zelia
zelia (üye)
İstanbul / Amatör

Flu Resim

Merhaba, fotoğraf çekmeye yeni başladım. Dijital makine kullanıyorum. Bazı fotoğraflarda arka plan çok net çıkarken asıl obje bulanık çıkıyor. Ne hata işliyorum acaba?

Tarih: 10 Ekim 2004, 17:11 - İp: yok
assa
assa (üye)
Samsun / Amatör

Bence diyafram ayarı ile oyna. Yani aynı nesneyi değişik diyaframlarla çek gerçek karşına çıkar.. Kolay gelsin

Tarih: 10 Ekim 2004, 18:01 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Bence bu diyafram ayarı ile ilgili değil.Çünkü diyafram açık çekmiş olsa arka plan flu çıkar obje net çıkardı.Kompozisyon düzenlenirken netlemenin nereden yapıacağı çok önemlidir.normal ve dar açıda karenin her yeri aynı netlikte değildir.Netlemeyi ön plana doğru yapıyorsanız arka plan netsiz veya flu çıkar.Arka plana doğru yapıyorsanız ön plan flu çıkar.Vizöre baktığınızda ortadaki daire içine gelen yere netleme yapılır.Yeni başladığınızı söylemişsiniz.Yaşadığınız durumu tahmin ederek bir örnek vermek istiyorum:
Tarihi bir binayı geziyorsunuz.Arkadaşınızın bu bina önündeki fotoğrafını çekeceksiniz.Karenizin büyük bölümünü de dolayısıyla bina oluşturuyor.Bu sebeple vizördeki daire binaya geliyor.Yarım deklanşör yapıp netlemeyi yapıyorsunuz.çekiyorsunuz.Ve arkadaşınız netsiz bina net...

Bu çekimlerde ya geniş açı kullanacaksınız ya da çok kısık diyafram kullanacaksınız.Ancak geniş açıda kenarlarda bozulma(distorsiyon) oluşur;kısık diyaframda da düşük enstantane demek bunun için de tripod gerek.Ben birinci seçeneği tercih ediyorum.Zaten hemen her evde bulunan bas-çek tipi makinelerde de geniş açı lens bulunur.Bu yüzden böyle bir problemle karşılaşılmaz...

Tarih: 10 Ekim 2004, 19:18 - İp: yok
zelia
zelia (üye)
İstanbul / Amatör

assa cevabın için teşekkür ederim.
Analog verdiğiniz örnek ve detaylı bilgi beni çok aydınlattı. Saolun.

Tarih: 10 Ekim 2004, 20:08 - İp: yok
  • 1