divine
divine (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım!!!!fuji Finepix S5000 Lens?

geçen hafta finepix s5000 aldım şu an gayet memnunum ..hiçbir problemi yok herkeze tavsiye derim ..kendi sınıfında bence en iyilerden..benim problemim aşağıda link belirttiğim adreste s5000 le ilgli çok güzel lenler var bunlar burada nerde bulunur? internetde bi adres varmıdır bunları saatan ..yada şöle diiyim: acaba illa bu marka diilde başka uyum gösteren lens firmaları mevcutmudur bilgisi olan varmı?
http://www.raynox.co.jp/english/digital/s5000/

teşekkürler...

Tarih: 21 Eylül 2004, 18:02 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

biraz daha bekleseydin keske s5500 cikiyor piyasaya.fiyatida ayni belkide daha ucuz olacak

Tarih: 21 Eylül 2004, 18:14 - İp: yok
divine
divine (üye)
İstanbul / Amatör

bende şu an ona bakıodum ama şöle bi durum var iso s5000 de 200-800 arası.. s5500 de ise 64-300 yada 400 arası .. hangisi daha çekici bu yönden bilemiorum ..tabiki keşke 64-800 arası olanı olsada onu alsaydım =O))))

ama s5000 ve 5500 arası başka bi fark yok gbi.. pişman deilim=O))

soruma cvp olablicek arkadaşlar yardım etsin please.. fujinin kendi sayfasında çok sınırlı ekipman var.. bide tam olarak bana
1.5X Tele objektif in ve 0,79X Geniş açı objektif in nerelerde kullanıldığını anlatablicek biri varmı? nedir bunların esas amacı ? ne kadar gereklidir . almalımıyım acaba makineme bunları?

tekrar teşekkürler..

Tarih: 21 Eylül 2004, 18:36 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

oncelikle sorunun cevabi.kullandigim makine 55mm butun lenslere uygun.fakat madem ne ise yaradiklarini bilmiyorsun bence masrafa girme hicbir isine yaramazlar.

birde su verdigim 200 lu 800 lu degerlere kafam takildi.eger iso degerleri ise fazla takilma iki makinedede seni tatmin edecek iso ayarlari mevcut.bu iki makine yani s5000 ve s5500 arasindaki en belirgin fark ccd leri.

s5000-3,2mp ccd kullaniyor fakat kullananlar iyi sonuc vermedigini dusunuyorlar.

s5500 ise 4mp ccd kullaniyor ki bu daha buyuk baski boyutu demek.ayni zamanda ccd yapisi ve teknolojisi tamamen degismis.bizzat test etme sansim olmadi ama guvendigim tanidiklarimin cektigi fotograflara bakinca aradaki bariz fark gozden kacmiyor.

Tarih: 21 Eylül 2004, 23:51 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

dostum emin ol o tip makinelerde 200 asa dan sonrasını kullanmak istemezsin

Tarih: 22 Eylül 2004, 04:29 - İp: yok
gezgin
gezgin (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

X1.5 telekonvertör, zoom oranını 1.5 kat daha artırır. yani 200mm'lik bir tele lensin varsa, X1.5 konvertör ile 200mm x1.5 = 300mm olur.

X0.79 ise geniş açı konvertördür. 38mm lens değerini 0.79 ile çarparsın ve 30mm lense denk gelir. gördüğün gibi 0.79 pek işe yarayan bir lens değil. 0.6 yada 0.5 daha kullanışlı olabilir.

arkadaşa katılıyorum, 200ASA üzerine çıkıldığında gren denilen rahatsızlıklar artmakta ve kaliteyi düşürmektedir...

Tarih: 23 Eylül 2004, 07:16 - İp: yok
divine
divine (üye)
İstanbul / Amatör

''cio'' demişki :oncelikle sorunun cevabi.kullandigin makine 55mm butun lenslere uygun.

bunu tam olarak anlayamadım ..piyasadaki bütün lensler için uygun bi makinamıdır s5000?

teşekkürler

Tarih: 23 Eylül 2004, 09:35 - İp: yok
mkoyuncu
mkoyuncu (üye)
İstanbul / Amatör

Raynox lensleri bende bekliyorum. Şimdilik HAMA'nın 2x tele lensi ile idare ediyorum. Sirkeci-İstanbul Foto Önder'den aldım. Örnek resimler http://www.geocities.com/umba99/ adresinde var. Satın aldığım lens dijital fotoğraf makinası için olanından değil ama idare ediyor. Tele Lensler Çekimi yapılacak objeye yaklaşmadan resim çekme imkanı veriyor. Daha yüksek zum için dürbün ile denemeler yaptım. Dürbün-S5000 bağlantısı için tornacılarda özel aparat bile yaptırdım. Zoom arttıkça resim kalitesi düşüyor. Yüksek zumlarda örneğin teleskop arkası çekimlerde Objektifi çıkarılan fotoğraf makinası zorunlu. Bu nedenle S5000 yada türevleri Astro fotoğrafçılığa pek uygun değil. Tele lensler vahşi doğa fotoğrafçılığı içinde kullanılır.

Tarih: 13 Aralık 2004, 14:47 - İp: yok
mkoyuncu
mkoyuncu (üye)
İstanbul / Amatör

Kobra...
Gece yıldız kümeleri çekimi yaptın mı bilmem. ISO 800 bile yetmiyor. Yıldızları LCD ekranda görebilmek için ISO değerini yükseltmekten başka çare bulamadım. TV görüntüsü ile netlemeyi bile denedim. ISO değeri yükselince görüntüde bozulmalar oluyor bu konuda haklısınız.

Tarih: 13 Aralık 2004, 14:56 - İp: yok
  • 1