nevzateker
nevzateker (üye)
Ankara / Meraklı

Optik Zoom

Merhabalar,
yanılmıyorsam dijital sabit objektifli makinalarda optik zoom oranı 10x -12x . Canon A 75 de opsiyonel adaptör ile objektifin değiştiği belirtiliyor.Sorum şu?

1-Canon A75 alıp gerektiğinde objektifi değiştirmek 10-12x zoomlu sabit objektifli makinalara göre daha mantıklı değilmi.

2- dijital makinalara takılabilecek en yüksek objektif zoom kaçtır.Tahmini fiyatı nedir.

TEŞEKKÜRLER

Tarih: 11 Ekim 2004, 09:52 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

''Ayrı olarak satılan geniş açı (0.7x) ve tele-converter (1.75x) objektif ekleri ile kameranın etkin odaksal uzunluğu ve kadrajlama seçenekleri de artırılabiliyor. Ayrı olarak satılan yakın çekim ek merceği ile makro fotoğrafçılık çalışmaları da yapılabiliyor.''

yukardaki yazi canon.com.tr den a95 icin aksesuar kisminda yazilan bir not.amerika satisfiyatlarina baktim bu aksesuarlarin 100$dan basliyor.turkiyede satiliyorsa sanirim 400-500 milyon civarinda olur bu aksesuarlar.o yuzden pek mantikli gozukmuyor.erkayalardan telefonla bilgi alabilirsiniz.bizide bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Tarih: 11 Ekim 2004, 13:40 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

şayet adaptor çarpanı 1.75x ise bu en fazla 3x1.75=5.25x eder ki bu diğer örnek makinelarin yarısı hatta daha azı zoom oranı demek burada karar verirken yüksek zoom oranının size gerekli olup olmayacağını belirlemek

Tarih: 11 Ekim 2004, 14:00 - İp: yok
nevzateker
nevzateker (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın kobra,
ben 15 gün önce pentax optio 30 aldım. Ancak sesli video kaydı olmadığı için bu makinayı satmayı düşünüyorum. Yeni alacağım makinada da yüksek optik zoom olsun istiyorum.Hareketli çekim yapan dijital kameralarda 24 ekadar optik zoom var, konica ve panasonicte bu oran henüz 12,teknoloji arttıkça belki bu oranda artar.

Yanılmıyorsam yazınızdan 3 optik zoom lu makinalara objektif takılsa bile 10-12 optik zoom'a ulaşılamayacağı, o zaman gidip 10-12 zomm lu makinalardan birini mi almak gerekir. Bu makinalarında objektifi değişeni var bunlar mı tercih edilmeli. Kusura bakmayın kafam iyice karıştı.
Teşekkürler

Tarih: 11 Ekim 2004, 15:43 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

bildigimkadari ile en buyuk adaptor carpani 2x yani 6x optikzoom olur makineniz.su an bildigim en buyuk optik zoomlu makine 12x bir objektife sahip.bu oraninda kisa bir sure icinde buyuk asama kaydetmesi cok zor.oncelikle nasil bir makine istediginizi gozunuzde canlandirmalisiniz.
-nasil fotograflar cekicem?
-butcem nekadar?

oncelik bu sorularin cevaplarini bilmemek.aradigim makine genis acili cekimemi izinvermeli?zoom obzektifmi olmali?macrosumu iyi olmali?onemli olan yuksek cozunurlukmu?disgorunus?vs.vs.vs.

bu sorularin cevabi sizi digru makineye goturur.

Tarih: 11 Ekim 2004, 17:30 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

benim bildiğim canonun özel üretim 1200mm objektifi var, 2x tele converter ile kullandığınızda 30 metre den netleyebilen 17 kg ağırlığında bir 2400mm objektifiniz olur. yanınızda birde sigmanın 8mm objektifi var ise hesaplayalım;
2400/8 = 300X optik zoom

"hayal gücü sınır tanımaz "

Tarih: 11 Ekim 2004, 23:22 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

sn pyro,

eger bu cevap bana ise su sekilde aciklayabilirim.ben slr makinelerden bahsetmedim arkadasin aradigi tarzda giriz sinifi yada amator tarzda bir makineden bahsettim.tabiki 12x le sinirlamak komik olur sonucta durubunde objetif degilmidir.fakat takdiredersinizki yaripro bir makineye bile buyuk bir objektif takmak pek mumkun degildir.

Tarih: 12 Ekim 2004, 10:09 - İp: yok
  • 1