promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Yüksek Mp’de Sorun

Kodak CX 6230 makinam var. En düşük MP'de kaliteli resimler çekerken en yüksek MP'de fotoğraflar garip oluyor. Sanırım buna noise sorunu deniyor.

Örneğin düşük mp'de çekilmiş bir resim:

http://img252.echo.cx/img252/2039/00003500mw.jpg

Bu da yüksek mp'de çeklilmiş bir resim:

http://img252.echo.cx/img252/713/00003824ep.jpg

Görüldüğü gibi yüksek mp'dekinde bordüre, televizyondaki kızın yüzüne, bulaşık makinasına baktığınızda çok garip bir hal almış.

Bir başka resim:

http://img16.exs.cx/img16/1372/garip.jpg

Bir arkadaşım Neat Image adlı bir programla az da olsa giderdi bu sorunu ancak o programı kullanamadım ben.

Programla düzelmiş hali:

http://img257.echo.cx/img257/6048/post5310971560818ae.jpg

Bu sorun neden kaynaklanıyor, nasıl düzeltebilirim (neat image ya da photoshop kullanımı hakkında bilgi), Neat Image tarzı programlarla düzeltip baskı alırsam resimlerde yine bu sorun gözükür mü?

Busorunun çıkmayacağı sıfır ya da 2. el makina tavsiyeniz var mı? 300 milyon civarında...

#Promethe' tarafından 30.04.2005 15:59:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Nisan 2005, 15:13 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Aynı konu benim de dikkatimi çekmişti.. Nedenini bilmiyorum ama kompakt makinaların çoğunda var bu durum. SLR'lerde ise pek rastlamadım aynı soruna. Kompakt makinaların çoğunda yüksek çözünürlüklü olsa da küçük boyutlarda sensörlerin kullanılmasından kaynaklanabileceğini düşünüyorum.. Tabii üstadlar daha iyi bilir..

Tarih: 30 Nisan 2005, 15:44 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Biraz önce baktım almayı düşündüğüm coolpix 3700'ün de var böyle sorunları. Anlamıyorum ki bu sorun neden oluyor. Sony 717'ye baktım onda yoktu bu sorun ama...

Tarih: 1 Mayıs 2005, 00:49 - İp: yok
virales
virales (üye)
Tokat / Amatör

merhaba dostum
fazla bir bilgim yok bende yeni başlıyorum... ama lens mercek objektif artık ne dersek bunun özelliklerine bakma lazım... eğer sorun orda değilse bir bunları öğrenmekte yarar var.... umarım öğrenirsin bizede anlatırsın

Tarih: 1 Mayıs 2005, 04:52 - İp: yok
profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Küçük fotoğrafaya yorum yapmak doğru olmaz ama, ikinci fotoğrafta; 1)flash kullanılmamış ve 140 ISO değeri ile çekilmiş bu 100 ISO ya göre biraz daha grenli olacaktır 2) Dijital zoom kullanılmış olabilir 3) Dijital makinelerde 3 kademede kalite seçeneği bulunuyor ve bu fotoğrafta en düşük kalite de çekilmiş olabilir(ki burada galiba öyle). Yani özetle fotoğraflarda makineden kaynaklanan bir sonrun var gibi durmuyor. Düzgün çekim yapmak için; beyaz dengesi, dijital zoom kapalı, ve flash kullanarak bir çekim yapın ve karşılaştırın bakalım nasıl farkedecek.

Programla düzeltme konusuna gelmek gerekirse programın yaptığı büyük bi ihtimalle fotoğrafa sharpen yapmaktan başka birşey değildir.

Tarih: 1 Mayıs 2005, 13:48 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Flash kullandım
Değerler otomatik
ve dijital zoom yok. Yani güzel bir fotograf çıkması için gereken her şeyi sağladım Ancak olmuyor. Daha açıklayıcı bilgi lazım.

Tarih: 1 Mayıs 2005, 13:54 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

www.takenet.or.jp sitesinden exif proramını indir ve fotoğrafını irdele.Sorunun senden kaynaklandığını göreceksin ...
Sevgiyle kal...

Tarih: 1 Mayıs 2005, 14:41 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Programı indirdim ancak hangi değerlerde sorun var anlayamadım. Pek bilgili değilim de bu konuda. Yardımcı olur musunuz?

Tarih: 1 Mayıs 2005, 15:03 - İp: yok
pagurus
pagurus (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Kardeşim fotograf makinanda bir sorun olup olmadığını anlamanın yolu aynı görüntüyü aynı ayarlarda ve bir tripod üzerinde aynı ışık koşullarında ve kalitede düşükten başlayarak yüksek çözünürlüğe(ya da tersi) çekim serisi yapıp daha sonra karşılaştırmaktır.Siz farklı sahneleri farklı koşullarda çekmişsiniz ve sorun var diyorsunuz.Eğer gerçekten de bir sorun varsa sizin çektiklerinize bakarak anlamak bence mümkün değil..
Kolaylıklar dilerim.

Tarih: 5 Mayıs 2005, 14:09 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Düşük seviyede net çekiyor onda sıkıntım yok. Yani 100 resim çektiysem 100'ü de netti 0,5 MP'lik seviyede. Ancak yüksek seviyede nedense renkler dağılıyor gibi.

Tarih: 5 Mayıs 2005, 15:38 - İp: yok
  • 1