kk33
kk33 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Coolpıx L100 Makro

merhaba yakın zamanda COOLPIX L100 alacğım. makro çekimler için kullanabilirmiyim? bu makina ile çekilmiş fotolar varmı örnek olarak gösterebileceğiniz..

umarım makro çekime uygundur.???? ( böcek fotografları)

Tarih: 18 Mayıs 2009, 19:21 - İp: 78.***.**0.227
esoylu
esoylu (üye)
İstanbul / Meraklı

Benimde almayı düşündüğüm bir makineydi ama hakkında pek fazla bilgi bulamadım.Makro çekimi 1cm sanırım ve http://www.letsgodigital.org/tr/21997/nikon-fotograf-galerisi/
bu linkte çekilmiş fotolar var istersen bi bak

Tarih: 19 Mayıs 2009, 14:04 - İp: 85.***.**2.26
kk33
kk33 (üye)
İstanbul / Amatör

Not Found diyor bu sayfada..

makine yeni olduğunden pek bişi bende bulamadım o yüzden bu foruma konu açmak ihtiyacı duydum ama bu forumdada bu makine hakkında birşey bilen yok.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 14:58 - İp: 78.***.**7.223
yerdem
yerdem (üye)
Sinop / Amatör

Yüzlerce kare fotograf çekip bunu çeşitli platformlarda tartışmaya açmış acemi bir amatörüm. Yarı profesyonel arkadaşlardan destek alarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
Mantarlar, çiçekler ve böceklerin makrolarını çekiyorum. Tüm bunları Nikon L4 ile yapıyorum ve dikkatli çekimler yaptığımda çok güzel sonuçlar da elde ediyorum.
Yeni bir makine almak istediğimde SLR ile L100 arasında kaldım ve bir araştırma yaptım. Beni daha çok X15 optik zoomu ve megapixeli cezbetti.
Özellikle flickr'de L100 ile çekilmiş fotografları incelediğimde, ya çekenlerin acemiliğinden ya da bu makinenin odaklanma ve ayırt etme özelliklerinin yetersizliklerinden olsa gerek, beğendiğim tek bir kareye rastlamadım.
Oysa daha önce uzun süre kullandığım 8 mp +8X model Nikon Coolpix 8700 kameradan çok mennun kalmıştım.
Size de flickr'de kamera modeline göre arama yapmanızı ve kareleri incelemenizi, ayrıca eğer çekeceğiniz kareler bilimsel yada ticari bir amaca hizmet edecekse, uygun bir objektif ile bir SLR almanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde 300 TL ye alınan iyi bir kompak Nikon (yada Canon) size istediğinizden fazlasını sunacaktır.

#yerdem' tarafından 31.05.2009 17:11:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2009, 17:09 - İp: 85.***.**1.112
kk33
kk33 (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.flickr.com/photos/dcaid/sets/72157616459443049/ şuna baktınız değilm?

ani makro çekim için iyi bir makne değil öylemi artık aldım peki ( kompakt ama yine de ) geliştirmek için aksesuar varmı bu makineyi? yani makro için?

Tarih: 1 Haziran 2009, 12:13 - İp: 78.***.**0.133
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makro cekilir tabı neden cekilmesin????

verdiginiz linktekiler otobus duragımı???
gayet guzel cekimler, ekstra adaptorlerle cok daha yakındanda cekilebilirler..
haa yok ben dslr alıp makro cekeyim dersenız
alacagınız bir dslr için govdeye minimum 1000 lira
lense minimum 900 lira
ring flaşa minimum 650 lira verirsiniz

2600 liraya bu fotograflardan cokda farklı olmayan fotograflar cekersiniz..
-----------------------------

tavsiyem pazarbey adlı uyenın galerisine girin, kendisi gecmişte sizinki gibi bir makineyle makro cekiyordu, şimdi 2000 liralık bir dslr bir makro lens ve ring flaşla calısıyor,bakın bakalım hangı fotograflar daha basarılı..

