atakante
atakante (üye)
İstanbul / Amatör

Gri Noktalanma

Merhaba arkadaşlar..ben de bu işe yeni başladım.Bir Fujifilm S5000 aldım.Makineden mi yoksa benden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama özellikle gökyüzü ve deniz ağırlıklı manzara resimlerinde piksel denilen o küçük noktacıkları sanki gri bir tonda seçebiliyorum ve bu da resmin geneline bir grilik havası ya da diğer bir deyişle matlık veriyor.Parlak ya da canlı değil yani resimler.Makrolarda pek rastlamıyorum bu olaya..Onlar daha net ve güzel bence.Ama manzaralar çok kötü sanki.Yardımcı olursanız sevinirim.İsteyenlere çektiğim resimleri yollayabilirim....Teşekkürler

#atakante' tarafından 16.10.2004 17:01:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ekim 2004, 17:00 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

çekimler yüksek iso oranı kullanılarak yapılıyorsa görüntüde ki kirlilik ondan kaynaklanabilir
ilk paragraftaki cevabı yazdıktan sonra makinenin incelendiği internet sitelerine bir göz attım maalesef makine kompakt sınıfta temiz ve net bir resim için asla kullanılamayacak iso ayarlarında çekim yapıyor 200 ve 400 daha alt bir seçenek olmaması temiz bir resmi imkansız kılıyor resimlardeki grilik ve bulanıklık yüksek iso oranından kaynaklanan gürültünün biraz olsun azaltıması için kullanılan bir sistemden kaynaklanıyor

#kobra' tarafından 17.10.2004 03:23:06 tarihinde düzenlendi.

#kobra' tarafından 17.10.2004 03:26:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2004, 00:54 - İp: yok
  • 1