axon
axon (üye)
Zonguldak / Amatör

Fotoğraf Boyutları.. ?

arkadaşlar ben hp 735 kullanıyorum çekitğim resimler in boyutu ortalama 1 mb oluyo fakat örneğin çeşitli sitelerde çok kaliteli makinaların çekmiş olduğu resimlerin boyutlarına baktığımda çok şaşırıyorum sadece 50 60 kb oluyo ve bu resimler gerçekten çok kaliteli resimler acaba neden böyle oluyo? bu çektiğimiz resimlerin boyutunu bizde düşürebilirmiyiz?

Tarih: 9 Temmuz 2004, 00:15 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

IrfanView adında bir program (ücretsiz- freeware) dünyaca popüler ve resim görüntüleme , değiştirme(küçültme-büyütme) ,format değiştirme (JPEGten BMPye gibi) işlemlerde sana faydalı olacaktır... Tavsiye ederim...

Tarih: 9 Temmuz 2004, 10:33 - İp: yok
ocum
ocum (üye)
Kayseri / Amatör

pbase.com daki resimlerin bazıları gerçek dosya boyutlarında. steve-digicams daki sample fotoların tamamı gerçek dosya boyutunda. senin dediğin 50-60 KB'lık dosya boyutlarına sahip fotolar o dosya büyüklüğüne insin diye işlenmiş resimler. sadece sitenin açılışı ve/veya resimlerin daha hızlı yüklenmesi için. özetle öyle resimler yardımcı programlar vasıtasıyla özellikle 50-60 KB dosya büyüklüğüne düşürülüyor.

Tarih: 11 Temmuz 2004, 15:36 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bende de paranoyaklık var, çektiğim resimleri full kalite jpeg olarak kaydedersem 6-7 MB den 10MB ye kadar boyutlara çıkıyor bir foto.Ama jpeg kalitesi ni 50 ye düşürürsem 500 Kb ye kadar iniyor. Ama bu seferde içim rahat etmiyor acaba kalite çok mu bozuldu diye...
Bu işi nası çözecem bende bilmiom

Tarih: 11 Temmuz 2004, 17:43 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Pyro...

Jpeg Kayıplı bir sıkıştırma tekniği... sıkıştırmayı arttırdıkça görüntü kalitesi düşüyor ... tabi fotografla uğraştığımıza bizim gözlerimiz daha hassas... en küçük noktayı bile hissedebiliyor.. noise olmuş diyebiliyorsun....

Chip Digital Fotograf Özel sayıda bunu ayrıntılı bir şekilde açıklamıştı...

Tarih: 12 Temmuz 2004, 15:08 - İp: yok
axon
axon (üye)
Zonguldak / Amatör

bi programla mı düşürmüştün o kadar yani jpg nin sıkıştırma oranı nerde yazıyo sadece herhangi bi programla mı oynanır onunla?

Tarih: 13 Temmuz 2004, 02:22 - İp: yok
  • 1