Tarih: 1 Haziran 2009, 17:35 - İp: 78.***.**3.85
kk33
kk33 (üye)
İstanbul / Amatör

anlıyorum tabiki slr bir makineyle ile daha iyi makro çekilebilir . otobüs durağımı derken neyi kastediniz? bu fotograflar L100 ile çekilmiş..

Tarih: 1 Haziran 2009, 20:10 - İp: 78.***.**3.86
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ben dslr ile daha iyi makro cekilir demiyorumki
evet bu fotograflar l100 ile cekilmiş..
daha ne olsun,cokda guzel cekilmişler.
neden hala l100 le makro cekilemez diye dusunuyorsunuz bunu soruyorum

Tarih: 1 Haziran 2009, 21:09 - İp: 78.***.**3.85
yerdem
yerdem (üye)
Sinop / Amatör

Öncelikle makinenizi güle güle kullanın. 15 X zoom ile tripod kullanarak ay, venüs, mars, jüpiter ve satürn fotografları da çekin ve makinenizin zevkine varın. Makro çekimlerinde çoğunlukla hayalinizin ötesinde güzel sonuçlar elde edeceksiniz. Eliniz gözünüz makineye alıştıkça, daha güzel sonuçlar elde edeceksiniz. Bu konuda 8700 le yaşadığım sorunları aşağıda ayrıca belirteceğim.

Linkini gönderdiğiniz bu kareler fena değil ama;
Bir önceki mesajımda özellikle çekenlerin acemiliğini de belirtmiştim. Bir diğer konu da çektiğiiz kareleri Bilimsel yada Ticari amaçla kullanma durumuydu.
Canlı bilimiyle uğraşan biri olarak bir böcek makrosundan beklentilerim ile fotograf ve doğa seven biri olarak beklentilerim farklıdır.

Hernekadar bu kareler iyiyse de, bilimsel amaçla tür ve alttür tespiti amacıyla kullanılan böcek extremitelerinin sayımı için kullanılmaları mümkün değil.

L100 ile yaşayacağınız en büyük zorluk; çiçeğin üzerindeki böceği odaklamak istediğinizde, makinenin ısrarla parlak beyaz yada sarı renkli çiçeğe odaklanması ve esas hedefin flu çıkması olacaktır. Deklanşöre basış seviyeleri arasında objektif motorunun güzel sesi ve vizördeki görüntü sizin hedefinizden şaştığınızı ikaz edecek. Siz bunlarla uğraşırken ilk kez gördüğünüz böcek uçup gidecek. Bu nedenle SLR makinede odaklayacağüınız objeyi siz seçtiğiniz için bu sıkıntılar daha azdır.

Fakat fotoğrafçı gözüyle bakılacak kareler arıyorsanız, bu fiyata alınıp kullanılabilecek en güzel makinelerden birine sahipsiniz.

Tarih: 1 Haziran 2009, 23:26 - İp: 92.***.**9.19
kk33
kk33 (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin;

evet fotograflar çok güzel bencede.makro çekilmez demedim yani daha geliştirmek mümkünmü diye sormak istemiştim aslında makina kompakt ama bağzı sitelerde kompakt makinaya bağzı ekstrem yöntemlerle lens filitre yada her ne deniyorsa onlardan takılıp daha yakın da çekim yapılabileceğini söylemiş bilginiz varmı acaba diye soruyordum herneyse yazdığın yorumlar için çok teşkkürler.

yerdem;

yorumlarınız için çok teşkkürler istediğim cevabı aldım sanırım aslında birazda morel verdi yazdıklarınız ..

Tarih: 2 Haziran 2009, 13:22 - İp: 78.***.**6.13
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet close-up lenslerle dahada geliştirilebilir..
pazarbeyın galerisindeki eski makrolara bakın,kendisi raynox closeuplar kullanıyordu..

Tarih: 2 Haziran 2009, 15:12 - İp: 78.***.**8.230