virales
virales (üye)
Tokat / Amatör

Macroda Zoom Yok Mu ???

merhabalar
Makinem Inca İdc-444 maneul ayarlarda macro çekim moduna aldığımda zoom yapamıyorum... diğer marka dfm ler bunu yapabiliyormu..

açtığım konularda makinenin tanıtımı var... sanırım bu sorunun cevabı için makine hakkında bilginiz olmasında fayda vardır.

teşekkürler

Tarih: 27 Mayıs 2005, 02:05 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Yapan da var, yapamayan da. Mesela benim makinemde makro modunun yanında bir de süper makro modu var. Makro modunda yapabiliyor, süper makro modunda yapamıyor.

Tarih: 27 Mayıs 2005, 10:14 - İp: yok
mustafam
mustafam (üye)
Ankara / Amatör

Benim A510'um da macroda zoom yapabiliyor. Ama önceden kullandığım fuji macroda zoom yapamıyordu.

Tarih: 27 Mayıs 2005, 18:19 - İp: yok
banvit82
banvit82 (üye)
Aydın / Amatör

Benim Kodak easyshare DX 6440'Imda close up'ta zoom yapıyor.

Tarih: 28 Mayıs 2005, 00:17 - İp: yok
virales
virales (üye)
Tokat / Amatör

çok teşekkür ederim arkadaşlar sorumun cevabını aldım... ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler

Tarih: 28 Mayıs 2005, 19:03 - İp: yok
ozerstore
ozerstore (üye)
Aydın / Amatör

Macro modunda çok yakın ve detaylı çekimler yapıyoruz , peki bu durumda zoom ihtiyacını neden duyuyorsunuz ? Ben de anlayamamış yada bilmiyor olabilirim ama zoom macro çekimde ne amaçla kullanılıyor?

Tarih: 29 Mayıs 2005, 16:31 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Daha fazla yaklaşıp daha detaylı çekimler yapabilmek için.
Kırmızı Başlıklı Kız'daki Kurt'un cevabı gibi oldu.

Tarih: 30 Mayıs 2005, 10:27 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

hatta bazen biraz daha geriden zoom yaparak yakın çekim yapmak, zoom'suz yakın çekim yapmaktan daha iyi sonuç verebilir.

Tarih: 30 Mayıs 2005, 12:04 - İp: yok
barakuda
barakuda (üye)
Trabzon / Doğa Fotoğrafçısı

ozerstore arkadasımızı tebrik ediyorum cok mantıklı bir soru sormus.2 cm super makro ceken bir makinayla cekim yaparken daha ne kadar zoom yapabilirsinizki veya yapsanız ne ise yarar

Tarih: 7 Temmuz 2005, 17:47 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

2 cm supermacroda zoom yapmıyorsunuz. Yapamıyorsunuz zaten. Ama koşullar 2 cm. yaklaşmanıza elverişli değilse ve 2 cm. deki görüntü boyutunda çekmek istiyorsanız 10 cm. den 5x zoom yaparsınız, böylece macroda zoom yapmış olursunuz.

Tarih: 7 Temmuz 2005, 17:57 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Arkadaşlar şunuda belirtmek isterim. kompakt makinelerde macro olayı en geniş açıda gerçekleşir. Bu yüzden ona ben yalancı macro diyorum. (yalancı dolma gibi bi şey) Zoom yaparak elde edilen sonuçlar ii olmaz belki dikkat etmişsinizdir. SLR makinelerde dikkat ederseniz gerçek anlamda macro objektiflerde zoom yapamazsınız ve geniş açı değillerdir. gerçek macrolar 50mm'den başlar diyebiliriz. en uygunuda bence 80mm'dir.
Sevgiler...

Tarih: 7 Temmuz 2005, 18:28 - İp: yok
  • 1