özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Ricoh Caplio Rx Ve Diğer Ricoh’lar

Merhaba;

Şu makinayı mı alayım yoksa şunu mu diye sormayacağım için bu mesajı forumun DFM Alma Rehberi kısmı yerine buraya yazmayı tercih ettim.

D-SLR ya da üst düzel bir compact makina almak arasında kararsızlık yaşarken bütçem her ikisine de izin vermedi ve bu hayalimi bir süreliğine erteleyerek ara bir makina almaya karar verdim. Birçok fotoğraf makinasını internette yayınlanan örnek fotoğraflarıyla değerlendirerek inceledim. Çünkü fotoğrafçılıkta yeniyim ve belirtilen teknik özellikler açısından sağlıklı bir değerlendirme yapamıyorum. Açıkçası zoom, çözünürlük, enstantene vb bir-kaç basit konu dışında teknik özelliklerin ne işe yaradığını, rakamsal ifadelerin neyi nasıl etkilediğini bildiğim söylenemez. Elbette bütün ürünlerde olduğu gibi fotoğraf makinalarında da belli markalar insanı cezbediyor. Canon, Nikon, Olympus gibi o belli başlı markaları seçme yönünde sanki içgüdüsel bir eğilim söz konusu.. Hatta marka öylesine girmiş ki hayatımıza, test sonuçlarında daha başarılı olduğunu gördüğüm namsız bir makina yerine bu markalardan birini sipariş etsem sanki daha iyi hissedeceğim kendimi.. Doğru ya da yanlış, sanırım bu çoğumuzda böyle..

Az önce de söylediğim gibi fotoğrafçılıkta çok yeniyim. Bu nedenle Ricoh markasının fotoğrafçılıkta ne kadar yeri ve itibarı vardır bilemem. Ancak ben yaklaşık 2 yıldır fotoğrafla haşır neşirim ve bu süreçte Ricoh oldukça az duyduğum, çok tutulmadığını düşündüğüm bir marka. O yüzden satın almaktan uzak durduğum gibi incelemeye de pek yanaşmamıştım Ricoh marka fotoğraf makinalarını. Ancak geçenlerde bir alışveriş sitesinden aldığım mailde Ricoh Caplio RX'in reklamı vardı ve fiyatı da oldukça uygundu. Linke tıkladım ve biraz inceledim. Özellikler fena görünmüyordu. Derken fotoğraf makinası inceleme sitelerinden baktım, örnek fotoğraflarını inceledim, çevirebildiğim kadarıyla yabancı forumlarda kullananların görüşlerini okudum, çoğu da olumluydu. Beni en çok şaşırtan da fotoğraflarındaki kalite oldu. Elbette daha kaliteli sonuçlar veren makineler vardır ama değerlendirmem fiyat/performans üzerinden. Aynı özellikteki makinaların markası Canon, Nikon vb olduğunda fiyat neredeyse 3 katı. Üstelik de Ricoh modellerinin çektiği fotoğraflar o ünlü markaların aynı kategorideki modellerinin çektiği fotoğraflardan çok daha kaliteli göründü gözüme. Hatta az önce de bahsettiğim gibi; Canon, Nikon gibi makinaların sonuçlarının daha kaliteli olduğunu görmek, onlardan birini sipariş ederek kendimi rahatlatmak istedim ama her karşılaştırmada Ricoh Caplio RX ve diğer Ricoh modellerinin neticede daha iyi sonuçlar verdiğini gördüm. Makro çekimleri, gece çekimleri, portre çekimleri ve diğerleri hiç de fena değil.. Aynı sınıfta 1 cm makro çekime izin veren başka hiçbir markaya rastlamadım. Çektiği fotoğrafları çok hızlı kaydettiği söyleniyor. Bir de 28-100 mm geniş zoomdan bahsediliyor ki bunun ne anlama geldiğini ve ne avantaj sağladığını bilmiyorum, bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Bu arada G serisi ile R serisi arasındaki farkın ne olduğu konusunda da bilgiye ihtiyacım var. Sanki G serisindeki fotoğraflar biraz daha kaliteli gibi.. Görüşlerinizi almak istediğim diğer konu fiyatla ilgili. Neredeyse bütün alış-veriş sitelerinde 500 YTL'ye yaklaşan Ricoh Caplio RX'in estore'deki fiyatı sadece 236 YTL. Bir ürünün piyasa fiyatının yarısından daha aşağıya satılabilmesi düşündürdü beni ve biraz işkillendim açıkçası.. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Aslında bu başlığı Ricoh markasını methetmek için değil sizlerin görüşlerini almak için açtım. Ricoh markası hakkında bildikleriniz nelerdir, nerde üretilir, kullananlar memnun mudur? Çok olumsuz görüşler almazsam marka takıntımı yenip Ricoh marka bir fotoğraf makinası edinmeyi düşünüyorum. Paylaşacaklarınız için şimdiden teşekkürler.

İlgilenen arkadaşlar için linkler:

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Ricoh/

http://www.pbase.com/cameras/ricoh

http://www.digicamfotos.de/index3.htm?http://www.digicamfotos.de/4images/categories.php?cat_id=31

Tarih: 28 Mart 2005, 19:02 - İp: yok
polyform
polyform (üye)
Kocaeli / Firma

Bende ricoh caplio G3 var Tam 1 yıldır kullanıyorum.
Çok memnunum 420 milyona maloldu
Sağam 3-4 kere düşürdüm taş gibi bişey olmadı
Net çekiyor
Çözünülürlüğü yeterli
Video kaydı 30 sn.
Ses kaydı pilin ve memory card'ın kapasitesi kadar
Hararetle Tavsiye ederim pişman olmazsın.

