reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

A 640 A Merhaba !

Bu Yazima Benimm den ozur diliyerek baslamak istiyorum.Sevgili benimm seninde onayinla dun aksam 4 gibi elektronik pazarina kosup A640 aldim.Bu arada makinayla birlikte sozverdikleri aksesuarlari ve 1 gb kartida unutmadim tabiki ! Ama boylebir makinanin yaninda sarj aleti ve 4 adet sarjli pil olmassa olmaz deyip onlarida sana sormadan yanina ekleyiverdim Makinayi aldiktan sonra amacim kutusunu bile acmadan en kisa zamanda sana ulastirabilmekti ama inan dayanamadim ve uzun uzadiya denemeye karar verdim !Bunun icin senden ozur diliyorum!Umarim kizmassin ?
SIMDI GECELIM UFAKLIGIN MARIFETLERINE (BENIM fz50 NIN YANINDA ONA ANCA BU ISMI YAKISTIRDIM)
- Oncelikle Makinanin compact yapisi ve ergonomisi gercekten cok iyi!Ozellikle denklansorun konumu mukemmel otesi (G7 ninkini geride kaldigi icin begenmemistim)makinayi onlarca kez gozum kapaliyken veya belimdeyken makinaya degil, fotografini cekmek istedigim nesneye odaklanip mumkun oldugunca seri kavramaya calistim !Inanilmaz ama herseferinde isaret parmagim kusursuz olarak denklansorun uzerindeydi1Ne kadar seri ve aceleci olmaya calissamda sonuc degismedi.
- Makinenin otamatik modda cekim kalitesi oldukca iyi ve dogala yakin renklerle white balans ayari compact bir makina icin fazlasiyla kusursuz!(Ben FZ50 nin standart white balans ayarini begenmedigim icin +2W ve+2G olarak degistirdim.Sony T serisindede ozellikle turuncu ve kirmizi renklerde ton sorunu vardi) -Makinanin acilis,focus ve denklansor hizlarida cok iyi dozajlanmis eger boyutlari bukadar ufak ve hafif olmasaydi elimde SLR like bir makina var diyebilirdim!
-Manuel modda 15 saniye ile 1/2500 arasi enstentane ve f 2.8 /f8 objectif araligiyla hem gece hem yuksek isik alan konularda mukemmel sonuclar alabilirsiniz.Ozellikle manuel focus ayari bircok profesyonel makina kadar iyi(hem odaklandiginiz nesneyi merkezde yakinlastirilmis olarak gorme hemde odak mesafesini 10cm ila 5 metre arasinda okuma sansiniz var ama benim en eeglenceli buldugum yani 1 cm de harika MACRO CEKIMLER YAPABILMENIZ.Manuel modda yaptiginiz her ayarin LCD de yakaladiginiz goruntu uzerinde aninda size cevap vermesi ve sizi gercekci yonlendirmesi cok iyi.
- 2.5 inclik LCD ye gelince (G7 de bu ekran niye yok diye sormadan duramiycam)boyut ve esnekligi olagan ustu
guzel .Ama ekran cozunurlugunun sadece 115.000 pixsel olusu basta moralimi bozdu(2 inc ve 207.000 den sonra)
ama sonra iki konuda LCD nin 115.000 piksel olmasi hosuma gitti.NIYEMI? Oncelikle Bilgisayara attigim goruntuler LCD den daha iyi (bazi makinelerde LCD de ammada guzel yakalamisim ,harika dediginiz pozlar %100
Kropide ammda fulu'pekte bisiye benzemiyomus dedirtiyor)Eger LCD de yakaladiginiz pozu begendiyseniz gercekten iyi is cikartmissiniz demektir!
LCd yi begenmemdeki ikinci sebepse AZ SONRA*!
-ISO konusundaysa tek sey soylemeliyim Keske FZ50 Bu performansi verebilseydi (hadi anladim biri canon biri panasonic ama G7 niye bu konuda afalladi anlayabilen varsa banada anlatsin Lutfen?)
_Bu makinanin en cok hoslandigim taraflarindan biride
Tukenmek bilmeyen enerjisi oldu TAMI TAMINA ARDARDA 417
cekim yaptim ve bunlardan 9 u Flasli cekimdi.Bu konuda Lcd nin dusuk pikselininde yardimi var sanirim*!
_Cekim seceneklerinde POSTCARD ve 16:9 format sunmasi
cok iyi.
_Peki ya kardesim bu makinanin hicmi kusuru yok diyenlere sadece bir soruyla cevap vermek istiyorum !
\NERDE O CANONUN HARIKA OPTIK IMAJ SABITLEYICISI?
_
Ama cevebi kendi kendime vermedende duramiyorum !Birakalimda bu ise gonul verenler biraz ellerine hakim olmayi, biraz tekniklerini gelistiyi ,birazda enstentane ve ISO ayarlariyla oynamayi ogrensinler!
En azindan IOS ve uc ayak olmadan cekilmis nice parmak isirtan fotografin ne zorluklarla cekildigini,usta veya ustad diye adlandirdiklari Insanlarin degerini biraz daha anlasinlar diye olsa gerek !!!
BASKA NIYE OLABILIRKI
SAGLICAKLA KALIN.

