kısır döngüde dönüp duruyoruz forumlarda ...
Başlıklar genelde hep aynı "Canonmu,Sonymi,Kodakmı vs.vs."
Sonuçta bunların hepsi ticari bir mal ve yüksek satış yapmak hedefleri.. değişik özelliklerde makinalar yaparak piyasayı ele geçirmek amaçları..
Bilinçli ve bilgili tüketici olursa bu bilgi kırıntılarına itibar etmeyip güler geçeriz...
Saygılarımla...

#abice' tarafından 16.07.2004 09:52:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2004, 09:55 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Rukno

Forumlarda dikkat ettiğim bir diğer konuda ticari amaçlı kişilerinde yazı yazması... Doğru olabilir, yanlış olabilir kendi sattığı makinayı övmesi.. bundan çıkar beklemesi (manipulasyon- yönlendirme yapması).
Benim ingilizcem çok iyi değil.. İşte Amme Hizm.stevedigicams en iyiler de bir çeviri benzeri birşey yapayım dedim... McKyra ya yap dedim ama yapamadı .. bende yarım yamalak çevirdim.. Forumdaki bilgi seviyesinin artmasını sağlamak için.. O dpi lı soruya da bildiğim kadarı ile yanıtladım...

Mesaj servisi ile sakıncası yoksa iletişim bilgilerini yolla.. konuşalım... Saygılarımla...

Tarih: 16 Temmuz 2004, 13:22 - İp: yok
  • 1