Selamlar
Aşağıya tıklarsan
Fotoğrafların birkısmı Ricoh ile çetim.
http://community.webshots.com/user/sertcetin

#polyform' tarafından 29.03.2005 12:23:44 tarihinde düzenlendi.

#polyform' tarafından 29.03.2005 12:24:39 tarihinde düzenlendi.

#polyform' tarafından 29.03.2005 12:26:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2005, 12:15 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

28-100 şu anlama geliyor. Objektifin en geniş açıdaki odak uzunluğu 28mm en dar açıda da (zoom yaptığında)100mm.(3.6x) Bugün piyasadaki çoğu kompakt dijitallerin en geniş açıdaki odak uzunlukarı 35-38 mm. arasında. Bildiğim kadarıyla Nikon coolpix 8400 en geniş açıyı (24-85mm) sağlayan lense sahip.28mm sana ne sağlar. Örneğin kısıtlı bir alanda 10 kişilik bir grup portresi çekeceğiz. Bende 35mm geniş açı sağlayan bir makine olsun. Sende de 28mm. Burası da kapalı bir mekan olsun örneğin bir oda. İkimiz de fotoğrafı çekmek için odanın sonuna kadar geriledik ve sırtımızı duvara dayadık. Daha gidecek yer yok. Fotoğrafları çekiyoruz. Bir bakıyoruz ki benim fotoğrafta her iki baştaki kişilerin vücutlarının yarısı yok. Senin fotoğrafta ise 10 kişi de tek parça halinde sırıtıyor. Şöyle. Veya aynı şekilde aynı noktadan manzara fotoğrafı çekiyoruz. Bir bakıyoruz senin fotoğrafında ben de olmayan fazladan 3-5 tane ağaç var. Yani aslında bana sorarsan senin değerlendirmende pek dikkate almadığın o 28mm var ya. Sırf o bile bana göre tercih sebebi olur. Diğer özelliklerini sen zaten araştırıp beğenmişsin. Bence de alınacak bir makine. Ama servis olayını da araştır istersen.

Tarih: 29 Mart 2005, 17:25 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

28-100 şu anlama geliyor. Objektifin en geniş açıdaki odak uzunluğu 28mm en dar açıda da (zoom yaptığında)100mm.(3.6x) Bugün piyasadaki çoğu kompakt dijitallerin en geniş açıdaki odak uzunlukarı 35-38 mm. arasında. Bildiğim kadarıyla Nikon coolpix 8400 en geniş açıyı (24-85mm) sağlayan lense sahip.28mm sana ne sağlar. Örneğin kısıtlı bir alanda 10 kişilik bir grup portresi çekeceğiz. Bende 35mm geniş açı sağlayan bir makine olsun. Sende de 28mm. Burası da kapalı bir mekan olsun örneğin bir oda. İkimiz de fotoğrafı çekmek için odanın sonuna kadar geriledik ve sırtımızı duvara dayadık. Daha gidecek yer yok. Fotoğrafları çekiyoruz. Bir bakıyoruz ki benim fotoğrafta her iki baştaki kişilerin vücutlarının yarısı yok. Senin fotoğrafta ise 10 kişi de tek parça halinde sırıtıyor. Şöyle. Veya aynı şekilde aynı noktadan manzara fotoğrafı çekiyoruz. Bir bakıyoruz senin fotoğrafında ben de olmayan fazladan 3-5 tane ağaç var. Yani aslında bana sorarsan senin değerlendirmende pek dikkate almadığın o 28mm var ya. Sırf o bile bana göre tercih sebebi olur. Diğer özelliklerini sen zaten araştırıp beğenmişsin. Bence de alınacak bir makine. Ama servis olayını da araştır istersen.

Tarih: 29 Mart 2005, 17:25 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Verdiğin bilgiler için sağol bitpire. 28-100 mm olayını değerlendirmede dikkate almadım değil, sadece bunun sağladığı avantajdan haberdar değildim. Öğrendiğim iyi oldu. Gerçekten güzel bir özellik. Bir de Ricoh'un nerde ve kimler tarafından üretildiği, kaliteyi etkileyen lens, sensör vb donanımsal parçalarının hangi marka olduğu, fotoğrafçılıktaki geçmişi konularında biraz bilgi edinebilsem çok işime yarayacak. Bu konularda bilgi sahibi olan ya da Ricoh kullanan arkadaşların mesajlarını bekliyorum.
Bir de polyform arkadaşım, verdiğin adresteki fotoğraflardan hangilerini Ricoh ile çektiğini yazarsan çok memnun olurum. Teşekkürler..

Tarih: 30 Mart 2005, 00:18 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Doğrusu bu başlığı açarken bu kadar az yanıt alacağımı ve konunun hemen kapanacağını tahmin etmiyordum.. Bu Ricoh'lar tam bir bilinmezlik sanırım.. Özellikle fotoğraf sanatçısı ve firma arkadaşların bilgilerini ve düşüncelerini paylaşmalarını bekliyorum. Teşekküler..

Tarih: 30 Nisan 2005, 16:01 - İp: yok
okarademir
okarademir (üye)
Balıkesir / Amatör

Ricoh Caplio Rx i 2hafta önce aldım ve memnunum.

makina japon malı. ve uzun süredir foto makina yapıyor.
lenste dahil herşeyi kendisi üretiyor.

Tarih: 3 Mayıs 2005, 15:12 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Okarademir çektiğin fotoğraflardan örnek gönderebilir misin bana? ( [email protected])

Tarih: 4 Mayıs 2005, 19:33 - İp: yok
  • 1