Tarih: 19 Kasım 2006, 11:12 - İp: 218.***.**0.223
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

A610 ve 620'den ciddi bir farkı var mı, onu anlayamadım ?

Tarih: 19 Kasım 2006, 12:22 - İp: 85.***.**6.234
benimm
benimm (üye)
Bursa / Amatör

Merhaba REELMASTER merhaba A640 sana teşekkür etmekten dilimde tüy bitti ama çok sağol ya ayrıca ne özürü bide hazır test edilip onaylanmış makina alıyorum böylece, çok iyi yapmışsın Hele o şarj makinası ve piller valla süper olmuş bende burda onlara bakıyodum daha 2 gün önce beni bi dertten daha kurtardın henüz msn de görüşemedik ama bundan sonra bu makinanın kullanımı konusunda yardımlarınıda beklerim zaten peşini bırakmam artık yandın valla gurbet ellerde kendine iyi bak görüşmek üzere...

Tarih: 19 Kasım 2006, 13:47 - İp: 85.***.**7.203
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili cangulay soruna cevap vermeye korkuyorum dogrusu!
Istersen ben fark edebildigim farklari yansitmaya calisayim ama hangisi ciddi fark onu sana birakiyorum

MEKANIK FARKLAR:
-2 INC YERINE 2.5 INC LCD(OZELLIKLE MANUEL FOCUSTA DAHA RAHAT GORUNTU OKUMA OLANAGI)
-MEMORI KART HAZNESI MAKINANIN SAGINDAN PIL HAZNESINE TASINMIS(620 DEKI KAPAK DEFORMASYONA MUSAITI)BUNA BAGLI OLARAK SAG TARAFTAKI KAVRAMA VE DOLAYISIYLA DENKLANSOR BOLUMU BIRKAC MILIMETREDE OLSA ILERI CIKMIS.
-PIL YUVASI ONDEN ARKAYA MENTESELI DEGIL,SAGDAN DISA SURGULU VE KILITLI(KESINLIKLE DAHA SAGLAM)
-SAG BASPARMAK YERI CAPRAZ TARAMA YERINE DUZ TARAMA VE USTE ALINMIS(MAKINAYI AVUC ICINE OTURTMADA KOLAYLIK SAGLARKEN DAHA IYI KAVRAMA HISSI VERIYOR.)

TEKNIK FARKLAR:
7.1 YERINE 10 MP COZUNURLUK.
EK OLARAK 16:9 CEKIM FORMATI
EK OLARAK SABIT DIGITAL ZOOM AYARI
400 ISO YERINE 800 ISO .
bence en kayda deger farkta yuksek iso cekimlerindeki performansi! Bire bir kiyasladigimda A620 400 ISO=A640 800 ISO- A620 200 ISO=A640 400 ISO-A620 100 ISO=A640 200 ISO-A620 50 ISO=A640 100 ISO- A640 80 ISO ICIN DSLR/SLR LIKE MAKINALARA BAKIN

Tarih: 19 Kasım 2006, 19:20 - İp: 218.***.**8.238
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

iyi güzelde Fz 50 ile bunun ne alakası var ikiside farklı zom ve isoya sahipler. bendede nikon p1 ve fz 50 var kıyaslanmazki!

Tarih: 19 Kasım 2006, 20:51 - İp: 195.***.**1.52
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili cazip arkadasim lutfen yazdiklarimi birkez daha oku(DSLR Katilleri baslikli yazimida lutfen)Eger hala ayni dusuncedeysen lutfen bana fikrinin degismedigini ve ingilizce bilip bilmedigini yazarsan cok sevinirim !Ama yazmassan kendi kendine cozmussun demektir o zaman DAHA COK SEVINIRIM.

SILAHINA IYI BAK !
SAYGILARIMLA.

Tarih: 19 Kasım 2006, 21:14 - İp: 218.***.**8.238
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

ich habe dich nicht ganz verstanden,was du meinst!
ne deyon sen yaw.

Tarih: 19 Kasım 2006, 21:37 - İp: 195.***.**1.52
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

boşuna kendini kandırma slr almadığın için benmi suçlu oldum yani.

Tarih: 19 Kasım 2006, 21:42 - İp: 195.***.**1.52
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

PESSSSSSSSSSSSSSSSSSSS .
PESSSSSSSSSSS.
PESSSS!

Tarih: 20 Kasım 2006, 08:24 - İp: 218.***.**1.96
bora t.
bora t. (üye)
Adana / Amatör

Sevgili REELMASTER, gerçekten çok iyi bir satıcısın.Tebrik ederim.
Saygılar

Tarih: 20 Kasım 2006, 19:43 - İp: 85.***.**9.148
reelmaster
reelmaster (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Bora t BUNU BIR IS TEKLIFI OLARAK ALGILIYORUM VE SENIN FIRMAYA SATIS MUDURU OLRAK GELIYORUM!
HAYIRLI UGURLU OLSUN.

saka biyana senelerimi Stratejik satinalma uzmanligi konusunda kendimi egiterek gecirdim ve bugun genel mudurluk konumuna oradan geldim .SATMAYIDA SATIN ALMAYIDA SEVERIM AMA SATISTAN NEFRET EDERIM.SATISA GELMEYIN VESSELAM !

Tarih: 20 Kasım 2006, 19:53 - İp: 218.***.**0.131