air
air (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon 3200 Gece Çekimi

arkadaşlar ben makinayı alalı 1 ay oldu ...makinadan genel olrak memnunum fakat gece çekimlerinde pek başarılı olamıyorum ...ne yapmamı önerirsiniz...nikon 3200

Tarih: 20 Ağustos 2004, 17:13 - İp: yok
max
max (üye)
İstanbul / Amatör

Bir tanıdığımda 2100 var.O da gece çekimlerinde iyi değil.Tripod kullandığı halde resimler flu çıkıyor.

Nikonlar gece çekimlerinde pek iyi değil gibi.Yalnız 2-3 metre içinde bunu söylemem.Çok iyi sonuçlar verebiliyorlar.Ancak manzara çekimi vs. için uygun değiller.

Tarih: 21 Ağustos 2004, 00:06 - İp: yok
yyilmaz
yyilmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

gece çekimlerinde fotoyu çektikten sonra biraz beklemen gerekiyo. optik normal çekimlerden biraz daha fazla açık kalıyor. bunun için ya makineni sabitle yada fotyu çektikten sonra resmi lcd ekranda görene kadar makinayı oynatma. ve de çektiğin kişileri de oynattırma..

Tarih: 21 Ağustos 2004, 00:10 - İp: yok
max
max (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaş tripod kullandığı halde titret çıktı görüntü bunu belirtiyim.Gece çekimleri için posometresi çok iyi değil Nikon'un(Ben 2100, 2200 ve arkadaşın demesi ile 3200 için konuşuyorum.Gerisi hakkında karalama yapamam.)

Tarih: 21 Ağustos 2004, 00:58 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Nkon'un bu modellerinde AF assist light olmadığı için özellikle gece çekimlerinde başarısız. [AF assist light; fotoğraf çekilmeden önce makineden çıkan bir ışık/lazer, böylece makine en karanlık ortamlarda bile mesafeyi algılayıp odak yapabiliyor, sanırım nerdeyse Canon'ların (sahip olduğum A60'ta bunun çok yararını görüyorum) ve Sony'lerin hepsinde, Nikon'un da yeni çıkan bazı modellerinde (3700) var]

Bir de tabii manuel ayarlar olsa, daha başarılı sonuçlar elde edebilirdin. Nikon 3200 ile bu tip problemleri yaşaman normal.

Tarih: 21 Ağustos 2004, 10:16 - İp: yok
max
max (üye)
İstanbul / Amatör

O AF'nin aslında hiç bir yararı yok.Zaten gece manzara çekiminde 2 m etkisi olan AF'nin ne faydası olur?Çoğu makina night mode'da focusu sonsuzla makro arasında odaklıyor.

Ama Pentax IST-D(SLR) bu işi yani AF'yi Flash ile yapıyor.

Tarih: 21 Ağustos 2004, 22:09 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

İyi de eğer gece çekiminden kastınız manzara çekimi ise zaten AF ye gerek yok ki! Zaten odaklamayı sonsuzda yapacak dolayısıyla ortada odaklamadan kaynaklanan bir bulanıklık olmaz. Flash dediğinizin de menzili ne kadar olur ki zaten, 2 mt den çok daha fazla mı olacağını düşünüyorsunuz? Bilakis manzara çekimlerinde flash kendine en yakın objeleri aydınlatacağından kullanılmaz.

Çok az bir ışık kaynağının olduğu durumlarda, ful manuel modlu bir kamera ile diyaframı ayarlarsınız, bir de deklanşör hızını, en doğal ve başarılı sonuçları elde edersiniz.

Tarih: 22 Ağustos 2004, 00:44 - İp: yok
air
air (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

doran henüz gelmedim haftaya geliyorum.gelince ben sana haber verrirm...sirkecide buluşuruz...sende bu dertten kurtulursun...

Tarih: 26 Ağustos 2004, 23:30 - İp: yok
cozturk
cozturk (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam selam,
Ben yaklaşık 3 senedir nikon kullanıyorum. İlk makinem 2500 idi şimdi ise 4300 kullanıyorum. 4300'de gece çekimleri çok başarılı bakmak istersen www.fotokritik.com/gabilik burada çektiğim çok sayıda gece örneği var. Gece çekimleri için en önemli öge manuel setup olanağıdır. Eğer bu yoksa kendi senaryoları üzerinden çekim yapabilirsin.

KOlay Gelsin

Tarih: 12 Ocak 2005, 09:50 - İp: yok
  • 1