alyyy
alyyy (üye)
İstanbul / Amatör

Hp 735 Kırıldı

15 gün önce aldığım hp735 elimden düştü ve zoom un yan tarafı plastik kısım çatladı makina garanti dışı kalmış. makina şimdi hp türkiyeye gitti fiyat bekliyorum daha önce başına böyle bişi gelen varmı acaba nekadar tutar italatçı firmadaki çalışan makinanın yarısı kadar tutar dedi ama daha saçma bi rakam çıkarırlar diye korkuyorum

Tarih: 6 Mart 2004, 23:48 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Yarısı mı? Yarısı tutacağını pek sanmam, öyle bir fiyat verirlerse biraz abuk olur. Sensör, mercek, vs gibi daha hayati bölgelerde bir arıza yoksa, 40-50 dolardan fazla tutacağını sanmıyorum.

Tarih: 6 Mart 2004, 23:58 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

#BURKAY' tarafından 31.10.2012 13:46:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2004, 01:32 - İp: 78.***.**0.146
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Abi HP bunu yaparsa diğerleri ne yapar acaba...

Tarih: 10 Mart 2004, 12:27 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

İş, markanın yanına "digital" eklemekle bitmiyor ki. Bu işin teknik desteği lazım, yaygın servis ağı lazım, yedek parça sorunu olmamalı.. Fotoğrafçılık ciddi bir iş, şimdi HP muhtemelen elinde o parça olmadığı için, kimbilir neredeki firmadan getirtecek o parçayı, kimbilir ne kadara getirilecek, (belki de kendileri beceremeyecekleri için yurtdışına gönderilecek), HP üstüne kimbilir ne gibi kalemler ekleyecek. Kaldı ki fotoğrafçılık işinin de bilgisayarcı mantığıyla yapılmasına karşıyım, ne demek 20 dolar arıza bulma ücreti, zaten kırılmış biz de görüyoruz arızasını! Ben yerinde olsam, tüketici şikayetleri sitelerine başvururdum.

Tarih: 10 Mart 2004, 12:41 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

mersun 80 nin görüşüne sonukadar katılıyorum tahminlerinin %90 doru olabilir
sen sirkeciye bir bak abartı fiyat cıkarsa altın han ve hayyamda iyi ustalar var bir formul bulabilirler

Tarih: 10 Mart 2004, 14:28 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

#BURKAY' tarafından 31.10.2012 13:46:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2004, 09:38 - İp: 78.***.**0.146
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Burkay,

Benim makinem Canon, ucuza falan da almadım, yere düşse yanlışlıkla elbette kasası kırılır, çelikten değil ki bu meretler. 110 dolar biraz fahiş bir fiyat değil mi, Canon için bile? Korkuttun sen şimdi beni, iyice sakınırım makinemi Makinenin yedek parçasını bu denli fahiş fiyata satmak ve tamir etmek niye, o parçanın maliyeti ne ki, o kadar tutsun? Bu işte bir yerlerde yanlışlık var..

Firmanın eleştirilmesi gereken yönü fiyatı değil zaten, arıza tespit diye tamamen hava parası denebilecek bir ücreti dalga geçer gibi "arıza tespit" ücreti diye alınması. Biraz kullanıcıları kaz yerine koymak olmuyor mu bu?

Tarih: 11 Mart 2004, 23:51 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

#BURKAY' tarafından 31.10.2012 13:47:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2004, 04:20 - İp: 78.***.**0.146
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Burkay,

Tabii ki teknik servis olarak bilgi ve birikimlerini forumlarda aktararak paylaşman çok güzel ama ben de son kullanıcıyım, servis müşterisiyim, kabul edemediğim noktalar var Elbette elektronik aksamda, devrelerde, sensörde vs. olabilecek ve düşmeden kaynaklanan fonksiyon bozuklukları yetkili servislerin deneyimleri ve teknolojileri kullanılarak yapılabilir. Ama Ama kullanıcı zaten makineyi yere düşürdüğünde eline alır, tüm fonksiyonların çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Ben makinemde tüm fonksiyonların çalıştığından eminsem -ki örnek de o konuda, değişmesi gereken parçanın yalnız plastik aksam olduğunu söylüyor- ve makinedeki tek arızanın kırılan bir plastik parça olduğunu görüyorsam, kimse kusura bakmasın, arıza bulma adı altında 20 dolarımı niye vereyim ki? Bir de plastik, aman aman işçiliğin olmayacağı, tasarlaması pek de zor olmayan bir aksamın -ki burada çatlayan bir plastik kısımdır- bu kadar pahalı olmasını aklım almıyor. Yurtdışı -özellikle steves'de okuduğum kadarıyla- forumlarda, o kadar aman aman servis ücretleriyle karşılaşmadım.

Tarih: 12 Mart 2004, 21:36 - İp: yok
blnf717
blnf717 (üye)
Bolu / Amatör

Avrupada tamirat ücreti yok degil mersun80 üstelik TR dekindende baya kazik. Özellikle elektronik esyalarda 50-85 euro saat ücreti.Bu yüzden 300-500 euro luk esyalarin tamirati pek yapilmaz.Yenisini almak daha pratik oluyor.200 euro tamir parasi ödeyip hala eski model kullanmak pek ekonomik olmuyor.Fiyatlar o kadar hizli düsüyorki bir makinayi almaya karar verinceye kadar o kadar cok yeni model cikiyorki almak istediginiz modelden vazgeciyorsunuz bir üst modeline göz dikiyorsunuz.Hp735 i kirilan arkadas tabiki o kadar para saydiktan sonra makinanin kirilmasina mutlaka üzülüyordur.Hp735 Almanyada artik piyasada olmayan bir makina.Pit pazarlarinda bulunabilir belki. Demek istedigim su,
eger kirilmanin makinanin fonksiyonlarina bir zarari yoksa tamir ettirmeye degmez.Bu sekilde kullan nasilsa birkac ay sonra tamir parasina alabilecegin bir makina olacaktir.

Tarih: 13 Mart 2004, 01:17 - İp: yok
  • 1