ntkaya
ntkaya (üye)
İstanbul / Amatör

Sony H5 Kullanıcılarına Bir Sorum Var

Merhaba,
Ben amatörün de amatörü bir sony h5 kullanıcısıyım.
h5'le flaşsız net çekim yapabilmem için ne yapmam lazım yardımcı olabilecek kişiler var mı?
Şöyle ki çocuk fotoğrafları çekmem gerek ve flaş patlatınca gözlerini kapatıyorlar.
Daha önce konica minolta dimage z1'im vardı onunla hiç böyle sorunlar yaşamamıştım, onu çaldırınca bunu aldık ancak çocuklarımın fotoğraflarını bununla çekerken çok zorlanıyorum, yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa cevpa verirlerse sevinirim.

Tarih: 24 Temmuz 2009, 10:07 - İp: 88.***.**2.105
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

1- çekim secenekleri vardır. oradan "auto" değil "A" modunu seçin..

2- Önce zoomu tamamen kısın. Sonra F değerini, yani diyaframı 2.8 yapın.

3- Pozlamayı -0.3 yapın. Pozlama + ve - işaretlerinin olduğu bir düğmeden ayarlanır.

4- İso değerini 400 yapın. Ama ışık çok zayıfsa ve mecbur kalırsanız, 800 yapın. ilk tercih 400 olmalıdır.

5- Çekerken elinizi titretmeyin, makneyi sarsmayın. deklanşöre usulca ve sarsmadan basın.

6- artık çekebilirsiniz

Tarih: 24 Temmuz 2009, 14:41 - İp: 88.***.**5.117
ntkaya
ntkaya (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkürler.
Şu an işyerindeyim, birkaç deneme yaptım çok iyi sonuç verdi, evde çocukları çekince yine yazacağım.
Uzun zamandır anlamaya çalışıp uğraşıyordum sayenizde iki dakikada halloldu.
Gerçekten çok teşekkürler.

Tarih: 24 Temmuz 2009, 15:04 - İp: 88.***.**2.105
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

rica ederim

Bir de yazmayı unutmuşum, ilave edelim.
ışığı doğru kullanın. yani çekeceğiniz objenin veya modelin yüzünün ışık almasını sağlarsanız, çok daha başarılı olursunuz.

mesela oda içi çekim yapacağız. E odada bir şekilde ışık vardır. İşte o ışığı arkanıza almaya çalışın.
eğer ışık modelinizin arkasında kalırsa işiniz zor olur
ışık, modelin ön kısmına veya çarpraz olarak önüne vurmalıdır.

#panctom' tarafından 25.07.2009 15:33:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2009, 15:33 - İp: 88.***.**5.117
  • 1